Valresultat Ystad 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Ystad med 27,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (31,6 %). Valdeltagandet var 86,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Ystad ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 19 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,1 %
- Röstberättigade
- 25 215
- Avgivna röster
- 21 718
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2022 i Ystad
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 854 | 27,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 5 779 | 27,0 % |
| MModeraterna | 4 708 | 22,0 % |
| KDKristdemokraterna | 1 278 | 6,0 % |
| CCenterpartiet | 1 057 | 4,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 980 | 4,6 % |
| VVänsterpartiet | 772 | 3,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 769 | 3,6 % |
| Övriga partier | 234 | 1,1 % |
Regionvalet 2022 i Ystad
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 441 | 30,5 % |
| MModeraterna | 5 176 | 24,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 138 | 19,6 % |
| KDKristdemokraterna | 1 474 | 7,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 112 | 5,3 % |
| CCenterpartiet | 1 018 | 4,8 % |
| VVänsterpartiet | 936 | 4,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 576 | 2,7 % |
| Övriga partier | 252 | 1,2 % |
Kommunvalet 2022 i Ystad
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 709 | 31,6 % |
| MModeraterna | 5 322 | 25,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 988 | 18,8 % |
| CCenterpartiet | 1 291 | 6,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 035 | 4,9 % |
| KDKristdemokraterna | 978 | 4,6 % |
| VVänsterpartiet | 874 | 4,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 644 | 3,0 % |
| MEDMedborgerlig Samling | 259 | 1,2 % |
| Övriga partier | 116 | 0,5 % |
Partiernas utveckling i Ystad 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Ystad i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+2,8 procentenheter).
- S
- SD
- M
- KD
- C
- L
- V
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 37,0 % | 28,4 % | 30,1 % | 25,4 % | 27,3 % | 24,6 % |
| SD | 4,7 % | 8,4 % | 16,8 % | 24,2 % | 27,0 % | 23,0 % |
| M | 31,5 % | 37,9 % | 28,1 % | 23,4 % | 22,0 % | 24,5 % |
| KD | 5,1 % | 3,5 % | 3,0 % | 5,8 % | 6,0 % | 6,3 % |
| C | 6,4 % | 5,7 % | 6,2 % | 7,7 % | 4,9 % | 5,8 % |
| L | 6,4 % | 6,5 % | 4,7 % | 4,8 % | 4,6 % | 5,9 % |
| V | 2,7 % | 2,6 % | 2,9 % | 4,1 % | 3,6 % | 4,4 % |
| MP | 3,3 % | 5,5 % | 5,3 % | 3,3 % | 3,6 % | 4,4 % |
| Övr | 3,1 % | 1,5 % | 3,0 % | 1,3 % | 1,1 % | 1,1 % |
| Valdeltagande | 79,9 % | 83,5 % | 85,7 % | 88,0 % | 86,1 % | 86,1 % |
Valdeltagande i Ystad 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Ystad 2022
Så skiljer sig Ystad från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 27,0 % i Ystad mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 6,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +6,4
- M +2,9
- KD +0,6
Svagare än i riket
- V −3,1
- S −3,0
- C −1,8
- MP −1,5
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Ystad, från 24,2 % till 27,0 % (+2,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 7,7 % till 4,9 % (−2,8).
- SD +2,8
- C −2,8
- S +1,9
- M −1,5
- V −0,5
- MP +0,2
- KD +0,2
- L −0,2
Valdeltagande i Ystad
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 86,1 %, vilket är 1,9 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Ystad på plats 95 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Ystad är indelad i 19 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 79,8 % i Ö förstaden S-Regementet-Sandskogen till 88,5 % i Nybrostrand-St Köpinge-Svenstorp.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Edvinshem N (36,4 %) och sitt svagaste i Löderup m fl (20,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 11, Sverigedemokraterna i 7, Moderaterna i 1 av 19 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Ystad är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 18,8 % i kommunvalet mot 27,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,2 procentenheter.
- SD −8,2
- S +4,3
- M +3,1
- KD −1,4
- C +1,2
- MP −0,6
- V +0,5
- L +0,3
Största parti i Ystad sedan 2006
Största parti har skiftat i Ystad under perioden 2006–2022: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 24,6 % | 86,1 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 27,3 % | 86,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 25,4 % | 88,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 30,1 % | 85,7 % |
| 2010 | Moderaterna | 37,9 % | 83,5 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 37,0 % | 79,9 % |
Valresultat per valdistrikt i Ystad 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 19 valdistrikten i Ystad. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bellevue N | S | 30,7 % | S | 36,8 % | 85,1 % |
| Bellevue S | S | 33,0 % | S | 37,1 % | 84,4 % |
| Edvinshem N | S | 36,4 % | S | 42,8 % | 88,2 % |
| Edvinshem SÖ-Gjuteriet | S | 31,3 % | S | 36,0 % | 82,5 % |
| Egna hem-Solbacken SÖ | S | 31,5 % | S | 34,9 % | 86,1 % |
| Gamla staden V | S | 31,2 % | S | 34,6 % | 80,9 % |
| Gamla staden Ö | S | 28,9 % | S | 32,2 % | 80,0 % |
| Glemmingebro-Ingelstorp-Kåseberga | SD | 29,3 % | S | 26,6 % | 84,7 % |
| Hälsobacken | S | 33,5 % | S | 41,5 % | 86,5 % |
| Köpingebro | SD | 35,1 % | S | 32,6 % | 86,5 % |
| Löderup m fl | SD | 32,9 % | SD | 27,9 % | 80,0 % |
| Nybrostrand-St Köpinge-Svenstorp | SD | 30,8 % | M | 34,9 % | 88,5 % |
| Solbacken N | S | 30,9 % | S | 38,2 % | 85,1 % |
| StHerrestad-Hedeskoga-Bussjö-Källesj | SD | 30,2 % | M | 32,8 % | 85,3 % |
| Surbrunnen-Östra förstaden N | S | 29,2 % | S | 33,0 % | 83,4 % |
| Svarte-Snårestad-Bjäresjö-Sjörup mfl | SD | 27,4 % | M | 27,6 % | 86,9 % |
| Sövestad-Baldringe-Högestad m fl | SD | 34,2 % | SD | 26,3 % | 87,9 % |
| Västra Sjöstaden-Åkesholm | M | 28,0 % | M | 32,3 % | 86,9 % |
| Ö förstaden S-Regementet-Sandskogen | S | 27,7 % | S | 31,5 % | 79,8 % |