Valresultat Simrishamn 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Sverigedemokraterna största parti i Simrishamn med 27,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (26,9 %). Valdeltagandet var 85,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Simrishamn ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 13 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,4 %
- Röstberättigade
- 15 679
- Avgivna röster
- 13 394
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2022 i Simrishamn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 3 659 | 27,6 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 379 | 25,5 % |
| MModeraterna | 2 440 | 18,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 815 | 6,2 % |
| CCenterpartiet | 772 | 5,8 % |
| KDKristdemokraterna | 700 | 5,3 % |
| VVänsterpartiet | 665 | 5,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 599 | 4,5 % |
| Övriga partier | 214 | 1,6 % |
Regionvalet 2022 i Simrishamn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 549 | 27,0 % |
| MModeraterna | 3 012 | 23,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 664 | 20,3 % |
| VVänsterpartiet | 809 | 6,2 % |
| CCenterpartiet | 775 | 5,9 % |
| KDKristdemokraterna | 749 | 5,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 716 | 5,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 660 | 5,0 % |
| Övriga partier | 190 | 1,4 % |
Kommunvalet 2022 i Simrishamn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 3 559 | 26,9 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 093 | 23,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 493 | 18,9 % |
| CCenterpartiet | 900 | 6,8 % |
| VVänsterpartiet | 668 | 5,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 655 | 5,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 597 | 4,5 % |
| ÖsterÖsterlenpartiet | 456 | 3,5 % |
| KDKristdemokraterna | 392 | 3,0 % |
| KSKlimatinitiativ Simrishamn | 314 | 2,4 % |
| Övriga partier | 85 | 0,6 % |
Partiernas utveckling i Simrishamn 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Simrishamn i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+2,6 procentenheter).
- SD
- S
- M
- MP
- C
- KD
- V
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SD | 4,4 % | 7,6 % | 19,2 % | 25,0 % | 27,6 % | 22,3 % |
| S | 30,4 % | 26,5 % | 26,1 % | 23,4 % | 25,5 % | 22,3 % |
| M | 30,7 % | 36,2 % | 25,1 % | 20,5 % | 18,4 % | 20,0 % |
| MP | 4,7 % | 6,8 % | 5,8 % | 4,6 % | 6,2 % | 7,8 % |
| C | 9,7 % | 7,4 % | 7,6 % | 8,2 % | 5,8 % | 7,3 % |
| KD | 6,8 % | 4,6 % | 3,6 % | 6,0 % | 5,3 % | 6,4 % |
| V | 3,5 % | 3,4 % | 3,6 % | 5,7 % | 5,0 % | 5,9 % |
| L | 6,1 % | 6,1 % | 4,5 % | 4,6 % | 4,5 % | 6,7 % |
| Övr | 3,7 % | 1,3 % | 4,5 % | 2,0 % | 1,6 % | 1,2 % |
| Valdeltagande | 78,5 % | 82,2 % | 84,8 % | 86,7 % | 85,4 % | 84,3 % |
Valdeltagande i Simrishamn 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Simrishamn 2022
Så skiljer sig Simrishamn från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 27,6 % i Simrishamn mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 7,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +7,1
- MP +1,1
Svagare än i riket
- S −4,8
- V −1,7
- C −0,9
- M −0,7
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Simrishamn, från 25,0 % till 27,6 % (+2,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 8,2 % till 5,8 % (−2,4).
- SD +2,6
- C −2,4
- S +2,1
- M −2,1
- MP +1,6
- KD −0,7
- V −0,7
- L −0,1
Valdeltagande i Simrishamn
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 85,4 %, vilket är 1,2 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Simrishamn på plats 119 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Simrishamn är indelad i 13 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 76,1 % i Simrishamn C till 91,3 % i Rörum.
Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Hammenhög (36,0 %) och sitt svagaste i Rörum (14,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 7, Sverigedemokraterna i 6 av 13 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Simrishamn är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 18,9 % i kommunvalet mot 27,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,8 procentenheter.
- SD −8,8
- M +8,5
- KD −2,3
- S −2,1
- MP −1,6
- C +1,0
- L +0,4
- V +0,0
Största parti i Simrishamn sedan 2006
Största parti har skiftat i Simrishamn under perioden 2006–2022: Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 22,3 % | 84,3 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 27,6 % | 85,4 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 25,0 % | 86,7 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 26,1 % | 84,8 % |
| 2010 | Moderaterna | 36,2 % | 82,2 % |
| 2006 | Moderaterna | 30,7 % | 78,5 % |
Valresultat per valdistrikt i Simrishamn 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 13 valdistrikten i Simrishamn. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Borrby | SD | 33,8 % | M | 26,6 % | 85,0 % |
| Gladsax | SD | 24,2 % | M | 27,8 % | 89,2 % |
| Gärsnäs | SD | 34,9 % | SD | 25,7 % | 84,9 % |
| Hammenhög | SD | 36,0 % | SD | 25,5 % | 84,4 % |
| Kivik | S | 23,5 % | M | 29,0 % | 85,6 % |
| Rörum | S | 22,7 % | M | 30,2 % | 91,3 % |
| S:t Olof | SD | 32,9 % | S | 26,4 % | 85,0 % |
| Simris | S | 27,5 % | M | 32,6 % | 84,9 % |
| Simrishamn C | S | 33,1 % | S | 33,2 % | 76,1 % |
| Simrishamn N | S | 29,4 % | M | 31,3 % | 84,4 % |
| Simrishamn S | S | 31,7 % | S | 33,5 % | 78,7 % |
| Skillinge | SD | 26,7 % | M | 35,5 % | 86,0 % |
| Vitaby | S | 23,6 % | M | 28,7 % | 86,7 % |