Valresultat Trelleborg 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Sverigedemokraterna största parti i Trelleborg med 32,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (23,7 %). Valdeltagandet var 83,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Trelleborg ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 27 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,8 %
- Röstberättigade
- 34 670
- Avgivna röster
- 29 054
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2022 i Trelleborg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 9 180 | 32,0 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 725 | 26,9 % |
| MModeraterna | 5 739 | 20,0 % |
| KDKristdemokraterna | 1 623 | 5,6 % |
| CCenterpartiet | 1 287 | 4,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 091 | 3,8 % |
| VVänsterpartiet | 1 030 | 3,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 675 | 2,3 % |
| Övriga partier | 380 | 1,3 % |
Regionvalet 2022 i Trelleborg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 8 383 | 29,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 7 137 | 25,0 % |
| MModeraterna | 6 456 | 22,6 % |
| KDKristdemokraterna | 2 174 | 7,6 % |
| CCenterpartiet | 1 308 | 4,6 % |
| VVänsterpartiet | 1 110 | 3,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 045 | 3,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 586 | 2,1 % |
| Övriga partier | 369 | 1,3 % |
Kommunvalet 2022 i Trelleborg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 807 | 23,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 6 434 | 22,4 % |
| MModeraterna | 5 533 | 19,3 % |
| VSVårt Söderslätt | 3 878 | 13,5 % |
| KDKristdemokraterna | 1 931 | 6,7 % |
| CCenterpartiet | 1 321 | 4,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 055 | 3,7 % |
| VVänsterpartiet | 961 | 3,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 743 | 2,6 % |
| Övriga partier | 79 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Trelleborg 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Trelleborg i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har S gjort (+2,0 procentenheter).
- SD
- S
- M
- KD
- C
- L
- V
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SD | 9,0 % | 13,8 % | 23,8 % | 30,7 % | 32,0 % | 29,1 % |
| S | 39,9 % | 30,6 % | 32,8 % | 24,9 % | 26,9 % | 24,9 % |
| M | 23,7 % | 34,1 % | 23,9 % | 21,5 % | 20,0 % | 21,4 % |
| KD | 5,9 % | 3,7 % | 2,5 % | 5,2 % | 5,6 % | 5,9 % |
| C | 4,8 % | 4,0 % | 4,0 % | 5,7 % | 4,5 % | 4,7 % |
| L | 6,4 % | 5,8 % | 3,9 % | 4,5 % | 3,8 % | 4,8 % |
| V | 2,6 % | 2,5 % | 2,5 % | 3,9 % | 3,6 % | 4,9 % |
| MP | 2,7 % | 3,9 % | 4,3 % | 2,5 % | 2,3 % | 3,1 % |
| Övr | 5,0 % | 1,7 % | 2,4 % | 1,1 % | 1,3 % | 1,1 % |
| Valdeltagande | 80,4 % | 83,1 % | 84,6 % | 86,4 % | 83,8 % | 84,4 % |
Valdeltagande i Trelleborg 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Trelleborg 2022
Så skiljer sig Trelleborg från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 32,0 % i Trelleborg mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 11,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +11,4
- M +0,9
- KD +0,3
Svagare än i riket
- S −3,4
- V −3,2
- MP −2,7
- C −2,2
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Socialdemokraterna mest i Trelleborg, från 24,9 % till 26,9 % (+2,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 21,5 % till 20,0 % (−1,5).
- S +2,0
- M −1,5
- SD +1,2
- C −1,2
- L −0,7
- KD +0,5
- V −0,3
- MP −0,2
Valdeltagande i Trelleborg
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 83,8 %, vilket är 0,4 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Trelleborg på plats 202 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Trelleborg är indelad i 27 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 67,1 % i Österlid-Sockenvägen till 91,5 % i Dalköpinge-Gislövs by.
Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Alstad-Villie-Minnesberg (41,7 %) och sitt svagaste i Gislövs läge-Gislövs Strandmark (21,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Sverigedemokraterna i 18, Socialdemokraterna i 7, Moderaterna i 2 av 27 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Trelleborg är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 22,4 % i kommunvalet mot 32,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,6 procentenheter.
- SD −9,6
- S −3,2
- KD +1,1
- M −0,7
- V −0,2
- L −0,1
- C +0,1
Största parti i Trelleborg sedan 2006
Största parti har skiftat i Trelleborg under perioden 2006–2022: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 29,1 % | 84,4 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 32,0 % | 83,8 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 30,7 % | 86,4 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 32,8 % | 84,6 % |
| 2010 | Moderaterna | 34,1 % | 83,1 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 39,9 % | 80,4 % |
Valresultat per valdistrikt i Trelleborg 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 27 valdistrikten i Trelleborg. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Akka | S | 37,4 % | S | 36,3 % | 74,9 % |
| Alstad-Villie-Minnesberg | SD | 41,7 % | SD | 33,2 % | 85,4 % |
| Anderslöv | SD | 39,3 % | SD | 32,4 % | 84,6 % |
| Barnängen-Rådmansgatan | SD | 35,7 % | S | 26,9 % | 79,9 % |
| Beddingestrand-Källstorp-Jordberga | SD | 29,5 % | M | 26,7 % | 88,8 % |
| Centrum-SSG Västra | SD | 39,5 % | SD | 30,2 % | 71,6 % |
| Centrum-SSG östra | S | 31,8 % | S | 29,8 % | 73,6 % |
| Dalköpinge-Gislövs by | SD | 29,1 % | VS | 38,1 % | 91,5 % |
| Fagerängen-Östra stranden | S | 38,5 % | VS | 43,3 % | 73,7 % |
| Gislövs läge-Gislövs Strandmark | M | 29,2 % | VS | 38,2 % | 89,6 % |
| Granlunda-Knäckekärr | SD | 31,3 % | S | 27,7 % | 85,4 % |
| Grönby-Önnarp | SD | 39,5 % | SD | 33,5 % | 87,8 % |
| Gylle-Bösarp | SD | 32,9 % | SD | 24,4 % | 84,0 % |
| Hallabacken-Prästahejdan | SD | 37,1 % | S | 35,3 % | 79,5 % |
| Högalid-Söderslättshallen | SD | 32,4 % | S | 32,2 % | 81,0 % |
| Johan Kocksgatan-Möllaregatan | SD | 35,7 % | SD | 26,6 % | 67,1 % |
| Järnvägsgatan-Söderslättsgatan | SD | 30,8 % | S | 27,5 % | 75,4 % |
| Kattebäck | S | 34,3 % | S | 32,4 % | 80,0 % |
| Klagstorp-Simremarken | SD | 37,5 % | SD | 26,2 % | 86,3 % |
| Liljeborg-Parken | SD | 31,9 % | S | 27,9 % | 74,2 % |
| Pilevall-Kyrkoköpinge | S | 35,6 % | S | 30,5 % | 74,3 % |
| Skegrie-Stavstensudde-Fuglie | M | 29,6 % | M | 31,2 % | 89,0 % |
| Smygehamn | SD | 28,8 % | S | 20,1 % | 86,6 % |
| Stavstensvägen-Bäckaskolan | SD | 34,4 % | M | 27,9 % | 85,6 % |
| Tommarp-Hammarlöv-Vemmerlöv | SD | 32,8 % | M | 24,0 % | 90,2 % |
| Vannhög-Västervång | S | 31,6 % | S | 29,4 % | 86,2 % |
| Österlid-Sockenvägen | S | 38,6 % | S | 38,8 % | 67,1 % |