Valresultat Klippan 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Klippan med 31,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (34,0 %). Valdeltagandet var 80,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Klippan ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 9 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 80,1 %
- Röstberättigade
- 12 239
- Avgivna röster
- 9 800
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2010 i Klippan
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 078 | 31,9 % |
| MModeraterna | 2 978 | 30,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 184 | 12,3 % |
| CCenterpartiet | 552 | 5,7 % |
| KDKristdemokraterna | 506 | 5,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 496 | 5,1 % |
| VVänsterpartiet | 389 | 4,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 358 | 3,7 % |
| Övriga partier | 112 | 1,2 % |
Landstingsvalet 2010 i Klippan
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 319 | 34,8 % |
| MModeraterna | 2 614 | 27,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 180 | 12,4 % |
| CCenterpartiet | 604 | 6,3 % |
| KDKristdemokraterna | 512 | 5,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 459 | 4,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 377 | 4,0 % |
| VVänsterpartiet | 324 | 3,4 % |
| Övriga partier | 150 | 1,6 % |
Kommunvalet 2010 i Klippan
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 280 | 34,0 % |
| MModeraterna | 2 728 | 28,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 240 | 12,9 % |
| CCenterpartiet | 744 | 7,7 % |
| KDKristdemokraterna | 598 | 6,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 433 | 4,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 337 | 3,5 % |
| VVänsterpartiet | 265 | 2,7 % |
| Övriga partier | 21 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Klippan 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Klippan i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−6,6 procentenheter).
- S
- M
- SD
- C
- KD
- L
- V
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 38,5 % | 31,9 % | 33,7 % | 24,2 % | 23,7 % | 21,2 % |
| M | 26,8 % | 30,9 % | 19,1 % | 15,7 % | 15,6 % | 17,3 % |
| SD | 7,5 % | 12,3 % | 25,6 % | 36,6 % | 40,3 % | 36,7 % |
| C | 7,3 % | 5,7 % | 5,3 % | 5,8 % | 4,1 % | 4,1 % |
| KD | 6,5 % | 5,2 % | 4,1 % | 6,7 % | 6,6 % | 7,2 % |
| L | 5,3 % | 5,1 % | 2,8 % | 3,1 % | 2,2 % | 4,0 % |
| V | 2,9 % | 4,0 % | 3,4 % | 4,0 % | 3,5 % | 4,9 % |
| MP | 2,5 % | 3,7 % | 3,8 % | 2,2 % | 2,3 % | 3,1 % |
| Övr | 2,6 % | 1,2 % | 2,3 % | 1,5 % | 1,7 % | 1,5 % |
| Valdeltagande | 75,4 % | 80,1 % | 81,9 % | 84,2 % | 82,3 % | 81,3 % |
Valdeltagande i Klippan 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Klippan 2010
Så skiljer sig Klippan från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Sverigedemokraterna, som fick 12,3 % i Klippan mot 5,7 % i hela landet — en skillnad på 6,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +6,6
- S +1,2
- M +0,8
Svagare än i riket
- MP −3,6
- FP −1,9
- V −1,6
- C −0,8
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Sverigedemokraterna mest i Klippan, från 7,5 % till 12,3 % (+4,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 38,5 % till 31,9 % (−6,6).
- S −6,6
- SD +4,7
- M +4,1
- C −1,6
- KD −1,3
- MP +1,2
- V +1,1
- FP −0,2
Valdeltagande i Klippan
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 80,1 %, vilket är 4,6 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Klippan på plats 274 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Klippan är indelad i 9 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 72,2 % i Klippan SÖ-Nyslätt-Elfdalen till 83,6 % i Storäng-Vedby mfl.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Klippan V (41,2 %) och sitt svagaste i Riseberga-Färingtofta mfl (17,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 5, Socialdemokraterna i 4 av 9 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Klippan är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 28,3 % i kommunvalet mot 30,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 2,6 procentenheter.
- M −2,6
- S +2,1
- C +2,0
- V −1,3
- KD +1,0
- FP −0,6
- SD +0,6
- MP −0,2
Största parti i Klippan sedan 2006
Största parti har skiftat i Klippan under perioden 2006–2010: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 36,7 % | 81,3 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 40,3 % | 82,3 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 36,6 % | 84,2 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 33,7 % | 81,9 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 31,9 % | 80,1 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 38,5 % | 75,4 % |
Valresultat per valdistrikt i Klippan 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 9 valdistrikten i Klippan. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Klippan N-Gråmanstorp mfl | S | 36,9 % | S | 40,0 % | 74,8 % |
| Klippan NÖ-Solslätt | S | 37,9 % | S | 39,0 % | 79,6 % |
| Klippan SÖ-Nyslätt-Elfdalen | S | 40,4 % | S | 43,7 % | 72,2 % |
| Klippan V | S | 41,2 % | S | 44,7 % | 77,5 % |
| Krika-Bonnarp-Nybygget | M | 34,3 % | M | 29,7 % | 81,8 % |
| Ljungbyhed-Spången | M | 31,8 % | S | 30,4 % | 80,6 % |
| Riseberga-Färingtofta mfl | M | 31,2 % | M | 27,4 % | 81,0 % |
| Storäng-Vedby mfl | M | 35,0 % | M | 32,6 % | 83,6 % |
| Östra Ljungby-Stidsvig mfl | M | 33,8 % | S | 31,6 % | 78,7 % |