Valresultat Landskrona 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Landskrona med 37,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (34,9 %). Valdeltagandet var 81,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Landskrona ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 22 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 81,9 %
- Röstberättigade
- 31 279
- Avgivna röster
- 25 606
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2014 i Landskrona
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 9 468 | 37,3 % |
| MModeraterna | 5 044 | 19,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 768 | 18,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 767 | 7,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 267 | 5,0 % |
| VVänsterpartiet | 1 063 | 4,2 % |
| CCenterpartiet | 717 | 2,8 % |
| KDKristdemokraterna | 502 | 2,0 % |
| FIFeministiskt initiativ | 493 | 1,9 % |
| OVRövriga partier | 265 | 1,0 % |
Landstingsvalet 2014 i Landskrona
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 10 671 | 41,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 104 | 16,0 % |
| MModeraterna | 3 546 | 13,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 837 | 11,0 % |
| VVänsterpartiet | 1 239 | 4,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 125 | 4,4 % |
| CCenterpartiet | 659 | 2,6 % |
| KDKristdemokraterna | 505 | 2,0 % |
| 11191119 | 347 | 1,4 % |
| FIFeministiskt initiativ | 322 | 1,3 % |
| Övriga partier | 324 | 1,3 % |
Kommunvalet 2014 i Landskrona
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 9 037 | 34,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 6 668 | 25,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 836 | 18,7 % |
| MModeraterna | 1 854 | 7,2 % |
| VVänsterpartiet | 1 080 | 4,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 970 | 3,7 % |
| CCenterpartiet | 602 | 2,3 % |
| FIFeministiskt initiativ | 412 | 1,6 % |
| Övriga partier | 446 | 1,7 % |
Partiernas utveckling i Landskrona 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Landskrona i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+8,9 procentenheter).
- S
- M
- SD
- L
- MP
- V
- Övr
- C
- KD
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 40,9 % | 35,8 % | 37,3 % | 32,1 % | 31,1 % | 30,2 % |
| M | 24,1 % | 28,2 % | 19,9 % | 17,6 % | 17,3 % | 17,1 % |
| SD | 8,3 % | 9,9 % | 18,8 % | 25,4 % | 27,4 % | 22,8 % |
| L | 12,2 % | 11,7 % | 7,0 % | 6,7 % | 6,1 % | 8,5 % |
| MP | 2,9 % | 4,3 % | 5,0 % | 3,2 % | 3,1 % | 3,7 % |
| V | 3,8 % | 4,1 % | 4,2 % | 5,1 % | 4,8 % | 8,7 % |
| Övr | 2,1 % | 1,0 % | 3,0 % | 1,3 % | 2,8 % | 1,2 % |
| C | 3,0 % | 2,5 % | 2,8 % | 4,5 % | 3,8 % | 3,9 % |
| KD | 2,7 % | 2,5 % | 2,0 % | 4,0 % | 3,6 % | 3,9 % |
| Valdeltagande | 79,1 % | 81,8 % | 81,9 % | 83,4 % | 79,5 % | 80,5 % |
Valdeltagande i Landskrona 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Landskrona 2014
Så skiljer sig Landskrona från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 37,3 % i Landskrona mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 6,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +6,3
- SD +5,9
- FP +1,6
- OVR +0,1
Svagare än i riket
- M −3,4
- C −3,3
- KD −2,6
- MP −1,9
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Landskrona, från 9,9 % till 18,8 % (+8,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 28,2 % till 19,9 % (−8,3).
- SD +8,9
- M −8,3
- FP −4,7
- FI +1,7
- S +1,5
- OVR +0,9
- MP +0,7
- KD −0,5
Valdeltagande i Landskrona
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 81,9 %, vilket är 3,9 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Landskrona på plats 272 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Landskrona är indelad i 22 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 62,0 % i Norrestad till 90,8 % i Svaneholm.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Norrestad (59,4 %) och sitt svagaste i Ven (15,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 18, Moderaterna i 4 av 22 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Landskrona är skillnaden störst för Liberalerna, som fick 25,7 % i kommunvalet mot 7,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 18,8 procentenheter.
- FP +18,8
- M −12,7
- S −2,5
- MP −1,3
- SD −0,1
- V −0,0
Största parti i Landskrona sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Landskrona i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 30,2 % | 80,5 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 31,1 % | 79,5 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 32,1 % | 83,4 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 37,3 % | 81,9 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 35,8 % | 81,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 40,9 % | 79,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Landskrona 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 22 valdistrikten i Landskrona. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Albano | S | 48,5 % | S | 44,1 % | 73,5 % |
| Annelöv-Saxtorp | M | 29,0 % | FP | 27,6 % | 86,4 % |
| Asmundtorp | S | 29,4 % | SD | 27,5 % | 85,0 % |
| Centrum | S | 50,4 % | S | 46,4 % | 70,1 % |
| Citadellstaden | S | 32,1 % | FP | 35,1 % | 76,4 % |
| Dammhagen | S | 50,9 % | S | 48,7 % | 67,6 % |
| Fröjdenborg | S | 39,2 % | S | 34,4 % | 78,3 % |
| Glumslöv | M | 35,9 % | FP | 40,9 % | 90,1 % |
| Gustav Adolf | S | 52,8 % | S | 46,6 % | 73,0 % |
| Helgebröten | S | 44,1 % | S | 43,3 % | 85,5 % |
| Häljarp | S | 31,0 % | FP | 32,7 % | 89,8 % |
| Härslöv | S | 27,6 % | SD | 26,1 % | 86,9 % |
| Karlslund | S | 56,6 % | S | 55,2 % | 73,5 % |
| Larvi | S | 42,7 % | S | 39,4 % | 83,2 % |
| Norra Förstaden | S | 41,3 % | S | 38,9 % | 71,3 % |
| Norrestad | S | 59,4 % | S | 57,2 % | 62,0 % |
| S:t Olov | S | 41,8 % | S | 40,3 % | 76,6 % |
| Sandvången | S | 49,1 % | S | 46,5 % | 83,5 % |
| Svaneholm | M | 42,1 % | FP | 56,3 % | 90,8 % |
| Ven | M | 26,6 % | FP | 25,8 % | 86,8 % |
| Västervång | S | 46,9 % | S | 44,1 % | 87,4 % |
| Västra Fäladen | S | 35,4 % | FP | 39,3 % | 88,4 % |