Valresultat Trelleborg 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Moderaterna största parti i Trelleborg med 34,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (31,5 %). Valdeltagandet var 83,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Trelleborg ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 27 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,1 %
- Röstberättigade
- 31 899
- Avgivna röster
- 26 524
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2010 i Trelleborg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 8 922 | 34,1 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 8 025 | 30,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 604 | 13,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 521 | 5,8 % |
| CCenterpartiet | 1 037 | 4,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 030 | 3,9 % |
| KDKristdemokraterna | 957 | 3,7 % |
| VVänsterpartiet | 661 | 2,5 % |
| Övriga partier | 445 | 1,7 % |
Landstingsvalet 2010 i Trelleborg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 9 028 | 34,8 % |
| MModeraterna | 7 847 | 30,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 593 | 13,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 283 | 4,9 % |
| KDKristdemokraterna | 1 042 | 4,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 017 | 3,9 % |
| CCenterpartiet | 859 | 3,3 % |
| VVänsterpartiet | 550 | 2,1 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 424 | 1,6 % |
| Övriga partier | 307 | 1,2 % |
Kommunvalet 2010 i Trelleborg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 8 244 | 31,5 % |
| MModeraterna | 7 963 | 30,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 944 | 15,1 % |
| SÖSSÖS | 1 296 | 4,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 084 | 4,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 904 | 3,5 % |
| KDKristdemokraterna | 823 | 3,1 % |
| CCenterpartiet | 750 | 2,9 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 546 | 2,1 % |
| VVänsterpartiet | 456 | 1,7 % |
| Övriga partier | 178 | 0,7 % |
Partiernas utveckling i Trelleborg 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Trelleborg i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+10,3 procentenheter).
- M
- S
- SD
- L
- C
- MP
- KD
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 23,7 % | 34,1 % | 23,9 % | 21,5 % | 20,0 % | 21,4 % |
| S | 39,9 % | 30,6 % | 32,8 % | 24,9 % | 26,9 % | 24,9 % |
| SD | 9,0 % | 13,8 % | 23,8 % | 30,7 % | 32,0 % | 29,1 % |
| L | 6,4 % | 5,8 % | 3,9 % | 4,5 % | 3,8 % | 4,8 % |
| C | 4,8 % | 4,0 % | 4,0 % | 5,7 % | 4,5 % | 4,7 % |
| MP | 2,7 % | 3,9 % | 4,3 % | 2,5 % | 2,3 % | 3,1 % |
| KD | 5,9 % | 3,7 % | 2,5 % | 5,2 % | 5,6 % | 5,9 % |
| V | 2,6 % | 2,5 % | 2,5 % | 3,9 % | 3,6 % | 4,9 % |
| Övr | 5,0 % | 1,7 % | 2,4 % | 1,1 % | 1,3 % | 1,1 % |
| Valdeltagande | 80,4 % | 83,1 % | 84,6 % | 86,4 % | 83,8 % | 84,4 % |
Valdeltagande i Trelleborg 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Trelleborg 2010
Så skiljer sig Trelleborg från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Sverigedemokraterna, som fick 13,8 % i Trelleborg mot 5,7 % i hela landet — en skillnad på 8,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +8,1
- M +4,0
Svagare än i riket
- MP −3,4
- V −3,1
- C −2,6
- KD −1,9
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Trelleborg, från 23,7 % till 34,1 % (+10,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 39,9 % till 30,6 % (−9,2).
- M +10,3
- S −9,2
- SD +4,8
- SPI −2,6
- KD −2,3
- MP +1,2
- C −0,9
- FP −0,6
Valdeltagande i Trelleborg
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 83,1 %, vilket är 1,5 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Trelleborg på plats 203 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Trelleborg är indelad i 27 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 70,2 % i Fagerängen-Östra stranden till 90,4 % i Gislövs läge-Gislövs Strandmark.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Skegrie-Stavstensudde-Fuglie (51,4 %) och sitt svagaste i Österlid-Sockenvägen (14,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 14, Socialdemokraterna i 13 av 27 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Trelleborg är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 30,4 % i kommunvalet mot 34,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,6 procentenheter.
- M −3,6
- FP −1,7
- SD +1,3
- C −1,1
- S +0,9
- KD −0,5
- MP −0,5
Största parti i Trelleborg sedan 2006
Största parti har skiftat i Trelleborg under perioden 2006–2010: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 29,1 % | 84,4 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 32,0 % | 83,8 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 30,7 % | 86,4 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 32,8 % | 84,6 % |
| 2010 | Moderaterna | 34,1 % | 83,1 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 39,9 % | 80,4 % |
Valresultat per valdistrikt i Trelleborg 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 27 valdistrikten i Trelleborg. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Akka | S | 48,8 % | S | 52,8 % | 83,6 % |
| Alstad-Villie-Minnesberg | M | 37,0 % | M | 32,9 % | 82,0 % |
| Anderslöv | M | 35,7 % | M | 30,7 % | 84,0 % |
| Barnängen-Rådmansgatan | S | 39,1 % | S | 39,4 % | 78,1 % |
| Beddingestrand-Källstorp-Jordberga | M | 45,4 % | M | 44,8 % | 85,3 % |
| Centrum-Söderslättsgymnasiet | S | 35,5 % | S | 35,6 % | 72,0 % |
| Dalköpinge-Gislövs by | M | 41,8 % | M | 35,3 % | 89,5 % |
| Fagerängen-Östra stranden | S | 42,8 % | S | 38,3 % | 70,2 % |
| Gislövs läge-Gislövs Strandmark | M | 51,2 % | M | 43,6 % | 90,4 % |
| Granlunda-Knäckekärr | M | 34,3 % | S | 34,2 % | 87,4 % |
| Grönby-Önnarp | M | 37,1 % | M | 32,3 % | 86,6 % |
| Gylle-Bösarp | M | 39,3 % | M | 41,7 % | 85,3 % |
| Hallabacken-Prästahejdan | S | 39,5 % | S | 40,3 % | 82,6 % |
| Högalid-Söderslättshallen | S | 45,3 % | S | 45,4 % | 83,7 % |
| Johan Kocksgatan-Möllaregatan | S | 42,4 % | S | 41,9 % | 72,7 % |
| Järnvägsgatan-Söderslättsgatan | S | 36,8 % | S | 35,5 % | 74,3 % |
| Kattebäck | S | 39,3 % | S | 39,4 % | 80,7 % |
| Klagstorp-Äspö | M | 35,9 % | M | 30,5 % | 84,3 % |
| Liljeborg-Parken | S | 38,7 % | S | 38,6 % | 79,9 % |
| Pilevall-Kyrkoköpinge | S | 44,9 % | S | 45,3 % | 83,6 % |
| Simremarken-Böste-Södra Åby | M | 45,8 % | M | 43,0 % | 85,0 % |
| Skegrie-Stavstensudde-Fuglie | M | 51,4 % | M | 46,8 % | 88,5 % |
| Smygehamn | M | 41,0 % | M | 39,0 % | 87,4 % |
| Stavstensvägen-Bäckaskolan | M | 32,7 % | M | 32,0 % | 85,2 % |
| Tommarp-Hammarlöv-Vemmerlöv | M | 33,3 % | M | 27,0 % | 87,3 % |
| Vannhög-Västervång | S | 36,8 % | S | 38,9 % | 87,0 % |
| Österlid-Sockenvägen | S | 58,1 % | S | 58,4 % | 70,6 % |