Valresultat Osby 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Sverigedemokraterna största parti i Osby med 36,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Sverigedemokraterna flest röster (26,2 %). Valdeltagandet var 84,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Osby ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,7 %
- Röstberättigade
- 9 888
- Avgivna röster
- 8 371
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2022 i Osby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 3 004 | 36,4 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 242 | 27,2 % |
| MModeraterna | 1 307 | 15,8 % |
| KDKristdemokraterna | 539 | 6,5 % |
| CCenterpartiet | 392 | 4,8 % |
| VVänsterpartiet | 286 | 3,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 210 | 2,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 191 | 2,3 % |
| Övriga partier | 77 | 0,9 % |
Regionvalet 2022 i Osby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 389 | 29,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 323 | 28,5 % |
| MModeraterna | 1 353 | 16,6 % |
| CCenterpartiet | 779 | 9,6 % |
| KDKristdemokraterna | 603 | 7,4 % |
| VVänsterpartiet | 321 | 3,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 152 | 1,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 147 | 1,8 % |
| Övriga partier | 86 | 1,1 % |
Kommunvalet 2022 i Osby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 2 168 | 26,2 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 134 | 25,8 % |
| CCenterpartiet | 2 077 | 25,1 % |
| MModeraterna | 999 | 12,1 % |
| KDKristdemokraterna | 449 | 5,4 % |
| VVänsterpartiet | 247 | 3,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 111 | 1,3 % |
| Övriga partier | 95 | 1,1 % |
Partiernas utveckling i Osby 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Osby i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+5,2 procentenheter).
- SD
- S
- M
- KD
- C
- V
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SD | 6,4 % | 12,8 % | 25,4 % | 31,2 % | 36,4 % | 31,3 % |
| S | 42,9 % | 34,4 % | 35,2 % | 28,2 % | 27,2 % | 25,2 % |
| M | 19,1 % | 24,5 % | 16,1 % | 16,1 % | 15,8 % | 18,1 % |
| KD | 7,8 % | 5,5 % | 4,9 % | 7,3 % | 6,5 % | 7,7 % |
| C | 10,0 % | 9,1 % | 5,9 % | 7,3 % | 4,8 % | 4,3 % |
| V | 4,1 % | 3,0 % | 3,4 % | 3,9 % | 3,5 % | 4,3 % |
| MP | 2,9 % | 5,3 % | 4,2 % | 2,3 % | 2,5 % | 3,2 % |
| L | 5,4 % | 4,7 % | 2,7 % | 2,4 % | 2,3 % | 4,5 % |
| Övr | 1,6 % | 0,6 % | 2,1 % | 1,3 % | 0,9 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 77,2 % | 83,3 % | 85,5 % | 87,0 % | 84,7 % | 83,5 % |
Valdeltagande i Osby 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Osby 2022
Så skiljer sig Osby från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 36,4 % i Osby mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 15,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +15,9
- KD +1,2
Svagare än i riket
- V −3,3
- M −3,3
- S −3,1
- MP −2,5
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Osby, från 31,2 % till 36,4 % (+5,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 7,3 % till 4,8 % (−2,6).
- SD +5,2
- C −2,6
- S −1,0
- KD −0,8
- V −0,5
- MP +0,3
- M −0,3
- L −0,1
Valdeltagande i Osby
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 84,7 %, vilket är 0,4 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Osby på plats 167 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Osby är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 75,8 % i Örkened Centralt till 87,1 % i Örkened.
Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Örkened Centralt (43,6 %) och sitt svagaste i Osby Södra (31,9 %). Partiet var största parti i samtliga 8 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Osby är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 25,1 % i kommunvalet mot 4,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 20,3 procentenheter.
- C +20,3
- SD −10,2
- M −3,8
- S −1,4
- KD −1,1
- V −0,5
Största parti i Osby sedan 2006
Största parti har skiftat i Osby under perioden 2006–2022: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 31,3 % | 83,5 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 36,4 % | 84,7 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 31,2 % | 87,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 35,2 % | 85,5 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 34,4 % | 83,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 42,9 % | 77,2 % |
Valresultat per valdistrikt i Osby 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Osby. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Loshult/Killeberg | SD | 38,6 % | SD | 30,2 % | 84,7 % |
| Osby Nordväst | SD | 34,6 % | S | 28,8 % | 76,7 % |
| Osby Nordöst | SD | 38,1 % | SD | 28,5 % | 77,5 % |
| Osby Norra | SD | 35,2 % | SD | 25,7 % | 78,7 % |
| Osby Sydväst | SD | 33,0 % | C | 29,3 % | 84,2 % |
| Osby Södra | SD | 31,9 % | C | 25,4 % | 85,7 % |
| Örkened | SD | 42,3 % | SD | 31,0 % | 87,1 % |
| Örkened Centralt | SD | 43,6 % | SD | 30,6 % | 75,8 % |