Valresultat Burlöv 2022

I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Burlöv med 32,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (32,8 %). Valdeltagandet var 74,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Burlöv ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 10 valdistrikt.

Se Burlöv på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
74,5 %
Röstberättigade
13 481
Avgivna röster
10 044
Län
Skåne län

Riksdagsvalet 2022 i Burlöv

Riksdagsvalet 2022 i Burlöv: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 24732,6 %
SDSverigedemokraterna2 40924,2 %
MModeraterna1 75217,6 %
VVänsterpartiet7137,2 %
CCenterpartiet4874,9 %
MPMiljöpartiet de gröna3743,8 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3623,6 %
KDKristdemokraterna3323,3 %
NYANSPartiet Nyans1671,7 %
Övriga partier1041,0 %

Regionvalet 2022 i Burlöv

Regionvalet 2022 i Burlöv: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 44734,2 %
SDSverigedemokraterna2 08120,6 %
MModeraterna1 94019,2 %
VVänsterpartiet8017,9 %
CCenterpartiet4164,1 %
KDKristdemokraterna3843,8 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3513,5 %
MPMiljöpartiet de gröna3173,1 %
NYANSPartiet Nyans1941,9 %
Övriga partier1591,6 %

Kommunvalet 2022 i Burlöv

Kommunvalet 2022 i Burlöv: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 30432,8 %
SDSverigedemokraterna2 17421,6 %
MModeraterna2 05720,4 %
VVänsterpartiet7727,7 %
CCenterpartiet5275,2 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4534,5 %
MPMiljöpartiet de gröna3713,7 %
KDKristdemokraterna1761,7 %
NYANSPartiet Nyans1031,0 %
Övriga partier1401,4 %

Partiernas utveckling i Burlöv 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Burlöv i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har M gjort (−1,7 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • V
  • C
  • MP
  • L
  • KD
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Burlöv per valår
Parti200620102014201820222026
S42,4 %33,6 %36,7 %32,4 %32,6 %33,6 %
SD8,1 %12,5 %19,3 %23,9 %24,2 %19,6 %
M24,6 %30,9 %21,1 %19,4 %17,6 %16,1 %
V4,3 %3,8 %4,3 %6,2 %7,2 %12,8 %
C3,2 %2,7 %3,0 %5,0 %4,9 %4,7 %
MP3,1 %5,3 %6,1 %3,4 %3,8 %4,5 %
L7,4 %6,9 %4,9 %4,7 %3,6 %4,0 %
KD3,3 %2,5 %1,8 %3,5 %3,3 %3,4 %
Övr3,7 %1,9 %2,7 %1,4 %2,7 %1,2 %
Valdeltagande79,6 %80,7 %80,6 %80,8 %74,5 %76,7 %

Valdeltagande i Burlöv 2006–2026

Kommunen mot länet (Skåne).

7075808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Burlöv 2022

Så skiljer sig Burlöv från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 24,2 % i Burlöv mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 3,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +3,7
  • S +2,3
  • NYANS +1,2
  • V +0,4

Svagare än i riket

  • KD −2,0
  • C −1,8
  • M −1,5
  • MP −1,3

Förändring sedan valet 2018

Mellan 2018 och 2022 ökade Partiet Nyans mest i Burlöv, från 0,0 % till 1,7 % (+1,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 19,4 % till 17,6 % (−1,7).

  • M −1,7
  • NYANS +1,7
  • L −1,1
  • V +0,9
  • MP +0,4
  • SD +0,3
  • S +0,2
  • KD −0,2

Valdeltagande i Burlöv

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 74,5 %, vilket är 9,7 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Burlöv på plats 287 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Burlöv är indelad i 10 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 56,7 % i Svenshög till 87,6 % i Karstorp-Svanetorp.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Svenshög (41,6 %) och sitt svagaste i Gamla Åkarp-Dalslund-Kockumsområdet (28,3 %). Partiet var största parti i samtliga 10 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Burlöv är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 20,4 % i kommunvalet mot 17,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 2,8 procentenheter.

  • M +2,8
  • SD −2,6
  • KD −1,6
  • L +0,9
  • V +0,5
  • C +0,3
  • S +0,1
  • MP −0,1

Största parti i Burlöv sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Burlöv i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Burlöv per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna33,6 %76,7 %
2022Socialdemokraterna32,6 %74,5 %
2018Socialdemokraterna32,4 %80,8 %
2014Socialdemokraterna36,7 %80,6 %
2010Socialdemokraterna33,6 %80,7 %
2006Socialdemokraterna42,4 %79,6 %

Valresultat per valdistrikt i Burlöv 2022

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 10 valdistrikten i Burlöv. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Burlöv, riksdagsvalet och kommunvalet 2022
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Centrala ArlövS35,3 %S34,3 %63,5 %
Elisetorp V.S40,3 %S41,1 %63,8 %
Elisetorp Ö.S36,3 %S37,5 %62,1 %
Gamla Åkarp-Dalslund-KockumsområdetS28,3 %M30,8 %87,6 %
Harakärrsområdet-Mossvägen-Lyckö ängS28,8 %M32,6 %84,0 %
Karstorp-SvanetorpS28,5 %M29,5 %87,6 %
Kronetorp-Burlövs egnahem m.fl.S28,5 %S29,7 %64,8 %
SvenshögS41,6 %S45,0 %56,7 %
Tågarp V.S31,7 %S33,0 %76,0 %
Tågarp Ö.S36,6 %S34,1 %65,1 %

Utforska valdistrikten i Burlöv på kartan

Fler kommuner i Skåne län

Hela valresultatet för Skåne län 2022 · Alla kommuner 2022