Valresultat Burlöv 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Burlöv med 36,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (35,5 %). Valdeltagandet var 80,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Burlöv ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 10 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 80,6 %
- Röstberättigade
- 12 077
- Avgivna röster
- 9 738
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2014 i Burlöv
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 548 | 36,7 % |
| MModeraterna | 2 038 | 21,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 863 | 19,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 588 | 6,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 476 | 4,9 % |
| VVänsterpartiet | 418 | 4,3 % |
| CCenterpartiet | 291 | 3,0 % |
| KDKristdemokraterna | 178 | 1,8 % |
| FIFeministiskt initiativ | 178 | 1,8 % |
| Övriga partier | 83 | 0,9 % |
Landstingsvalet 2014 i Burlöv
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 806 | 39,0 % |
| MModeraterna | 1 903 | 19,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 677 | 17,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 662 | 6,8 % |
| VVänsterpartiet | 483 | 4,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 466 | 4,8 % |
| CCenterpartiet | 235 | 2,4 % |
| KDKristdemokraterna | 157 | 1,6 % |
| 11191119 | 140 | 1,4 % |
| FIFeministiskt initiativ | 105 | 1,1 % |
| Övriga partier | 134 | 1,4 % |
Kommunvalet 2014 i Burlöv
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 473 | 35,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 210 | 22,6 % |
| MModeraterna | 1 852 | 19,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 687 | 7,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 546 | 5,6 % |
| VVänsterpartiet | 467 | 4,8 % |
| CCenterpartiet | 310 | 3,2 % |
| Övriga partier | 227 | 2,3 % |
Partiernas utveckling i Burlöv 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Burlöv i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har M gjort (−9,8 procentenheter).
- S
- M
- SD
- MP
- L
- V
- C
- Övr
- KD
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 42,4 % | 33,6 % | 36,7 % | 32,4 % | 32,6 % | 33,6 % |
| M | 24,6 % | 30,9 % | 21,1 % | 19,4 % | 17,6 % | 16,1 % |
| SD | 8,1 % | 12,5 % | 19,3 % | 23,9 % | 24,2 % | 19,6 % |
| MP | 3,1 % | 5,3 % | 6,1 % | 3,4 % | 3,8 % | 4,5 % |
| L | 7,4 % | 6,9 % | 4,9 % | 4,7 % | 3,6 % | 4,0 % |
| V | 4,3 % | 3,8 % | 4,3 % | 6,2 % | 7,2 % | 12,8 % |
| C | 3,2 % | 2,7 % | 3,0 % | 5,0 % | 4,9 % | 4,7 % |
| Övr | 3,7 % | 1,9 % | 2,7 % | 1,4 % | 2,7 % | 1,2 % |
| KD | 3,3 % | 2,5 % | 1,8 % | 3,5 % | 3,3 % | 3,4 % |
| Valdeltagande | 79,6 % | 80,7 % | 80,6 % | 80,8 % | 74,5 % | 76,7 % |
Valdeltagande i Burlöv 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Burlöv 2014
Så skiljer sig Burlöv från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Sverigedemokraterna, som fick 19,3 % i Burlöv mot 12,9 % i hela landet — en skillnad på 6,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +6,4
- S +5,7
Svagare än i riket
- C −3,1
- KD −2,7
- M −2,2
- V −1,4
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Burlöv, från 12,5 % till 19,3 % (+6,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 30,9 % till 21,1 % (−9,8).
- M −9,8
- SD +6,8
- S +3,2
- FP −2,0
- FI +1,6
- MP +0,8
- KD −0,6
- V +0,6
Valdeltagande i Burlöv
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 80,6 %, vilket är 5,2 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Burlöv på plats 281 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Burlöv är indelad i 10 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 65,4 % i Svenshög till 87,4 % i Gamla Åkarp-Dalslund-Kockumsområdet.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Svenshög (56,5 %) och sitt svagaste i Gamla Åkarp-Dalslund-Kockumsområdet (22,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 7, Moderaterna i 3 av 10 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Burlöv är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 22,6 % i kommunvalet mot 19,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,3 procentenheter.
- SD +3,3
- M −2,1
- S −1,2
- MP +0,9
- FP +0,7
- V +0,5
- C +0,2
Största parti i Burlöv sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Burlöv i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 33,6 % | 76,7 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 32,6 % | 74,5 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 32,4 % | 80,8 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 36,7 % | 80,6 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 33,6 % | 80,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 42,4 % | 79,6 % |
Valresultat per valdistrikt i Burlöv 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 10 valdistrikten i Burlöv. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Burlövs egnahem-Sege by-Sunnanå | S | 31,5 % | SD | 33,5 % | 67,9 % |
| Centrala Arlöv | S | 42,2 % | S | 40,7 % | 73,6 % |
| Elisetorpsvägen 9-19 | S | 54,4 % | S | 50,3 % | 70,1 % |
| Gamla Åkarp-Dalslund-Kockumsområdet | M | 33,0 % | M | 33,1 % | 87,4 % |
| Grönvägen-Elisetorpsvägen 7 | S | 48,1 % | S | 49,0 % | 72,6 % |
| Harakärrsområdet-Mossvägen-Lyckö Äng | M | 32,0 % | M | 31,4 % | 85,2 % |
| Karstorp-Svanetorp | M | 30,2 % | M | 27,6 % | 86,4 % |
| Rinnebäck-Strandängen-Tågarpsvägen | S | 38,8 % | S | 36,6 % | 83,9 % |
| Svenshög | S | 56,5 % | S | 54,5 % | 65,4 % |
| Tågarpsvägen-Medborgarhuset | S | 37,0 % | S | 35,6 % | 67,5 % |