Valresultat Burlöv 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Burlöv med 33,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (33,7 %). Valdeltagandet var 80,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Burlöv ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 10 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 80,7 %
- Röstberättigade
- 11 783
- Avgivna röster
- 9 505
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2010 i Burlöv
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 160 | 33,6 % |
| MModeraterna | 2 909 | 30,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 177 | 12,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 652 | 6,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 496 | 5,3 % |
| VVänsterpartiet | 353 | 3,8 % |
| CCenterpartiet | 254 | 2,7 % |
| KDKristdemokraterna | 232 | 2,5 % |
| Övriga partier | 180 | 1,9 % |
Landstingsvalet 2010 i Burlöv
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 458 | 36,5 % |
| MModeraterna | 2 513 | 26,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 232 | 13,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 666 | 7,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 535 | 5,6 % |
| VVänsterpartiet | 357 | 3,8 % |
| CCenterpartiet | 229 | 2,4 % |
| KDKristdemokraterna | 188 | 2,0 % |
| ALPALP | 115 | 1,2 % |
| Övriga partier | 178 | 1,9 % |
Kommunvalet 2010 i Burlöv
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 205 | 33,7 % |
| MModeraterna | 2 389 | 25,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 648 | 17,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 719 | 7,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 488 | 5,1 % |
| VVänsterpartiet | 345 | 3,6 % |
| ALPALP | 318 | 3,3 % |
| CCenterpartiet | 245 | 2,6 % |
| KDKristdemokraterna | 117 | 1,2 % |
| Övriga partier | 40 | 0,4 % |
Partiernas utveckling i Burlöv 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Burlöv i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−8,8 procentenheter).
- S
- M
- SD
- L
- MP
- V
- C
- KD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 42,4 % | 33,6 % | 36,7 % | 32,4 % | 32,6 % | 33,6 % |
| M | 24,6 % | 30,9 % | 21,1 % | 19,4 % | 17,6 % | 16,1 % |
| SD | 8,1 % | 12,5 % | 19,3 % | 23,9 % | 24,2 % | 19,6 % |
| L | 7,4 % | 6,9 % | 4,9 % | 4,7 % | 3,6 % | 4,0 % |
| MP | 3,1 % | 5,3 % | 6,1 % | 3,4 % | 3,8 % | 4,5 % |
| V | 4,3 % | 3,8 % | 4,3 % | 6,2 % | 7,2 % | 12,8 % |
| C | 3,2 % | 2,7 % | 3,0 % | 5,0 % | 4,9 % | 4,7 % |
| KD | 3,3 % | 2,5 % | 1,8 % | 3,5 % | 3,3 % | 3,4 % |
| Övr | 3,7 % | 1,9 % | 2,7 % | 1,4 % | 2,7 % | 1,2 % |
| Valdeltagande | 79,6 % | 80,7 % | 80,6 % | 80,8 % | 74,5 % | 76,7 % |
Valdeltagande i Burlöv 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Burlöv 2010
Så skiljer sig Burlöv från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Sverigedemokraterna, som fick 12,5 % i Burlöv mot 5,7 % i hela landet — en skillnad på 6,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +6,8
- S +2,9
- M +0,8
Svagare än i riket
- C −3,9
- KD −3,1
- MP −2,1
- V −1,9
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Burlöv, från 24,6 % till 30,9 % (+6,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 42,4 % till 33,6 % (−8,8).
- S −8,8
- M +6,3
- SD +4,5
- MP +2,2
- KD −0,9
- OVR −0,7
- C −0,5
- V −0,5
Valdeltagande i Burlöv
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 80,7 %, vilket är 4,0 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Burlöv på plats 264 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Burlöv är indelad i 10 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 66,7 % i Svenshög till 89,6 % i Karstorp-Svanetorp.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Elisetorpsvägen 9-19 (54,5 %) och sitt svagaste i Gamla Åkarp-Dalslund-Kockumsområdet (19,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 6, Moderaterna i 4 av 10 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Burlöv är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 25,1 % i kommunvalet mot 30,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,8 procentenheter.
- M −5,8
- SD +4,8
- FP +0,6
- MP −0,1
- V −0,1
- S +0,1
Största parti i Burlöv sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Burlöv i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 33,6 % | 76,7 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 32,6 % | 74,5 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 32,4 % | 80,8 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 36,7 % | 80,6 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 33,6 % | 80,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 42,4 % | 79,6 % |
Valresultat per valdistrikt i Burlöv 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 10 valdistrikten i Burlöv. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Burlövs egnahem-Sege by-Sunnanå | M | 33,3 % | SD | 25,7 % | 75,0 % |
| Centrala Arlöv | S | 41,1 % | S | 40,8 % | 73,9 % |
| Elisetorpsvägen 9-19 | S | 54,5 % | S | 52,3 % | 71,3 % |
| Gamla Åkarp-Dalslund-Kockumsområdet | M | 46,9 % | M | 43,1 % | 88,7 % |
| Grönvägen-Elisetorpsvägen 7 | S | 48,0 % | S | 45,3 % | 75,0 % |
| Harakärrsområdet-Mossvägen | M | 41,8 % | M | 37,5 % | 87,1 % |
| Karstorp-Svanetorp | M | 41,4 % | M | 35,6 % | 89,6 % |
| Rinnebäck-Strandängen-Tågarpsv. | S | 36,3 % | S | 34,4 % | 82,4 % |
| Svenshög | S | 51,7 % | S | 52,3 % | 66,7 % |
| Tågarpsvägen-Medborgarhuset | S | 30,3 % | S | 34,1 % | 69,8 % |