Valresultat Bjuv 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Sverigedemokraterna största parti i Bjuv med 42,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Sverigedemokraterna flest röster (38,9 %). Valdeltagandet var 79,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Bjuv ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 11 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 79,9 %
- Röstberättigade
- 10 979
- Avgivna röster
- 8 776
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2022 i Bjuv
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 3 644 | 42,1 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 347 | 27,1 % |
| MModeraterna | 1 304 | 15,1 % |
| KDKristdemokraterna | 356 | 4,1 % |
| VVänsterpartiet | 319 | 3,7 % |
| CCenterpartiet | 255 | 2,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 155 | 1,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 118 | 1,4 % |
| Övriga partier | 163 | 1,9 % |
Regionvalet 2022 i Bjuv
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 3 262 | 37,2 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 705 | 30,8 % |
| MModeraterna | 1 326 | 15,1 % |
| KDKristdemokraterna | 451 | 5,1 % |
| VVänsterpartiet | 348 | 4,0 % |
| CCenterpartiet | 258 | 2,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 146 | 1,7 % |
| NYANSPartiet Nyans | 109 | 1,2 % |
| Övriga partier | 173 | 2,0 % |
Kommunvalet 2022 i Bjuv
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 3 429 | 38,9 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 777 | 31,5 % |
| MModeraterna | 1 295 | 14,7 % |
| KDKristdemokraterna | 337 | 3,8 % |
| VVänsterpartiet | 314 | 3,6 % |
| CCenterpartiet | 307 | 3,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 142 | 1,6 % |
| Övriga partier | 210 | 2,4 % |
Partiernas utveckling i Bjuv 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Bjuv i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+3,7 procentenheter).
- SD
- S
- M
- KD
- V
- C
- Övr
- L
- MP
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SD | 10,4 % | 14,9 % | 25,7 % | 38,4 % | 42,1 % | 35,3 % |
| S | 48,2 % | 40,6 % | 40,4 % | 30,4 % | 27,1 % | 28,4 % |
| M | 20,7 % | 25,9 % | 16,8 % | 14,3 % | 15,1 % | 15,9 % |
| KD | 4,2 % | 2,7 % | 2,2 % | 4,2 % | 4,1 % | 5,4 % |
| V | 3,0 % | 3,2 % | 3,5 % | 3,6 % | 3,7 % | 6,1 % |
| C | 4,4 % | 3,7 % | 3,2 % | 3,6 % | 2,9 % | 2,5 % |
| Övr | 2,3 % | 0,7 % | 1,9 % | 1,0 % | 1,9 % | 1,4 % |
| L | 4,9 % | 4,9 % | 2,6 % | 2,6 % | 1,8 % | 3,3 % |
| MP | 2,0 % | 3,5 % | 3,7 % | 1,8 % | 1,4 % | 1,7 % |
| Valdeltagande | 76,0 % | 79,5 % | 81,0 % | 82,7 % | 79,9 % | 78,8 % |
Valdeltagande i Bjuv 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Bjuv 2022
Så skiljer sig Bjuv från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 42,1 % i Bjuv mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 21,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 1 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +21,5
Svagare än i riket
- M −4,0
- C −3,8
- MP −3,7
- S −3,2
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Bjuv, från 38,4 % till 42,1 % (+3,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 30,4 % till 27,1 % (−3,3).
- SD +3,7
- S −3,3
- L −0,8
- M +0,7
- C −0,7
- MP −0,5
- KD −0,1
- V +0,1
Valdeltagande i Bjuv
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 79,9 %, vilket är 4,3 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Bjuv på plats 276 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Bjuv är indelad i 11 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 65,5 % i Bjuv 5 till 82,7 % i Billesholm 2.
Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Ekeby 2 (51,3 %) och sitt svagaste i Bjuv 5 (33,9 %). Partiet var största parti i samtliga 11 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Bjuv är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 31,5 % i kommunvalet mot 27,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,4 procentenheter.
- S +4,4
- SD −3,2
- M −0,4
- KD −0,3
- V −0,1
Största parti i Bjuv sedan 2006
Största parti har skiftat i Bjuv under perioden 2006–2022: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 35,3 % | 78,8 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 42,1 % | 79,9 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 38,4 % | 82,7 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 40,4 % | 81,0 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 40,6 % | 79,5 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 48,2 % | 76,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Bjuv 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 11 valdistrikten i Bjuv. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Billesholm 1 | SD | 41,5 % | SD | 35,4 % | 75,4 % |
| Billesholm 2 | SD | 44,7 % | SD | 41,7 % | 82,7 % |
| Billesholm 3 | SD | 36,9 % | S | 37,9 % | 74,0 % |
| Bjuv 1 | SD | 42,9 % | SD | 37,6 % | 79,6 % |
| Bjuv 2 | SD | 41,7 % | SD | 38,3 % | 78,5 % |
| Bjuv 3 | SD | 41,4 % | SD | 41,1 % | 76,8 % |
| Bjuv 4 | SD | 38,9 % | S | 39,4 % | 66,9 % |
| Bjuv 5 | SD | 33,9 % | S | 36,4 % | 65,5 % |
| Ekeby 1 | SD | 46,4 % | SD | 46,2 % | 78,0 % |
| Ekeby 2 | SD | 51,3 % | SD | 48,9 % | 82,4 % |
| Ekeby 3 | SD | 47,1 % | SD | 46,7 % | 79,8 % |