Valresultat Lomma 2010

I riksdagsvalet 2010 blev Moderaterna största parti i Lomma med 49,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (51,9 %). Valdeltagandet var 91,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Lomma ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 11 valdistrikt.

Se Lomma på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
91,3 %
Röstberättigade
15 731
Avgivna röster
14 368
Län
Skåne län

Riksdagsvalet 2010 i Lomma

Riksdagsvalet 2010 i Lomma: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna7 07949,8 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 02114,2 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 51510,7 %
SDSverigedemokraterna8345,9 %
KDKristdemokraterna7955,6 %
CCenterpartiet7815,5 %
MPMiljöpartiet de gröna6984,9 %
VVänsterpartiet2011,4 %
SPISveriges Pensionärers Intresseparti1961,4 %
Övriga partier1040,7 %

Landstingsvalet 2010 i Lomma

Landstingsvalet 2010 i Lomma: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna6 84448,5 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 66018,9 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 57211,1 %
SDSverigedemokraterna7405,2 %
MPMiljöpartiet de gröna7255,1 %
CCenterpartiet4933,5 %
KDKristdemokraterna4343,1 %
SPISveriges Pensionärers Intresseparti3092,2 %
VVänsterpartiet1871,3 %
Övriga partier1461,0 %

Kommunvalet 2010 i Lomma

Kommunvalet 2010 i Lomma: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna7 37151,9 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 58018,2 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 65011,6 %
MPMiljöpartiet de gröna7345,2 %
CCenterpartiet5213,7 %
SDSverigedemokraterna5133,6 %
SPISveriges Pensionärers Intresseparti4593,2 %
KDKristdemokraterna2852,0 %
Övriga partier950,7 %

Partiernas utveckling i Lomma 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Lomma i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−8,2 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • M
  • S
  • L
  • SD
  • KD
  • C
  • MP
  • Övr
  • V
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Lomma per valår
Parti200620102014201820222026
M44,4 %49,8 %39,9 %33,2 %29,4 %28,8 %
S22,4 %14,2 %17,4 %16,7 %23,2 %19,1 %
L11,0 %10,7 %9,9 %10,0 %8,9 %10,7 %
SD3,9 %5,9 %12,6 %17,1 %17,6 %14,7 %
KD5,4 %5,6 %5,0 %6,4 %4,8 %6,2 %
C5,3 %5,5 %5,8 %9,3 %8,5 %11,9 %
MP2,9 %4,9 %5,8 %3,8 %4,6 %5,6 %
Övr3,1 %2,1 %2,2 %1,0 %0,8 %0,8 %
V1,6 %1,4 %1,3 %2,5 %2,2 %2,1 %
Valdeltagande88,5 %91,3 %92,9 %93,9 %92,4 %91,9 %

Valdeltagande i Lomma 2006–2026

Kommunen mot länet (Skåne).

7580859095%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Lomma 2010

Så skiljer sig Lomma från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Moderaterna, som fick 49,8 % i Lomma mot 30,1 % i hela landet — en skillnad på 19,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • M +19,7
  • FP +3,6
  • SPI +1,2
  • SD +0,2

Svagare än i riket

  • S −16,5
  • V −4,2
  • MP −2,4
  • C −1,1

Förändring sedan valet 2006

Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Lomma, från 44,4 % till 49,8 % (+5,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 22,4 % till 14,2 % (−8,2).

  • S −8,2
  • M +5,3
  • MP +2,0
  • SD +1,9
  • SPI −0,5
  • FP −0,4
  • KD +0,2
  • C +0,2

Valdeltagande i Lomma

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 91,3 %, vilket är 6,7 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Lomma på plats 1 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Lomma är indelad i 11 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 85,9 % i Flädie Ö-Fjelie-Önnerup till 92,5 % i Borgeby V.

Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Flädie N (58,1 %) och sitt svagaste i Lomma N (41,7 %). Partiet var största parti i samtliga 11 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Lomma är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 18,2 % i kommunvalet mot 14,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,0 procentenheter.

  • S +4,0
  • KD −3,6
  • SD −2,3
  • M +2,1
  • C −1,8
  • FP +1,0
  • MP +0,3

Största parti i Lomma sedan 2006

Moderaterna har varit största parti i Lomma i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Lomma per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Moderaterna28,8 %91,9 %
2022Moderaterna29,4 %92,4 %
2018Moderaterna33,2 %93,9 %
2014Moderaterna39,9 %92,9 %
2010Moderaterna49,8 %91,3 %
2006Moderaterna44,4 %88,5 %

Valresultat per valdistrikt i Lomma 2010

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 11 valdistrikten i Lomma. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Lomma, riksdagsvalet och kommunvalet 2010
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Borgeby VM51,8 %M54,0 %92,5 %
Borgeby ÖM54,3 %M56,2 %92,1 %
Båtgatorna-FågelstadenM49,8 %M50,4 %92,4 %
Flädie NM58,1 %M61,2 %90,6 %
Flädie SM57,1 %M60,9 %90,6 %
Flädie Ö-Fjelie-ÖnnerupM48,7 %M49,9 %85,9 %
Karstorp-AlnarpM41,9 %M41,9 %89,2 %
Lomma Centrum-Lomma HamnM47,7 %M50,2 %86,8 %
Lomma NM41,7 %M43,7 %86,4 %
Norr Vinstorp m flM50,2 %M55,5 %92,0 %
PilängM44,3 %M45,9 %90,3 %

Utforska valdistrikten i Lomma på kartan

Fler kommuner i Skåne län

Hela valresultatet för Skåne län 2010 · Alla kommuner 2010