Valresultat Perstorp 2010

I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Perstorp med 35,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (27,5 %). Valdeltagandet var 79,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Perstorp ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 4 valdistrikt.

Se Perstorp på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
79,5 %
Röstberättigade
5 169
Avgivna röster
4 108
Län
Skåne län

Riksdagsvalet 2010 i Perstorp

Riksdagsvalet 2010 i Perstorp: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 44535,7 %
MModeraterna1 14128,2 %
SDSverigedemokraterna44811,1 %
CCenterpartiet2285,6 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2055,1 %
VVänsterpartiet1904,7 %
MPMiljöpartiet de gröna1754,3 %
KDKristdemokraterna1624,0 %
Övriga partier591,5 %

Landstingsvalet 2010 i Perstorp

Landstingsvalet 2010 i Perstorp: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 51738,1 %
MModeraterna87522,0 %
SDSverigedemokraterna40910,3 %
CCenterpartiet3097,8 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2065,2 %
VVänsterpartiet1904,8 %
MPMiljöpartiet de gröna1834,6 %
KDKristdemokraterna1674,2 %
SPISveriges Pensionärers Intresseparti631,6 %
Övriga partier621,6 %

Kommunvalet 2010 i Perstorp

Kommunvalet 2010 i Perstorp: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 12827,5 %
PFPF1 01224,7 %
MModeraterna59114,4 %
CCenterpartiet41310,1 %
SDSverigedemokraterna3288,0 %
VVänsterpartiet1904,6 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1513,7 %
MPMiljöpartiet de gröna1383,4 %
KDKristdemokraterna902,2 %
SPISveriges Pensionärers Intresseparti571,4 %
Övriga partier30,1 %

Partiernas utveckling i Perstorp 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Perstorp i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−5,5 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • C
  • L
  • V
  • MP
  • KD
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Perstorp per valår
Parti200620102014201820222026
S41,2 %35,7 %37,1 %29,3 %26,5 %25,5 %
M23,2 %28,2 %17,4 %16,0 %14,5 %15,7 %
SD6,2 %11,1 %25,3 %35,3 %40,9 %34,8 %
C7,2 %5,6 %4,9 %5,0 %4,1 %3,9 %
L5,5 %5,1 %3,1 %2,4 %2,0 %3,3 %
V5,4 %4,7 %3,3 %3,3 %3,8 %7,4 %
MP1,6 %4,3 %4,2 %2,0 %1,7 %2,1 %
KD5,8 %4,0 %2,8 %5,3 %5,5 %6,0 %
Övr4,0 %1,5 %2,0 %1,3 %1,0 %1,3 %
Valdeltagande74,8 %79,5 %80,8 %82,0 %79,2 %78,1 %

Valdeltagande i Perstorp 2006–2026

Kommunen mot länet (Skåne).

7075808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Perstorp 2010

Så skiljer sig Perstorp från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Sverigedemokraterna, som fick 11,1 % i Perstorp mot 5,7 % i hela landet — en skillnad på 5,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +5,4
  • S +5,0

Svagare än i riket

  • MP −3,0
  • FP −2,0
  • M −1,9
  • KD −1,6

Förändring sedan valet 2006

Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Perstorp, från 23,2 % till 28,2 % (+5,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 41,2 % till 35,7 % (−5,5).

  • S −5,5
  • M +5,0
  • SD +4,9
  • MP +2,7
  • KD −1,8
  • SPI −1,7
  • C −1,5
  • V −0,7

Valdeltagande i Perstorp

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 79,5 %, vilket är 5,2 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Perstorp på plats 281 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Perstorp är indelad i 4 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 72,1 % i Perstorp Ö till 81,3 % i Perstorp V.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Perstorp S (43,2 %) och sitt svagaste i Perstorp N (20,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 3, Moderaterna i 1 av 4 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Perstorp är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 14,4 % i kommunvalet mot 28,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 13,7 procentenheter.

  • M −13,7
  • S −8,1
  • C +4,4
  • SD −3,1
  • KD −1,8
  • FP −1,4
  • MP −1,0
  • V −0,1

Största parti i Perstorp sedan 2006

Största parti har skiftat i Perstorp under perioden 2006–2010: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Perstorp per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Sverigedemokraterna34,8 %78,1 %
2022Sverigedemokraterna40,9 %79,2 %
2018Sverigedemokraterna35,3 %82,0 %
2014Socialdemokraterna37,1 %80,8 %
2010Socialdemokraterna35,7 %79,5 %
2006Socialdemokraterna41,2 %74,8 %

Valresultat per valdistrikt i Perstorp 2010

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 4 valdistrikten i Perstorp. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Perstorp, riksdagsvalet och kommunvalet 2010
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Perstorp NM34,0 %C26,2 %77,3 %
Perstorp SS43,2 %S31,9 %76,5 %
Perstorp VS36,7 %PF28,9 %81,3 %
Perstorp ÖS37,6 %S29,9 %72,1 %

Utforska valdistrikten i Perstorp på kartan

Fler kommuner i Skåne län

Hela valresultatet för Skåne län 2010 · Alla kommuner 2010