Valresultat Vellinge 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Moderaterna största parti i Vellinge med 35,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (42,2 %). Valdeltagandet var 91,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Vellinge ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 24 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 91,6 %
- Röstberättigade
- 28 670
- Avgivna röster
- 26 263
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2022 i Vellinge
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 9 327 | 35,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 6 591 | 25,3 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 870 | 14,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 980 | 7,6 % |
| KDKristdemokraterna | 1 655 | 6,3 % |
| CCenterpartiet | 1 597 | 6,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 570 | 2,2 % |
| VVänsterpartiet | 325 | 1,2 % |
| Övriga partier | 187 | 0,7 % |
Regionvalet 2022 i Vellinge
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 10 749 | 41,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 377 | 17,0 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 917 | 15,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 240 | 8,7 % |
| KDKristdemokraterna | 2 132 | 8,3 % |
| CCenterpartiet | 1 220 | 4,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 536 | 2,1 % |
| VVänsterpartiet | 374 | 1,4 % |
| Övriga partier | 259 | 1,0 % |
Kommunvalet 2022 i Vellinge
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 10 960 | 42,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 4 408 | 17,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 060 | 15,6 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 210 | 8,5 % |
| CCenterpartiet | 1 515 | 5,8 % |
| KDKristdemokraterna | 1 413 | 5,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 012 | 3,9 % |
| Övriga partier | 405 | 1,6 % |
Partiernas utveckling i Vellinge 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Vellinge i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har S gjort (+4,2 procentenheter).
- M
- SD
- S
- L
- KD
- C
- MP
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 55,7 % | 59,1 % | 48,6 % | 39,6 % | 35,7 % | 36,8 % |
| SD | 4,2 % | 7,0 % | 16,5 % | 23,6 % | 25,3 % | 21,2 % |
| S | 16,9 % | 9,4 % | 12,0 % | 10,6 % | 14,8 % | 11,6 % |
| L | 8,8 % | 8,7 % | 7,9 % | 7,3 % | 7,6 % | 9,7 % |
| KD | 5,7 % | 6,2 % | 4,6 % | 7,5 % | 6,3 % | 7,4 % |
| C | 3,7 % | 4,3 % | 4,3 % | 7,2 % | 6,1 % | 7,9 % |
| MP | 1,9 % | 3,2 % | 3,6 % | 2,2 % | 2,2 % | 3,1 % |
| V | 1,1 % | 0,9 % | 1,0 % | 1,3 % | 1,2 % | 1,4 % |
| Övr | 2,1 % | 1,4 % | 1,6 % | 0,8 % | 0,7 % | 0,9 % |
| Valdeltagande | 87,8 % | 90,8 % | 91,4 % | 93,1 % | 91,6 % | 91,1 % |
Valdeltagande i Vellinge 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Vellinge 2022
Så skiljer sig Vellinge från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Moderaterna, som fick 35,7 % i Vellinge mot 19,1 % i hela landet — en skillnad på 16,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +16,6
- SD +4,7
- L +3,0
- KD +1,0
Svagare än i riket
- S −15,5
- V −5,5
- MP −2,9
- C −0,6
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Socialdemokraterna mest i Vellinge, från 10,6 % till 14,8 % (+4,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 39,6 % till 35,7 % (−3,8).
- S +4,2
- M −3,8
- SD +1,7
- C −1,1
- KD −1,1
- L +0,3
- V −0,1
- MP −0,0
Valdeltagande i Vellinge
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 91,6 %, vilket är 7,4 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Vellinge på plats 2 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Vellinge är indelad i 24 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 82,9 % i Falsterbo södra till 92,4 % i Östra Grevie.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Ljunghusen västra (51,6 %) och sitt svagaste i Vellinge Herrestorp (22,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 17, Sverigedemokraterna i 7 av 24 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Vellinge är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 15,6 % i kommunvalet mot 25,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,6 procentenheter.
- SD −9,6
- L +9,4
- M +6,4
- S −6,3
- KD −0,9
- C −0,3
Största parti i Vellinge sedan 2006
Moderaterna har varit största parti i Vellinge i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Moderaterna | 36,8 % | 91,1 % |
| 2022 | Moderaterna | 35,7 % | 91,6 % |
| 2018 | Moderaterna | 39,6 % | 93,1 % |
| 2014 | Moderaterna | 48,6 % | 91,4 % |
| 2010 | Moderaterna | 59,1 % | 90,8 % |
| 2006 | Moderaterna | 55,7 % | 87,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Vellinge 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 24 valdistrikten i Vellinge. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Falsterbo norra | M | 39,8 % | M | 39,7 % | 87,0 % |
| Falsterbo södra | M | 44,5 % | M | 40,8 % | 82,9 % |
| Hököpinge-Bruksparken | SD | 34,8 % | M | 44,9 % | 90,5 % |
| Hököpinge-Gessie | M | 32,7 % | M | 44,3 % | 88,4 % |
| Höllviken Gya | M | 38,7 % | M | 44,0 % | 91,6 % |
| Höllviken norra | SD | 29,6 % | M | 40,0 % | 87,7 % |
| Höllviken västra-centrum | M | 37,1 % | M | 42,2 % | 87,3 % |
| Höllviken östra-centrum | M | 39,7 % | M | 47,2 % | 91,4 % |
| Höllviken-Höllviksstrand | M | 42,5 % | M | 44,1 % | 89,6 % |
| Höllviken-Kämpinge | M | 40,9 % | M | 45,7 % | 88,9 % |
| Kronodal-Granviks | M | 36,1 % | M | 41,4 % | 87,9 % |
| Ljunghusen västra | M | 51,6 % | M | 42,9 % | 86,5 % |
| Ljunghusen östra | M | 42,1 % | M | 35,3 % | 88,1 % |
| Räng | M | 38,4 % | M | 43,3 % | 91,1 % |
| Skanör centrum | M | 37,3 % | M | 37,7 % | 88,3 % |
| Skanör västra | M | 36,9 % | L | 31,2 % | 85,9 % |
| Skanör östra | M | 36,8 % | M | 37,8 % | 90,6 % |
| Vellinge centrum | SD | 30,7 % | M | 43,3 % | 82,9 % |
| Vellinge Eskilstorp | M | 32,1 % | M | 47,1 % | 92,0 % |
| Vellinge Herrestorp | SD | 39,7 % | M | 42,5 % | 86,5 % |
| Vellinge södra | M | 36,0 % | M | 54,0 % | 92,2 % |
| Vellinge väster | SD | 33,0 % | M | 44,6 % | 84,2 % |
| Västra Ingelstad | SD | 29,2 % | M | 37,8 % | 85,8 % |
| Östra Grevie | SD | 32,3 % | M | 37,6 % | 92,4 % |