Valresultat Svedala 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Sverigedemokraterna största parti i Svedala med 32,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Sverigedemokraterna flest röster (27,2 %). Valdeltagandet var 89,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Svedala ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 13 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 89,4 %
- Röstberättigade
- 16 609
- Avgivna röster
- 14 842
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2022 i Svedala
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 4 799 | 32,7 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 634 | 24,8 % |
| MModeraterna | 3 228 | 22,0 % |
| KDKristdemokraterna | 794 | 5,4 % |
| CCenterpartiet | 712 | 4,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 508 | 3,5 % |
| VVänsterpartiet | 447 | 3,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 412 | 2,8 % |
| Övriga partier | 140 | 1,0 % |
Regionvalet 2022 i Svedala
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 4 022 | 27,5 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 978 | 27,2 % |
| MModeraterna | 3 609 | 24,7 % |
| KDKristdemokraterna | 921 | 6,3 % |
| CCenterpartiet | 619 | 4,2 % |
| VVänsterpartiet | 530 | 3,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 463 | 3,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 322 | 2,2 % |
| Övriga partier | 165 | 1,1 % |
Kommunvalet 2022 i Svedala
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 3 983 | 27,2 % |
| MModeraterna | 3 628 | 24,7 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 370 | 23,0 % |
| ÄSÄlska Svedala | 857 | 5,8 % |
| CCenterpartiet | 652 | 4,4 % |
| KDKristdemokraterna | 538 | 3,7 % |
| BARAPBARAPARTIET | 494 | 3,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 402 | 2,7 % |
| VVänsterpartiet | 343 | 2,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 316 | 2,2 % |
| Övriga partier | 76 | 0,5 % |
Partiernas utveckling i Svedala 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Svedala i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har S gjort (+2,9 procentenheter).
- SD
- S
- M
- KD
- C
- L
- V
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SD | 9,3 % | 13,3 % | 24,1 % | 31,5 % | 32,7 % | 28,6 % |
| S | 36,6 % | 24,2 % | 26,6 % | 21,9 % | 24,8 % | 21,5 % |
| M | 30,2 % | 39,5 % | 26,9 % | 22,6 % | 22,0 % | 24,8 % |
| KD | 3,9 % | 3,2 % | 2,9 % | 5,3 % | 5,4 % | 5,7 % |
| C | 4,6 % | 4,0 % | 4,4 % | 6,0 % | 4,9 % | 5,4 % |
| L | 8,1 % | 7,3 % | 5,4 % | 5,4 % | 3,5 % | 5,2 % |
| V | 2,2 % | 2,2 % | 2,1 % | 3,2 % | 3,0 % | 3,8 % |
| MP | 2,7 % | 4,6 % | 5,1 % | 2,9 % | 2,8 % | 3,8 % |
| Övr | 2,4 % | 1,7 % | 2,6 % | 1,3 % | 1,0 % | 1,2 % |
| Valdeltagande | 84,7 % | 87,3 % | 88,9 % | 90,9 % | 89,4 % | 88,9 % |
Valdeltagande i Svedala 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Svedala 2022
Så skiljer sig Svedala från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 32,7 % i Svedala mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 12,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +12,2
- M +2,9
- KD +0,1
Svagare än i riket
- S −5,6
- V −3,7
- MP −2,3
- C −1,9
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Socialdemokraterna mest i Svedala, från 21,9 % till 24,8 % (+2,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Liberalerna, som gick från 5,4 % till 3,5 % (−1,9).
- S +2,9
- L −1,9
- SD +1,2
- C −1,1
- M −0,6
- V −0,2
- MP −0,1
- KD +0,1
Valdeltagande i Svedala
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 89,4 %, vilket är 5,1 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Svedala på plats 15 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Svedala är indelad i 13 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 80,6 % i Svedala centrum till 90,9 % i Klågerup centrum.
Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Svedala kyrka (42,3 %) och sitt svagaste i Bara Bjärshög (23,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Sverigedemokraterna i 11, Socialdemokraterna i 1, Moderaterna i 1 av 13 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Svedala är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 27,2 % i kommunvalet mot 32,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,5 procentenheter.
- SD −5,5
- M +2,8
- S −1,8
- KD −1,7
- L −1,3
- V −0,7
- C −0,4
Största parti i Svedala sedan 2006
Största parti har skiftat i Svedala under perioden 2006–2022: Sverigedemokraterna och Moderaterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 28,6 % | 88,9 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 32,7 % | 89,4 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 31,5 % | 90,9 % |
| 2014 | Moderaterna | 26,9 % | 88,9 % |
| 2010 | Moderaterna | 39,5 % | 87,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 36,6 % | 84,7 % |
Valresultat per valdistrikt i Svedala 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 13 valdistrikten i Svedala. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bara Bjärshög | M | 26,4 % | M | 28,7 % | 88,5 % |
| Bara centrum | SD | 33,3 % | SD | 28,0 % | 82,5 % |
| Bara Torup | SD | 26,2 % | M | 27,1 % | 89,4 % |
| Klågerup centrum | SD | 30,4 % | M | 26,7 % | 90,9 % |
| Klågerup, Hyby, Holmeja | SD | 32,4 % | SD | 26,6 % | 86,3 % |
| Svedala centrum | SD | 34,1 % | SD | 27,7 % | 80,6 % |
| Svedala gamla Sockerbruket | SD | 38,9 % | SD | 34,0 % | 83,7 % |
| Svedala kyrka | SD | 42,3 % | SD | 36,4 % | 85,4 % |
| Svedala norr | SD | 34,3 % | M | 29,7 % | 89,5 % |
| Svedala stadsparken-Sjödiken | S | 30,7 % | S | 27,8 % | 86,2 % |
| Svedala söder | SD | 30,4 % | M | 34,0 % | 88,3 % |
| Svedala väster–Skabersjö | SD | 33,2 % | SD | 26,4 % | 88,4 % |
| Svedala öster-Börringe | SD | 37,2 % | SD | 30,8 % | 87,3 % |