Valresultat Vellinge 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Moderaterna största parti i Vellinge med 59,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (49,7 %). Valdeltagandet var 90,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Vellinge ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 17 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 90,8 %
- Röstberättigade
- 25 084
- Avgivna röster
- 22 773
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2010 i Vellinge
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 13 365 | 59,1 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 123 | 9,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 957 | 8,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 575 | 7,0 % |
| KDKristdemokraterna | 1 391 | 6,2 % |
| CCenterpartiet | 965 | 4,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 726 | 3,2 % |
| Övriga partier | 512 | 2,3 % |
Landstingsvalet 2010 i Vellinge
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 12 400 | 56,4 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 638 | 12,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 512 | 11,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 423 | 6,5 % |
| KDKristdemokraterna | 957 | 4,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 763 | 3,5 % |
| CCenterpartiet | 558 | 2,5 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 369 | 1,7 % |
| Övriga partier | 348 | 1,6 % |
Kommunvalet 2010 i Vellinge
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 11 069 | 49,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 343 | 15,0 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 164 | 9,7 % |
| NLVNLV | 1 792 | 8,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 295 | 5,8 % |
| KDKristdemokraterna | 797 | 3,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 741 | 3,3 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 512 | 2,3 % |
| CCenterpartiet | 399 | 1,8 % |
| Övriga partier | 157 | 0,7 % |
Partiernas utveckling i Vellinge 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Vellinge i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−7,6 procentenheter).
- M
- S
- L
- SD
- KD
- C
- MP
- Övr
- SPI
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 55,7 % | 59,1 % | 48,6 % | 39,6 % | 35,7 % | 36,8 % |
| S | 16,9 % | 9,4 % | 12,0 % | 10,6 % | 14,8 % | 11,6 % |
| L | 8,8 % | 8,7 % | 7,9 % | 7,3 % | 7,6 % | 9,7 % |
| SD | 4,2 % | 7,0 % | 16,5 % | 23,6 % | 25,3 % | 21,2 % |
| KD | 5,7 % | 6,2 % | 4,6 % | 7,5 % | 6,3 % | 7,4 % |
| C | 3,7 % | 4,3 % | 4,3 % | 7,2 % | 6,1 % | 7,9 % |
| MP | 1,9 % | 3,2 % | 3,6 % | 2,2 % | 2,2 % | 3,1 % |
| Övr | 1,8 % | 1,3 % | 2,6 % | 2,1 % | 2,0 % | 2,3 % |
| SPI | 1,3 % | 1,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % |
| Valdeltagande | 87,8 % | 90,8 % | 91,4 % | 93,1 % | 91,6 % | 91,1 % |
Valdeltagande i Vellinge 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Vellinge 2010
Så skiljer sig Vellinge från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Moderaterna, som fick 59,1 % i Vellinge mot 30,1 % i hela landet — en skillnad på 29,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.
Starkare än i riket
- M +29,0
- FP +1,6
- SD +1,3
- KD +0,6
Svagare än i riket
- S −21,3
- MP −4,1
- C −2,3
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Vellinge, från 55,7 % till 59,1 % (+3,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 16,9 % till 9,4 % (−7,6).
- S −7,6
- M +3,4
- SD +2,7
- MP +1,3
- C +0,6
- KD +0,5
- SPI −0,3
- V −0,2
Valdeltagande i Vellinge
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 90,8 %, vilket är 6,2 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Vellinge på plats 2 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Vellinge är indelad i 17 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 83,1 % i Vellinge Centrum till 91,3 % i Vellinge Södra.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Ljunghusen (69,4 %) och sitt svagaste i Vellinge Centrum (38,7 %). Partiet var största parti i samtliga 17 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Vellinge är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 49,7 % i kommunvalet mot 59,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,4 procentenheter.
- M −9,4
- FP +6,4
- KD −2,6
- C −2,5
- SD −1,1
- S +0,3
- MP +0,1
Största parti i Vellinge sedan 2006
Moderaterna har varit största parti i Vellinge i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Moderaterna | 36,8 % | 91,1 % |
| 2022 | Moderaterna | 35,7 % | 91,6 % |
| 2018 | Moderaterna | 39,6 % | 93,1 % |
| 2014 | Moderaterna | 48,6 % | 91,4 % |
| 2010 | Moderaterna | 59,1 % | 90,8 % |
| 2006 | Moderaterna | 55,7 % | 87,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Vellinge 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 17 valdistrikten i Vellinge. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Eskilstorp | M | 56,4 % | M | 53,9 % | 91,0 % |
| Falsterbo Norra | M | 65,4 % | M | 50,6 % | 87,8 % |
| Falsterbo Södra | M | 65,6 % | M | 48,9 % | 83,8 % |
| Hököpinge-Gessie | M | 50,8 % | M | 44,6 % | 89,5 % |
| Höllviken Centrum | M | 63,6 % | M | 53,6 % | 89,3 % |
| Höllviken-Höllviksstrand | M | 66,9 % | M | 50,9 % | 91,3 % |
| Höllviken-Kämpinge | M | 66,7 % | M | 56,3 % | 89,8 % |
| Ljunghusen | M | 69,4 % | M | 56,6 % | 85,0 % |
| Räng | M | 59,4 % | M | 49,1 % | 88,9 % |
| Skanör Norra | M | 59,2 % | M | 43,3 % | 86,8 % |
| Skanör Södra | M | 62,8 % | M | 46,1 % | 89,1 % |
| Stora Hammar | M | 59,6 % | M | 47,3 % | 90,9 % |
| Vellinge Centrum | M | 38,7 % | M | 45,5 % | 83,1 % |
| Vellinge Södra | M | 58,2 % | M | 53,8 % | 91,3 % |
| Vellinge Väster | M | 48,4 % | M | 47,8 % | 87,2 % |
| Västra Ingelstad | M | 44,8 % | M | 43,1 % | 86,6 % |
| Östra Grevie | M | 46,1 % | M | 43,4 % | 89,3 % |