Valresultat Landskrona 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Landskrona med 31,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Liberalerna flest röster (37,8 %). Valdeltagandet var 79,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Landskrona ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 26 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 79,5 %
- Röstberättigade
- 34 011
- Avgivna röster
- 27 032
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2022 i Landskrona
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 8 286 | 31,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 7 308 | 27,4 % |
| MModeraterna | 4 623 | 17,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 626 | 6,1 % |
| VVänsterpartiet | 1 275 | 4,8 % |
| CCenterpartiet | 1 002 | 3,8 % |
| KDKristdemokraterna | 954 | 3,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 828 | 3,1 % |
| NYANSPartiet Nyans | 544 | 2,0 % |
| Övriga partier | 211 | 0,8 % |
Regionvalet 2022 i Landskrona
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 8 790 | 32,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 5 637 | 21,1 % |
| MModeraterna | 4 503 | 16,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 793 | 10,4 % |
| VVänsterpartiet | 1 483 | 5,5 % |
| KDKristdemokraterna | 1 284 | 4,8 % |
| CCenterpartiet | 751 | 2,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 647 | 2,4 % |
| NYANSPartiet Nyans | 640 | 2,4 % |
| Övriga partier | 210 | 0,8 % |
Kommunvalet 2022 i Landskrona
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 10 265 | 37,8 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 265 | 23,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 5 028 | 18,5 % |
| MModeraterna | 1 916 | 7,1 % |
| VVänsterpartiet | 1 176 | 4,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 875 | 3,2 % |
| NYANSPartiet Nyans | 677 | 2,5 % |
| CCenterpartiet | 491 | 1,8 % |
| KDKristdemokraterna | 329 | 1,2 % |
| Övriga partier | 145 | 0,5 % |
Partiernas utveckling i Landskrona 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Landskrona i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+2,0 procentenheter).
- S
- SD
- M
- L
- V
- C
- KD
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 40,9 % | 35,8 % | 37,3 % | 32,1 % | 31,1 % | 30,2 % |
| SD | 8,3 % | 9,9 % | 18,8 % | 25,4 % | 27,4 % | 22,8 % |
| M | 24,1 % | 28,2 % | 19,9 % | 17,6 % | 17,3 % | 17,1 % |
| L | 12,2 % | 11,7 % | 7,0 % | 6,7 % | 6,1 % | 8,5 % |
| V | 3,8 % | 4,1 % | 4,2 % | 5,1 % | 4,8 % | 8,7 % |
| C | 3,0 % | 2,5 % | 2,8 % | 4,5 % | 3,8 % | 3,9 % |
| KD | 2,7 % | 2,5 % | 2,0 % | 4,0 % | 3,6 % | 3,9 % |
| MP | 2,9 % | 4,3 % | 5,0 % | 3,2 % | 3,1 % | 3,7 % |
| Övr | 2,1 % | 1,0 % | 3,0 % | 1,3 % | 2,8 % | 1,2 % |
| Valdeltagande | 79,1 % | 81,8 % | 81,9 % | 83,4 % | 79,5 % | 80,5 % |
Valdeltagande i Landskrona 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Landskrona 2022
Så skiljer sig Landskrona från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 27,4 % i Landskrona mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 6,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +6,9
- NYANS +1,6
- L +1,5
- S +0,8
Svagare än i riket
- C −3,0
- MP −2,0
- V −2,0
- M −1,8
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Partiet Nyans mest i Landskrona, från 0,0 % till 2,0 % (+2,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 32,1 % till 31,1 % (−1,0).
- NYANS +2,0
- SD +2,0
- S −1,0
- C −0,7
- L −0,6
- KD −0,5
- V −0,3
- M −0,3
Valdeltagande i Landskrona
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 79,5 %, vilket är 4,7 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Landskrona på plats 279 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Landskrona är indelad i 26 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 57,5 % i Norrestad till 93,8 % i Norra Borstahusen.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Helgebröten (44,2 %) och sitt svagaste i Annelöv (19,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 15, Sverigedemokraterna i 7, Moderaterna i 4 av 26 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Landskrona är skillnaden störst för Liberalerna, som fick 37,8 % i kommunvalet mot 6,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 31,7 procentenheter.
- L +31,7
- M −10,3
- SD −8,9
- S −8,0
- KD −2,4
- C −2,0
- V −0,5
- MP +0,1
Största parti i Landskrona sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Landskrona i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 30,2 % | 80,5 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 31,1 % | 79,5 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 32,1 % | 83,4 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 37,3 % | 81,9 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 35,8 % | 81,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 40,9 % | 79,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Landskrona 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 26 valdistrikten i Landskrona. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Albano | S | 38,0 % | S | 31,3 % | 65,7 % |
| Annelöv | SD | 37,9 % | L | 33,3 % | 84,9 % |
| Asmundtorp | SD | 35,6 % | L | 36,5 % | 86,0 % |
| Centrum | S | 31,4 % | L | 30,7 % | 66,8 % |
| Citadellstaden | SD | 30,7 % | L | 47,7 % | 82,4 % |
| Dammhagen | S | 38,9 % | S | 32,9 % | 60,5 % |
| Drottningen | S | 36,5 % | L | 54,6 % | 89,4 % |
| Fröjdenborg | S | 32,0 % | L | 35,0 % | 73,4 % |
| Glumslöv Norra | M | 26,0 % | L | 45,9 % | 89,0 % |
| Glumslöv Södra | M | 25,1 % | L | 50,6 % | 87,3 % |
| Gustav Adolf | S | 39,7 % | S | 33,8 % | 61,8 % |
| Helgebröten | S | 44,2 % | L | 35,9 % | 80,7 % |
| Häljarp Norra | SD | 35,1 % | L | 42,2 % | 83,2 % |
| Häljarp Södra | SD | 30,9 % | L | 42,8 % | 87,5 % |
| Härslöv | SD | 35,3 % | L | 35,7 % | 88,2 % |
| Karlslund | S | 37,1 % | S | 28,7 % | 67,7 % |
| Larvi | S | 34,1 % | L | 36,4 % | 77,3 % |
| Norra Borstahusen | M | 34,4 % | L | 70,2 % | 93,8 % |
| Norra Förstaden | S | 34,2 % | S | 30,1 % | 66,7 % |
| Norrestad | S | 42,3 % | S | 37,6 % | 57,5 % |
| S:t Olov | S | 34,6 % | L | 43,6 % | 77,3 % |
| Sandvången | S | 39,5 % | S | 34,0 % | 78,7 % |
| Svaneholm | M | 29,8 % | L | 66,5 % | 90,5 % |
| Ven | SD | 23,9 % | L | 32,8 % | 81,2 % |
| Västra Fäladen | S | 43,4 % | L | 37,9 % | 83,2 % |
| Weibullsholm | S | 35,9 % | S | 29,3 % | 60,6 % |