Valresultat Hässleholm 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Sverigedemokraterna största parti i Hässleholm med 33,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Sverigedemokraterna flest röster (29,9 %). Valdeltagandet var 83,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Hässleholm ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 34 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,7 %
- Röstberättigade
- 39 480
- Avgivna röster
- 33 034
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2022 i Hässleholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 10 970 | 33,6 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 8 028 | 24,6 % |
| MModeraterna | 5 764 | 17,7 % |
| KDKristdemokraterna | 2 232 | 6,8 % |
| CCenterpartiet | 1 641 | 5,0 % |
| VVänsterpartiet | 1 528 | 4,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 154 | 3,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 920 | 2,8 % |
| Övriga partier | 399 | 1,2 % |
Regionvalet 2022 i Hässleholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 9 547 | 29,4 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 8 610 | 26,5 % |
| MModeraterna | 5 945 | 18,3 % |
| KDKristdemokraterna | 2 707 | 8,3 % |
| VVänsterpartiet | 1 750 | 5,4 % |
| CCenterpartiet | 1 673 | 5,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 116 | 3,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 728 | 2,2 % |
| Övriga partier | 417 | 1,3 % |
Kommunvalet 2022 i Hässleholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 9 774 | 29,9 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 413 | 22,7 % |
| MModeraterna | 5 423 | 16,6 % |
| KDKristdemokraterna | 1 942 | 5,9 % |
| VVänsterpartiet | 1 937 | 5,9 % |
| FVFolkets Väl | 1 889 | 5,8 % |
| CCenterpartiet | 1 864 | 5,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 391 | 4,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 819 | 2,5 % |
| Övriga partier | 247 | 0,8 % |
Partiernas utveckling i Hässleholm 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Hässleholm i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+4,5 procentenheter).
- SD
- S
- M
- KD
- C
- V
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SD | 6,4 % | 12,9 % | 23,5 % | 29,1 % | 33,6 % | 28,2 % |
| S | 35,2 % | 28,3 % | 29,9 % | 25,5 % | 24,6 % | 22,7 % |
| M | 25,1 % | 29,0 % | 19,0 % | 18,0 % | 17,7 % | 18,9 % |
| KD | 8,7 % | 5,8 % | 5,1 % | 7,3 % | 6,8 % | 7,6 % |
| C | 9,5 % | 8,0 % | 6,1 % | 6,9 % | 5,0 % | 5,4 % |
| V | 3,3 % | 3,2 % | 3,1 % | 4,6 % | 4,7 % | 6,5 % |
| L | 6,1 % | 5,9 % | 3,8 % | 4,1 % | 3,5 % | 5,5 % |
| MP | 3,6 % | 6,0 % | 6,9 % | 3,1 % | 2,8 % | 3,5 % |
| Övr | 2,1 % | 0,9 % | 2,6 % | 1,4 % | 1,2 % | 1,7 % |
| Valdeltagande | 78,2 % | 83,7 % | 85,1 % | 86,5 % | 83,7 % | 83,2 % |
Valdeltagande i Hässleholm 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Hässleholm 2022
Så skiljer sig Hässleholm från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 33,6 % i Hässleholm mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 13,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +13,1
- KD +1,5
Svagare än i riket
- S −5,7
- MP −2,3
- V −2,1
- C −1,7
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Hässleholm, från 29,1 % till 33,6 % (+4,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 6,9 % till 5,0 % (−1,9).
- SD +4,5
- C −1,9
- S −0,9
- L −0,6
- KD −0,4
- M −0,4
- MP −0,3
- V +0,1
Valdeltagande i Hässleholm
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 83,7 %, vilket är 0,5 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Hässleholm på plats 208 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Hässleholm är indelad i 34 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 65,4 % i Läreda till 91,6 % i Sjörröd.
Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Hästveda Ö (43,2 %) och sitt svagaste i Läreda (16,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Sverigedemokraterna i 26, Socialdemokraterna i 5, Moderaterna i 3 av 34 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Hässleholm är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 29,9 % i kommunvalet mot 33,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,7 procentenheter.
- SD −3,7
- S −1,9
- V +1,2
- M −1,1
- KD −0,9
- L +0,7
- C +0,7
Största parti i Hässleholm sedan 2006
Största parti har skiftat i Hässleholm under perioden 2006–2022: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 28,2 % | 83,2 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 33,6 % | 83,7 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 29,1 % | 86,5 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 29,9 % | 85,1 % |
| 2010 | Moderaterna | 29,0 % | 83,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 35,2 % | 78,2 % |
Valresultat per valdistrikt i Hässleholm 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 34 valdistrikten i Hässleholm. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Ballingslöv | SD | 41,8 % | SD | 35,6 % | 84,6 % |
| Bjärnum N | SD | 39,7 % | SD | 33,3 % | 83,3 % |
| Bjärnum S | SD | 42,2 % | SD | 36,3 % | 79,3 % |
| Bokalyckan | S | 29,4 % | S | 28,9 % | 79,5 % |
| Bokeberg | S | 30,8 % | SD | 27,4 % | 78,1 % |
| Djupadal | SD | 28,1 % | SD | 23,7 % | 73,5 % |
| Finja | SD | 40,5 % | SD | 38,4 % | 88,3 % |
| Fredentorp | SD | 33,0 % | SD | 30,6 % | 78,4 % |
| Gäddastorp | M | 25,9 % | SD | 23,5 % | 87,4 % |
| Haga | SD | 30,6 % | S | 27,4 % | 68,3 % |
| Hässleholm C | SD | 29,4 % | SD | 26,0 % | 71,9 % |
| Hästveda V | SD | 42,0 % | SD | 36,9 % | 86,9 % |
| Hästveda Ö | SD | 43,2 % | SD | 38,7 % | 82,1 % |
| Kristinehem-Ekedal | M | 26,8 % | M | 24,8 % | 84,0 % |
| Ljungdala | S | 36,6 % | S | 31,3 % | 82,8 % |
| Läreda | S | 39,5 % | S | 32,4 % | 65,4 % |
| Röke-Hörja | SD | 39,0 % | SD | 35,2 % | 82,9 % |
| Sjörröd | M | 30,0 % | M | 26,9 % | 91,6 % |
| Stattena | SD | 31,8 % | SD | 26,8 % | 82,4 % |
| Stoby-Ignaberga | SD | 37,8 % | SD | 32,0 % | 86,7 % |
| Sösdala V | SD | 34,6 % | SD | 31,9 % | 79,9 % |
| Sösdala Ö | SD | 40,3 % | SD | 38,1 % | 81,4 % |
| T4-området | SD | 28,6 % | SD | 27,8 % | 77,7 % |
| Tormestorp | SD | 31,4 % | SD | 26,8 % | 89,6 % |
| Tyringe N | SD | 39,4 % | SD | 36,9 % | 78,1 % |
| Tyringe S | SD | 36,8 % | SD | 31,1 % | 82,8 % |
| Tyringe V | SD | 40,2 % | SD | 37,1 % | 77,7 % |
| Vankiva | SD | 43,0 % | SD | 37,5 % | 85,9 % |
| Vinslöv C | SD | 34,3 % | SD | 30,4 % | 85,9 % |
| Vinslöv N | SD | 37,9 % | SD | 32,4 % | 84,9 % |
| Vinslöv S | SD | 39,7 % | SD | 36,5 % | 86,6 % |
| Vittsjö tätort | SD | 32,0 % | SD | 30,6 % | 79,9 % |
| Vittsjö utom tätorten | SD | 40,5 % | SD | 35,7 % | 82,1 % |
| Östervärn-Röinge | S | 32,0 % | S | 29,8 % | 81,9 % |