Valresultat Svedala 2010

I riksdagsvalet 2010 blev Moderaterna största parti i Svedala med 39,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (33,0 %). Valdeltagandet var 87,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Svedala ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 11 valdistrikt.

Se Svedala på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
87,3 %
Röstberättigade
14 429
Avgivna röster
12 598
Län
Skåne län

Riksdagsvalet 2010 i Svedala

Riksdagsvalet 2010 i Svedala: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna4 91939,5 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 01024,2 %
SDSverigedemokraterna1 65713,3 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)9037,3 %
MPMiljöpartiet de gröna5724,6 %
CCenterpartiet5014,0 %
KDKristdemokraterna3993,2 %
VVänsterpartiet2762,2 %
Övriga partier2101,7 %

Landstingsvalet 2010 i Svedala

Landstingsvalet 2010 i Svedala: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna4 38835,5 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 50228,3 %
SDSverigedemokraterna1 74614,1 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)8506,9 %
MPMiljöpartiet de gröna5654,6 %
CCenterpartiet4463,6 %
KDKristdemokraterna2982,4 %
VVänsterpartiet2422,0 %
SPISveriges Pensionärers Intresseparti1561,3 %
Övriga partier1611,3 %

Kommunvalet 2010 i Svedala

Kommunvalet 2010 i Svedala: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna4 11033,0 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 13225,1 %
SDSverigedemokraterna2 01716,2 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)8336,7 %
BAPBAP7966,4 %
MPMiljöpartiet de gröna5504,4 %
CCenterpartiet4283,4 %
VVänsterpartiet2001,6 %
KDKristdemokraterna1801,4 %
SPISveriges Pensionärers Intresseparti1801,4 %
Övriga partier330,3 %

Partiernas utveckling i Svedala 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Svedala i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−12,4 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • M
  • S
  • SD
  • L
  • MP
  • C
  • KD
  • V
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Svedala per valår
Parti200620102014201820222026
M30,2 %39,5 %26,9 %22,6 %22,0 %24,8 %
S36,6 %24,2 %26,6 %21,9 %24,8 %21,5 %
SD9,3 %13,3 %24,1 %31,5 %32,7 %28,6 %
L8,1 %7,3 %5,4 %5,4 %3,5 %5,2 %
MP2,7 %4,6 %5,1 %2,9 %2,8 %3,8 %
C4,6 %4,0 %4,4 %6,0 %4,9 %5,4 %
KD3,9 %3,2 %2,9 %5,3 %5,4 %5,7 %
V2,2 %2,2 %2,1 %3,2 %3,0 %3,8 %
Övr2,4 %1,7 %2,6 %1,3 %1,0 %1,2 %
Valdeltagande84,7 %87,3 %88,9 %90,9 %89,4 %88,9 %

Valdeltagande i Svedala 2006–2026

Kommunen mot länet (Skåne).

7580859095%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Svedala 2010

Så skiljer sig Svedala från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Moderaterna, som fick 39,5 % i Svedala mot 30,1 % i hela landet — en skillnad på 9,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • M +9,5
  • SD +7,6
  • FP +0,2

Svagare än i riket

  • S −6,5
  • V −3,4
  • MP −2,7
  • C −2,5

Förändring sedan valet 2006

Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Svedala, från 30,2 % till 39,5 % (+9,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 36,6 % till 24,2 % (−12,4).

  • S −12,4
  • M +9,3
  • SD +4,0
  • MP +1,9
  • FP −0,8
  • KD −0,7
  • C −0,5
  • V +0,0

Valdeltagande i Svedala

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 87,3 %, vilket är 2,7 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Svedala på plats 32 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Svedala är indelad i 11 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 80,3 % i Svedala centrum till 89,6 % i Klågerups centrum.

Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Klågerups centrum (45,1 %) och sitt svagaste i Svedala centrum (30,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 9, Socialdemokraterna i 2 av 11 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Svedala är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 33,0 % i kommunvalet mot 39,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,5 procentenheter.

  • M −6,5
  • SD +2,9
  • KD −1,8
  • S +1,0
  • C −0,6
  • FP −0,6
  • MP −0,2

Största parti i Svedala sedan 2006

Största parti har skiftat i Svedala under perioden 2006–2010: Sverigedemokraterna och Moderaterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Svedala per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Sverigedemokraterna28,6 %88,9 %
2022Sverigedemokraterna32,7 %89,4 %
2018Sverigedemokraterna31,5 %90,9 %
2014Moderaterna26,9 %88,9 %
2010Moderaterna39,5 %87,3 %
2006Socialdemokraterna36,6 %84,7 %

Valresultat per valdistrikt i Svedala 2010

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 11 valdistrikten i Svedala. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Svedala, riksdagsvalet och kommunvalet 2010
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Bara VärbyM41,0 %M29,2 %86,9 %
Bara, Skabersjö, TorupM42,8 %M31,4 %84,9 %
Klågerup, Hyby, HolmejaM41,7 %M34,4 %86,1 %
Klågerups centrumM45,1 %M33,9 %89,6 %
Svedala centrumS31,8 %S34,4 %80,3 %
Svedala kyrkanS33,6 %S33,9 %81,1 %
Svedala norrM42,8 %M36,6 %88,2 %
Svedala stadsparkenM34,3 %S31,9 %84,1 %
Svedala söderM42,6 %M39,8 %87,7 %
Svedala västerM40,2 %M35,1 %87,6 %
Svedala öster - BörringeM43,7 %M38,7 %84,4 %

Utforska valdistrikten i Svedala på kartan

Fler kommuner i Skåne län

Hela valresultatet för Skåne län 2010 · Alla kommuner 2010