Valresultat Malmö 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Malmö med 29,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (30,7 %). Valdeltagandet var 77,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Malmö ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 210 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 77,2 %
- Röstberättigade
- 251 172
- Avgivna röster
- 193 960
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2022 i Malmö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 56 789 | 29,6 % |
| MModeraterna | 34 313 | 17,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 31 433 | 16,4 % |
| VVänsterpartiet | 23 986 | 12,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 14 386 | 7,5 % |
| CCenterpartiet | 10 546 | 5,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 8 706 | 4,5 % |
| KDKristdemokraterna | 5 753 | 3,0 % |
| NYANSPartiet Nyans | 4 029 | 2,1 % |
| Övriga partier | 2 104 | 1,1 % |
Regionvalet 2022 i Malmö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 62 462 | 31,6 % |
| MModeraterna | 37 625 | 19,1 % |
| VVänsterpartiet | 28 763 | 14,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 27 414 | 13,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 10 286 | 5,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 8 566 | 4,3 % |
| CCenterpartiet | 7 866 | 4,0 % |
| KDKristdemokraterna | 6 750 | 3,4 % |
| NYANSPartiet Nyans | 5 243 | 2,7 % |
| Övriga partier | 2 461 | 1,2 % |
Kommunvalet 2022 i Malmö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 60 745 | 30,7 % |
| MModeraterna | 38 411 | 19,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 29 557 | 14,9 % |
| VVänsterpartiet | 26 954 | 13,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 10 850 | 5,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 9 620 | 4,9 % |
| CCenterpartiet | 7 476 | 3,8 % |
| NYANSPartiet Nyans | 5 691 | 2,9 % |
| KDKristdemokraterna | 4 341 | 2,2 % |
| Övriga partier | 4 248 | 2,1 % |
Partiernas utveckling i Malmö 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Malmö i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har MP gjort (+1,9 procentenheter).
- S
- M
- SD
- V
- MP
- C
- L
- Övr
- KD
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 35,4 % | 28,7 % | 29,3 % | 29,1 % | 29,6 % | 29,0 % |
| M | 28,3 % | 32,6 % | 23,2 % | 19,5 % | 17,9 % | 16,5 % |
| SD | 5,0 % | 7,8 % | 13,5 % | 16,8 % | 16,4 % | 13,2 % |
| V | 5,4 % | 6,0 % | 7,6 % | 11,9 % | 12,5 % | 17,2 % |
| MP | 6,0 % | 8,8 % | 8,6 % | 5,6 % | 7,5 % | 9,3 % |
| C | 2,9 % | 2,8 % | 2,7 % | 5,7 % | 5,5 % | 5,9 % |
| L | 8,8 % | 7,0 % | 5,6 % | 5,6 % | 4,5 % | 4,6 % |
| Övr | 4,6 % | 3,2 % | 7,0 % | 2,0 % | 3,2 % | 1,2 % |
| KD | 3,5 % | 3,1 % | 2,6 % | 3,8 % | 3,0 % | 3,3 % |
| Valdeltagande | 76,0 % | 79,6 % | 79,7 % | 82,0 % | 77,2 % | 80,1 % |
Valdeltagande i Malmö 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Malmö 2022
Så skiljer sig Malmö från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Vänsterpartiet, som fick 12,5 % i Malmö mot 6,7 % i hela landet — en skillnad på 5,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- V +5,7
- MP +2,4
- NYANS +1,7
Svagare än i riket
- SD −4,2
- KD −2,3
- M −1,2
- C −1,2
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Partiet Nyans mest i Malmö, från 0,0 % till 2,1 % (+2,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 19,5 % till 17,9 % (−1,6).
- NYANS +2,1
- MP +1,9
- M −1,6
- L −1,1
- KD −0,8
- V +0,6
- S +0,5
- SD −0,4
Valdeltagande i Malmö
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 77,2 %, vilket är 7,0 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Malmö på plats 286 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Malmö är indelad i 210 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 44,2 % i Lindängen-Vårsången till 92,0 % i Djupadal N.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Nydala NO (49,6 %) och sitt svagaste i Bellevue-Nya Bellevue (11,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 148, Moderaterna i 41, Vänsterpartiet i 17 av 210 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Malmö är skillnaden störst för Miljöpartiet, som fick 5,5 % i kommunvalet mot 7,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 2,0 procentenheter.
- MP −2,0
- C −1,7
- M +1,5
- SD −1,4
- V +1,1
- S +1,1
- L +0,3
Största parti i Malmö sedan 2006
Största parti har skiftat i Malmö under perioden 2006–2022: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,0 % | 80,1 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 29,6 % | 77,2 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 29,1 % | 82,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 29,3 % | 79,7 % |
| 2010 | Moderaterna | 32,6 % | 79,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 35,4 % | 76,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Malmö 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 210 valdistrikten i Malmö. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Almgården | SD | 38,6 % | SD | 37,3 % | 64,8 % |
| Almhög V | S | 41,5 % | S | 41,1 % | 58,5 % |
| Almhög Ö | S | 35,5 % | S | 36,8 % | 52,3 % |
| Almvik | S | 40,1 % | S | 39,9 % | 55,0 % |
| Annelund | S | 30,9 % | V | 33,0 % | 72,1 % |
| Annestad N | S | 25,5 % | S | 25,7 % | 66,2 % |
| Annestad S | S | 27,0 % | M | 27,1 % | 73,6 % |
| Annetorp N | M | 24,7 % | M | 31,2 % | 84,1 % |
| Annetorp S | S | 32,0 % | S | 30,4 % | 82,4 % |
| Apelgården N | S | 49,5 % | S | 49,9 % | 55,8 % |
| Apelgården S | S | 41,7 % | S | 41,1 % | 56,9 % |
| Augustenborg N | S | 38,0 % | S | 37,2 % | 54,9 % |
| Augustenborg S | S | 42,0 % | S | 42,6 % | 56,7 % |
| Bellevue-Nya Bellevue | M | 42,4 % | M | 50,5 % | 88,6 % |
| Bellevuegården V | S | 34,8 % | S | 32,5 % | 65,8 % |
| Bellevuegården Ö | S | 43,1 % | S | 43,0 % | 52,9 % |
| Borgmästaregården N | S | 37,4 % | S | 37,7 % | 83,8 % |
| Borgmästaregården S | S | 36,1 % | S | 37,8 % | 85,2 % |
| Bulltofta-Valdemarsro | S | 32,0 % | S | 33,0 % | 83,7 % |
| Bunkeflo-Vintrie | M | 29,0 % | M | 31,1 % | 88,5 % |
| Bunkeflostrand N | M | 34,4 % | M | 39,7 % | 85,3 % |
| Bunkeflostrand-Fjärilsg | M | 30,7 % | M | 37,0 % | 90,4 % |
| Bunkeflostrand-Strandhem | M | 34,7 % | M | 38,6 % | 86,7 % |
| Bunkeflostrand-Ängslätt | M | 32,3 % | M | 38,8 % | 84,6 % |
| Dammfri-John Ericssons väg | S | 28,9 % | S | 28,2 % | 82,1 % |
| Dammfri-Korsörvägen | S | 29,6 % | S | 29,3 % | 82,3 % |
| Dammfri-Köpenhamnsvägen | S | 27,2 % | S | 26,7 % | 81,9 % |
| Davidshall | S | 26,8 % | S | 27,9 % | 85,2 % |
| Davidshall-Lugnet | S | 24,8 % | S | 27,4 % | 78,2 % |
| Djupadal N | M | 23,7 % | M | 30,1 % | 92,0 % |
| Djupadal-Broddaparken | S | 25,7 % | M | 30,8 % | 90,5 % |
| Djupadal-Ö Rosenvång | M | 27,8 % | M | 33,7 % | 86,6 % |
| Elinelund | S | 23,1 % | S | 23,8 % | 80,3 % |
| Ellstorp | S | 26,7 % | S | 27,8 % | 78,7 % |
| Eriksfält | S | 30,7 % | S | 34,5 % | 75,6 % |
| Flensburg-Allm sjukhuset | S | 25,4 % | S | 27,7 % | 62,0 % |
| Fridhem | M | 30,1 % | M | 34,7 % | 86,5 % |
| Fågelbacken N | S | 26,9 % | S | 29,6 % | 85,8 % |
| Fågelbacken S | S | 26,2 % | S | 26,1 % | 79,1 % |
| Gamla Limhamn-Linnéskolan | S | 24,9 % | M | 27,7 % | 79,6 % |
| Gamla Limhamn-Tegnérgatan | M | 26,9 % | M | 31,1 % | 85,2 % |
| Gamla Limhamn-Västanväg | M | 25,8 % | M | 28,9 % | 84,0 % |
| Gamla staden V | S | 26,9 % | S | 32,3 % | 84,9 % |
| Gamla staden-Caroli | S | 25,0 % | S | 26,5 % | 73,8 % |
| Gamla staden-S Promenaden | S | 26,0 % | S | 27,3 % | 82,7 % |
| Gamla staden-Stortorget | M | 27,0 % | M | 29,0 % | 80,1 % |
| Gamla staden-Ö Tullgatan | S | 25,9 % | S | 30,6 % | 82,9 % |
| Gamla staden-Österport | S | 33,3 % | S | 35,0 % | 72,4 % |
| Gröndal | S | 42,9 % | S | 41,2 % | 75,6 % |
| Gullvik | S | 37,2 % | S | 37,2 % | 71,4 % |
| Gullviksborg | S | 39,7 % | S | 40,9 % | 56,6 % |
| Heleneholm | S | 39,5 % | S | 36,9 % | 48,9 % |
| Hermodsdal | S | 43,9 % | S | 44,8 % | 53,4 % |
| Hermodsdal-Gullviksborg | S | 41,1 % | S | 40,7 % | 51,0 % |
| Herrgården | S | 46,3 % | S | 43,2 % | 50,4 % |
| Hindby | S | 34,0 % | S | 35,9 % | 70,8 % |
| Holma N | S | 41,2 % | S | 41,1 % | 61,9 % |
| Holma S | S | 47,6 % | S | 47,2 % | 52,1 % |
| Hyllieby | M | 31,1 % | M | 37,6 % | 90,8 % |
| Hyllievång-Allétorget | M | 32,6 % | M | 31,2 % | 79,8 % |
| Hyllievång-Dagvattenparken | S | 26,9 % | S | 30,6 % | 67,7 % |
| Hyllievång-Sagas gränd | S | 27,2 % | S | 29,2 % | 72,2 % |
| Hyllievång-Skrivaregatan | S | 29,5 % | S | 31,4 % | 80,6 % |
| Hyllievång-Tennisgränd | S | 26,6 % | S | 28,8 % | 71,8 % |
| Håkanstorp | S | 34,9 % | S | 37,2 % | 74,9 % |
| Hästhagen | S | 26,7 % | S | 29,3 % | 86,6 % |
| Höja | S | 38,8 % | S | 39,6 % | 70,4 % |
| Johanneslust | S | 33,0 % | S | 37,6 % | 88,5 % |
| Kalkbrottet | M | 29,7 % | M | 31,9 % | 80,8 % |
| Katrinelund-Värnhem | S | 27,4 % | V | 28,2 % | 78,3 % |
| Kirsebergsstaden-Beijers park | S | 30,6 % | S | 30,3 % | 75,4 % |
| Kirsebergsstaden-Kirsebergstornet | S | 27,2 % | V | 27,6 % | 69,1 % |
| Kirsebergsstaden-Rostorp | S | 26,7 % | S | 30,0 % | 76,9 % |
| Kirsebergsstaden-Solgatan | S | 28,2 % | S | 30,3 % | 72,6 % |
| Klagshamn-Tygelsjöby | M | 28,2 % | M | 33,1 % | 88,2 % |
| Klagshamn-V Klagstorp | M | 28,8 % | M | 33,1 % | 88,0 % |
| Kristineberg | S | 34,0 % | S | 34,3 % | 77,3 % |
| Kroksbäck N | S | 40,2 % | S | 40,0 % | 75,6 % |
| Kroksbäck S | S | 42,5 % | S | 40,8 % | 57,3 % |
| Kroksbäck V | M | 25,2 % | M | 30,1 % | 87,0 % |
| Kronborg | S | 30,8 % | S | 32,4 % | 82,7 % |
| Kronborg-Teatern | S | 29,4 % | S | 33,2 % | 85,4 % |
| Kronprinsen | S | 27,3 % | S | 25,9 % | 76,2 % |
| Kryddgården N | S | 35,8 % | S | 34,4 % | 50,2 % |
| Kryddgården S | S | 48,5 % | S | 47,2 % | 47,7 % |
| Kulladal N | S | 32,4 % | S | 33,4 % | 71,5 % |
| Kulladal-Kulladalsgatan | S | 36,7 % | S | 38,7 % | 75,1 % |
| Kulladal-Per Albin Hanssons väg | S | 33,9 % | S | 35,0 % | 84,2 % |
| Käglinge | S | 31,4 % | S | 31,1 % | 79,8 % |
| Käglinge-Lockarp | S | 29,8 % | S | 28,6 % | 85,4 % |
| Limhamn-Cementparken | S | 27,1 % | M | 27,2 % | 78,2 % |
| Limhamn-Dragörkajen | M | 28,9 % | M | 36,9 % | 90,6 % |
| Limhamn-Fendertorget | S | 34,1 % | S | 33,9 % | 78,2 % |
| Limhamn-Fernissagatan | M | 26,1 % | M | 27,3 % | 83,3 % |
| Limhamn-Formgatan | M | 26,7 % | M | 29,4 % | 83,6 % |
| Limhamn-Rosengrens gata | M | 32,1 % | M | 39,1 % | 91,4 % |
| Limhamn, Ön | M | 29,1 % | M | 36,4 % | 87,7 % |
| Lindeborg Centrum | S | 39,2 % | S | 40,3 % | 76,3 % |
| Lindeborg-Axel Danielssons väg | S | 38,7 % | S | 38,0 % | 76,6 % |
| Lindeborg-Stolpalösaparken | S | 35,6 % | S | 35,7 % | 75,7 % |
| Lindängen Centrum | S | 41,7 % | S | 41,2 % | 59,3 % |
| Lindängen N | S | 42,4 % | S | 44,8 % | 57,9 % |
| Lindängen Ö | S | 39,8 % | S | 39,1 % | 52,6 % |
| Lindängen-Almvik | S | 45,4 % | S | 45,2 % | 62,4 % |
| Lindängen-Kastanjegården | S | 37,1 % | S | 38,5 % | 69,4 % |
| Lindängen-Vårsången | S | 39,9 % | S | 38,1 % | 44,2 % |
| Lorensborg N | S | 34,0 % | S | 34,2 % | 75,8 % |
| Lorensborg SO | S | 34,7 % | S | 35,1 % | 71,8 % |
| Lorensborg V | S | 37,6 % | S | 36,9 % | 59,6 % |
| Lugnet | S | 29,9 % | S | 31,1 % | 74,5 % |
| Lugnet-Rörsjö | S | 27,7 % | S | 29,6 % | 79,2 % |
| Lönngården | V | 26,6 % | V | 29,9 % | 66,7 % |
| Mellanheden | S | 29,0 % | S | 30,4 % | 79,0 % |
| Möllevången-Bangatan | S | 34,4 % | S | 33,5 % | 60,9 % |
| Möllevången-Bergsgatan | S | 27,8 % | S | 28,8 % | 76,8 % |
| Möllevången-Folkets park | V | 43,9 % | V | 49,7 % | 81,5 % |
| Möllevången-Karlskronaplan | V | 39,3 % | V | 43,8 % | 79,3 % |
| Möllevången-Södervärnsplan | V | 31,7 % | V | 33,0 % | 72,5 % |
| Möllevångstorget N | V | 36,1 % | V | 36,8 % | 72,6 % |
| Möllevångstorget S | V | 44,6 % | V | 50,9 % | 71,5 % |
| N Sofielund-Nobeltorget | V | 38,8 % | V | 41,8 % | 76,0 % |
| N Sofielund-Nobelv | V | 42,9 % | V | 47,8 % | 75,2 % |
| N Sofielund-Sofielundsskolan | V | 34,8 % | V | 39,3 % | 71,4 % |
| N Sorgenfri | S | 31,4 % | S | 31,8 % | 63,8 % |
| Nydala NO | S | 49,6 % | S | 50,4 % | 55,4 % |
| Nydala NV | S | 47,5 % | S | 48,3 % | 59,6 % |
| Nydala SO | S | 43,9 % | S | 42,8 % | 55,0 % |
| Oxie Kyrkby N | S | 35,5 % | S | 34,8 % | 81,4 % |
| Oxie Kyrkby Ö | S | 35,0 % | S | 35,7 % | 81,5 % |
| Oxie Kyrkby-Toarp | SD | 32,3 % | S | 30,5 % | 78,1 % |
| Oxievång V | S | 34,0 % | S | 32,8 % | 67,4 % |
| Oxievång Ö | S | 31,4 % | S | 33,5 % | 74,3 % |
| Persborg | S | 46,5 % | S | 43,2 % | 52,0 % |
| Ribersborg NO | S | 24,2 % | S | 26,9 % | 86,1 % |
| Ribersborg SO | S | 25,6 % | S | 27,1 % | 85,2 % |
| Ribersborg-Limhamnsvägen | M | 25,0 % | M | 27,5 % | 87,0 % |
| Ribersborg-Nicoloviusg | M | 25,6 % | M | 31,0 % | 89,9 % |
| Ribersborg-Regementsg | M | 26,4 % | M | 29,2 % | 87,3 % |
| Ribersborgsskolan | S | 25,9 % | S | 28,9 % | 87,7 % |
| Riseberga-Elsa Anderssons gata | S | 35,2 % | S | 37,1 % | 76,5 % |
| Riseberga-Ringbergagatan | S | 33,4 % | S | 34,9 % | 85,6 % |
| Riseberga-Storhällagatan | M | 27,0 % | M | 31,7 % | 82,5 % |
| Rosengård centrum | S | 41,9 % | S | 38,4 % | 54,1 % |
| Rosenvång | M | 33,2 % | M | 37,7 % | 91,9 % |
| Rådmansvången-S Förstadsgatan | V | 29,6 % | V | 32,9 % | 79,4 % |
| Rådmansvången-Stadshuset | S | 29,2 % | S | 32,7 % | 79,3 % |
| Rådmansvången-Tandläkarhögskolan | S | 28,7 % | S | 28,7 % | 80,4 % |
| Rådmansvången-Triangeln | S | 27,1 % | S | 29,2 % | 80,0 % |
| Rönneholm NO | S | 25,6 % | S | 29,0 % | 83,8 % |
| Rönneholm NV | S | 28,5 % | S | 30,1 % | 85,2 % |
| Rönneholm SO | S | 26,9 % | S | 29,1 % | 82,4 % |
| Rönneholm-Mariedalsv | S | 26,5 % | S | 29,0 % | 85,5 % |
| Rönneholmsparken | S | 25,0 % | S | 28,6 % | 85,1 % |
| Rörsjöstaden-Föreningsgatan | S | 25,3 % | S | 28,6 % | 88,2 % |
| Rörsjöstaden-Kungsgatan | S | 26,0 % | S | 26,7 % | 84,4 % |
| Rörsjöstaden-Rörsjöparken | S | 26,8 % | S | 29,4 % | 83,2 % |
| S Sallerup | M | 27,9 % | M | 31,8 % | 79,9 % |
| S Sofielund-Bryggeriet | S | 33,5 % | S | 32,4 % | 54,1 % |
| S Sofielund-Seved | V | 31,8 % | V | 33,2 % | 60,3 % |
| Segevång N | S | 35,1 % | S | 34,6 % | 67,0 % |
| Segevång V | S | 34,2 % | S | 34,7 % | 62,6 % |
| Segevång Ö | S | 35,8 % | S | 36,0 % | 66,2 % |
| Sibbarp N | SD | 31,3 % | SD | 29,0 % | 76,6 % |
| Sibbarp S | M | 34,6 % | M | 41,7 % | 82,9 % |
| Sibbarp-Hammars Park | M | 27,4 % | M | 31,4 % | 86,5 % |
| Slussen | S | 30,2 % | S | 32,4 % | 77,4 % |
| Slussen-Ö Förstadsg | S | 26,6 % | S | 27,6 % | 79,9 % |
| Solbacken | S | 26,3 % | S | 27,9 % | 82,1 % |
| Stenkällan-Höja | S | 40,5 % | S | 42,0 % | 76,6 % |
| Stenkällan-Jägersro Villastad | S | 33,8 % | S | 35,8 % | 75,5 % |
| Södertorp | S | 41,7 % | S | 41,2 % | 75,5 % |
| Södervärn | V | 36,2 % | V | 38,0 % | 67,3 % |
| Tygelsjöby | SD | 27,1 % | M | 31,0 % | 89,3 % |
| Törnrosen | S | 42,2 % | S | 42,5 % | 54,4 % |
| Törnrosen-Örtagården | S | 43,5 % | S | 39,7 % | 51,2 % |
| V Kattarp | S | 35,2 % | S | 38,8 % | 68,0 % |
| V Sorgenfri-Betania | S | 25,4 % | S | 29,8 % | 83,4 % |
| V Sorgenfri-Mariagatan | V | 28,5 % | V | 32,9 % | 82,3 % |
| V Sorgenfri-Nobelv | V | 36,6 % | V | 42,5 % | 78,4 % |
| V Sorgenfri-Rörsjö | V | 28,2 % | V | 30,0 % | 76,9 % |
| V Söderkulla Centrum | S | 44,3 % | S | 44,5 % | 65,6 % |
| V Söderkulla-Fosietorp | S | 46,4 % | S | 44,1 % | 64,9 % |
| V Söderkulla-Söderkullagatan | S | 47,2 % | S | 44,6 % | 64,8 % |
| Videdal N | S | 32,4 % | S | 36,5 % | 80,6 % |
| Videdal S | S | 38,2 % | S | 39,2 % | 85,4 % |
| Virentofta V | S | 29,5 % | S | 31,6 % | 77,5 % |
| Virentofta Ö | S | 36,7 % | S | 36,2 % | 83,3 % |
| Värnhem | S | 24,7 % | S | 26,2 % | 56,9 % |
| Värnhem-Rörsjö | S | 28,1 % | S | 28,6 % | 77,7 % |
| Västervång-Fridhem | M | 32,6 % | M | 35,4 % | 89,4 % |
| Västra hamnen | M | 25,4 % | M | 29,4 % | 85,1 % |
| Västra hamnen-Bassängkajen | M | 32,4 % | M | 33,6 % | 90,5 % |
| Västra hamnen-Bomgatan | M | 27,5 % | S | 29,3 % | 87,5 % |
| Västra hamnen-Dockplatsen | M | 34,2 % | M | 38,0 % | 90,0 % |
| Västra hamnen-Flaggskeppet | M | 28,6 % | M | 28,9 % | 80,7 % |
| Västra hamnen-Fullriggaren | S | 25,6 % | S | 28,0 % | 83,6 % |
| Västra hamnen-Isbergs gata | M | 28,6 % | M | 34,9 % | 88,4 % |
| Västra hamnen-Kockum fritid | M | 23,5 % | M | 26,7 % | 82,1 % |
| Västra hamnen-Varvsparken | M | 29,6 % | M | 32,6 % | 88,3 % |
| Ö Skrävlinge-Gyllins | S | 30,5 % | S | 30,8 % | 81,9 % |
| Ö Skrävlinge-Kvarnby | S | 30,1 % | S | 31,4 % | 82,8 % |
| Ö Sorgenfri-Brantevik | S | 29,5 % | S | 28,9 % | 74,0 % |
| Ö Sorgenfri-Kiviksgatan | V | 32,8 % | V | 36,8 % | 80,0 % |
| Ö Sorgenfri-Nobelv | V | 31,2 % | V | 36,9 % | 74,4 % |
| Ö Sorgenfri-Sorgenfrivägen | S | 32,9 % | V | 31,8 % | 65,4 % |
| Ö Söderkulla | S | 43,6 % | S | 44,0 % | 68,2 % |
| Örtagården V | S | 42,7 % | S | 39,4 % | 56,6 % |
| Örtagården Ö | S | 41,8 % | S | 37,7 % | 61,2 % |
| Östervärn-Fredsgatan | S | 31,7 % | S | 31,3 % | 67,8 % |
| Östervärn-Nobelv | S | 25,2 % | V | 26,1 % | 75,9 % |