Valresultat Hörby 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Sverigedemokraterna största parti i Hörby med 39,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Sverigedemokraterna flest röster (39,3 %). Valdeltagandet var 85,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Hörby ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,4 %
- Röstberättigade
- 11 943
- Avgivna röster
- 10 199
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2022 i Hörby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 3 933 | 39,0 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 129 | 21,1 % |
| MModeraterna | 1 642 | 16,3 % |
| KDKristdemokraterna | 692 | 6,9 % |
| CCenterpartiet | 565 | 5,6 % |
| VVänsterpartiet | 376 | 3,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 373 | 3,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 283 | 2,8 % |
| Övriga partier | 101 | 1,0 % |
Regionvalet 2022 i Hörby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 3 532 | 35,0 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 256 | 22,3 % |
| MModeraterna | 1 767 | 17,5 % |
| KDKristdemokraterna | 764 | 7,6 % |
| CCenterpartiet | 618 | 6,1 % |
| VVänsterpartiet | 433 | 4,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 386 | 3,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 198 | 2,0 % |
| Övriga partier | 141 | 1,4 % |
Kommunvalet 2022 i Hörby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 3 987 | 39,3 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 798 | 17,7 % |
| MModeraterna | 1 234 | 12,2 % |
| CCenterpartiet | 958 | 9,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 660 | 6,5 % |
| KDKristdemokraterna | 510 | 5,0 % |
| VVänsterpartiet | 380 | 3,7 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 328 | 3,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 186 | 1,8 % |
| Övriga partier | 98 | 1,0 % |
Partiernas utveckling i Hörby 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Hörby i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+3,5 procentenheter).
- SD
- S
- M
- KD
- C
- V
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SD | 8,1 % | 14,0 % | 27,4 % | 35,4 % | 39,0 % | 34,8 % |
| S | 28,8 % | 22,6 % | 24,9 % | 19,4 % | 21,1 % | 20,3 % |
| M | 26,6 % | 33,2 % | 19,4 % | 17,3 % | 16,3 % | 17,2 % |
| KD | 6,3 % | 4,2 % | 3,7 % | 6,6 % | 6,9 % | 7,3 % |
| C | 12,4 % | 9,8 % | 9,0 % | 8,3 % | 5,6 % | 6,2 % |
| V | 2,5 % | 2,6 % | 2,7 % | 4,5 % | 3,7 % | 3,8 % |
| L | 7,0 % | 6,0 % | 4,0 % | 4,3 % | 3,7 % | 5,3 % |
| MP | 3,1 % | 4,5 % | 4,8 % | 2,5 % | 2,8 % | 3,5 % |
| Övr | 5,2 % | 3,0 % | 4,0 % | 1,6 % | 1,0 % | 1,6 % |
| Valdeltagande | 77,9 % | 81,8 % | 84,0 % | 86,7 % | 85,4 % | 84,6 % |
Valdeltagande i Hörby 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Hörby 2022
Så skiljer sig Hörby från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 39,0 % i Hörby mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 18,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +18,4
- KD +1,5
Svagare än i riket
- S −9,2
- V −3,0
- M −2,8
- MP −2,3
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Hörby, från 35,4 % till 39,0 % (+3,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 8,3 % till 5,6 % (−2,7).
- SD +3,5
- C −2,7
- S +1,6
- M −1,0
- V −0,7
- L −0,6
- KD +0,3
- MP +0,3
Valdeltagande i Hörby
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 85,4 %, vilket är 1,2 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Hörby på plats 122 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Hörby är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,8 % i Folkets hus till 85,5 % i Långaröd.
Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Östraby-Västerstad (44,3 %) och sitt svagaste i Frostaskolan (32,9 %). Partiet var största parti i samtliga 8 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Hörby är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 12,2 % i kommunvalet mot 16,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,1 procentenheter.
- M −4,1
- C +3,9
- S −3,4
- L +2,8
- KD −1,8
- SD +0,4
- V +0,0
Största parti i Hörby sedan 2006
Största parti har skiftat i Hörby under perioden 2006–2022: Sverigedemokraterna och Moderaterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 34,8 % | 84,6 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 39,0 % | 85,4 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 35,4 % | 86,7 % |
| 2014 | Sverigedemokraterna | 27,4 % | 84,0 % |
| 2010 | Moderaterna | 33,2 % | 81,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 28,8 % | 77,9 % |
Valresultat per valdistrikt i Hörby 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Hörby. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Folkets hus | SD | 41,8 % | SD | 41,5 % | 77,8 % |
| Frostaskolan | SD | 32,9 % | SD | 34,2 % | 82,1 % |
| Ludvigsborg | SD | 40,4 % | SD | 38,9 % | 84,4 % |
| Lyby-Georgshill | SD | 40,0 % | SD | 42,2 % | 83,6 % |
| Långaröd | SD | 37,7 % | SD | 35,3 % | 85,5 % |
| Svensköp | SD | 39,8 % | SD | 39,8 % | 83,4 % |
| Älvdalsskolan | SD | 37,8 % | SD | 39,5 % | 81,9 % |
| Östraby-Västerstad | SD | 44,3 % | SD | 43,8 % | 84,4 % |