Valresultat Eslöv 2022

I riksdagsvalet 2022 blev Sverigedemokraterna största parti i Eslöv med 30,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (29,7 %). Valdeltagandet var 83,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Eslöv ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 19 valdistrikt.

Se Eslöv på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
83,8 %
Röstberättigade
24 959
Avgivna röster
20 928
Län
Skåne län

Riksdagsvalet 2022 i Eslöv

Riksdagsvalet 2022 i Eslöv: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SDSverigedemokraterna6 34030,7 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5 85328,3 %
MModeraterna3 66617,7 %
CCenterpartiet1 0595,1 %
VVänsterpartiet9754,7 %
KDKristdemokraterna9704,7 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)7473,6 %
MPMiljöpartiet de gröna7423,6 %
Övriga partier3331,6 %

Regionvalet 2022 i Eslöv

Regionvalet 2022 i Eslöv: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna6 34830,4 %
SDSverigedemokraterna5 48126,2 %
MModeraterna3 92518,8 %
VVänsterpartiet1 2305,9 %
KDKristdemokraterna1 1675,6 %
CCenterpartiet1 1025,3 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)7043,4 %
MPMiljöpartiet de gröna5342,6 %
Övriga partier4001,9 %

Kommunvalet 2022 i Eslöv

Kommunvalet 2022 i Eslöv: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna6 19929,7 %
SDSverigedemokraterna6 11429,3 %
MModeraterna3 78818,1 %
CCenterpartiet1 3166,3 %
VVänsterpartiet1 2706,1 %
KDKristdemokraterna8804,2 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)7643,7 %
MPMiljöpartiet de gröna4652,2 %
Övriga partier960,5 %

Partiernas utveckling i Eslöv 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Eslöv i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+2,7 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • SD
  • S
  • M
  • C
  • V
  • KD
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Eslöv per valår
Parti200620102014201820222026
SD8,4 %11,8 %21,5 %28,0 %30,7 %25,8 %
S40,3 %32,2 %32,8 %27,5 %28,3 %26,3 %
M22,0 %29,6 %20,0 %17,6 %17,7 %18,4 %
C9,4 %6,9 %6,7 %7,3 %5,1 %5,7 %
V3,5 %3,2 %3,7 %5,2 %4,7 %7,9 %
KD3,9 %2,8 %2,3 %4,8 %4,7 %5,2 %
L7,0 %7,0 %4,4 %4,4 %3,6 %4,3 %
MP3,1 %4,8 %5,7 %3,3 %3,6 %4,9 %
Övr2,5 %1,6 %2,9 %2,0 %1,6 %1,5 %
Valdeltagande79,6 %82,7 %84,4 %86,3 %83,8 %83,6 %

Valdeltagande i Eslöv 2006–2026

Kommunen mot länet (Skåne).

788082848688%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Eslöv 2022

Så skiljer sig Eslöv från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 30,7 % i Eslöv mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 10,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 1 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +10,1

Svagare än i riket

  • V −2,0
  • S −2,0
  • C −1,6
  • MP −1,5

Förändring sedan valet 2018

Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Eslöv, från 28,0 % till 30,7 % (+2,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 7,3 % till 5,1 % (−2,2).

  • SD +2,7
  • C −2,2
  • S +0,8
  • L −0,8
  • V −0,5
  • MP +0,3
  • KD −0,1
  • M +0,1

Valdeltagande i Eslöv

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 83,8 %, vilket är 0,4 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Eslöv på plats 199 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Eslöv är indelad i 19 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 65,5 % i Berga till 87,9 % i Västra Strö.

Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Marieholm (42,9 %) och sitt svagaste i Centrum Väster (22,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Sverigedemokraterna i 10, Socialdemokraterna i 9 av 19 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Eslöv är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 29,3 % i kommunvalet mot 30,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 1,4 procentenheter.

  • SD −1,4
  • S +1,4
  • V +1,4
  • MP −1,4
  • C +1,2
  • KD −0,5
  • M +0,4
  • L +0,0

Största parti i Eslöv sedan 2006

Största parti har skiftat i Eslöv under perioden 2006–2022: Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Eslöv per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna26,3 %83,6 %
2022Sverigedemokraterna30,7 %83,8 %
2018Sverigedemokraterna28,0 %86,3 %
2014Socialdemokraterna32,8 %84,4 %
2010Socialdemokraterna32,2 %82,7 %
2006Socialdemokraterna40,3 %79,6 %

Valresultat per valdistrikt i Eslöv 2022

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 19 valdistrikten i Eslöv. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Eslöv, riksdagsvalet och kommunvalet 2022
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
BergaS38,3 %S44,1 %65,5 %
BillingeSD33,8 %SD31,8 %86,3 %
CentrumS34,6 %S37,2 %65,9 %
Centrum SydostSD32,0 %S32,7 %69,8 %
Centrum VästerS33,1 %S34,8 %78,4 %
FlyingeSD26,6 %M26,4 %87,1 %
HarlösaSD33,5 %SD29,5 %85,2 %
KarlsroS34,5 %S36,3 %80,4 %
LöberödSD41,6 %SD40,3 %86,2 %
MarieholmSD42,9 %SD40,1 %84,7 %
NorrS34,1 %S33,7 %81,5 %
RönnebergaS35,4 %S37,9 %70,8 %
SallerupS33,7 %S35,5 %82,3 %
SkarhultSD35,1 %SD35,8 %84,0 %
SolkullenS33,4 %S35,5 %85,5 %
StehagSD28,9 %S26,6 %87,2 %
VästerS28,8 %S30,7 %82,7 %
Västra StröSD42,3 %SD39,6 %87,9 %
ÖrtoftaSD29,2 %SD25,7 %83,0 %

Utforska valdistrikten i Eslöv på kartan

Fler kommuner i Skåne län

Hela valresultatet för Skåne län 2022 · Alla kommuner 2022