Valresultat Simrishamn 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Simrishamn med 26,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (26,1 %). Valdeltagandet var 84,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Simrishamn ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 15 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,8 %
- Röstberättigade
- 15 594
- Avgivna röster
- 13 226
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2014 i Simrishamn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 413 | 26,1 % |
| MModeraterna | 3 284 | 25,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 512 | 19,2 % |
| CCenterpartiet | 995 | 7,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 761 | 5,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 593 | 4,5 % |
| FIFeministiskt initiativ | 512 | 3,9 % |
| KDKristdemokraterna | 475 | 3,6 % |
| VVänsterpartiet | 473 | 3,6 % |
| Övriga partier | 76 | 0,6 % |
Landstingsvalet 2014 i Simrishamn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 740 | 29,0 % |
| MModeraterna | 3 105 | 24,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 889 | 14,7 % |
| CCenterpartiet | 1 004 | 7,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 792 | 6,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 579 | 4,5 % |
| VVänsterpartiet | 507 | 3,9 % |
| FIFeministiskt initiativ | 503 | 3,9 % |
| KDKristdemokraterna | 451 | 3,5 % |
| 11191119 | 168 | 1,3 % |
| Övriga partier | 143 | 1,1 % |
Kommunvalet 2014 i Simrishamn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 392 | 26,1 % |
| MModeraterna | 2 646 | 20,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 861 | 14,3 % |
| CCenterpartiet | 1 267 | 9,7 % |
| FIFeministiskt initiativ | 1 155 | 8,9 % |
| ÖstPÖstP | 848 | 6,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 647 | 5,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 530 | 4,1 % |
| VVänsterpartiet | 338 | 2,6 % |
| KDKristdemokraterna | 289 | 2,2 % |
| Övriga partier | 26 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Simrishamn 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Simrishamn i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+11,6 procentenheter).
- S
- M
- SD
- C
- MP
- L
- Övr
- Fi
- KD
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 30,4 % | 26,5 % | 26,1 % | 23,4 % | 25,5 % | 22,3 % |
| M | 30,7 % | 36,2 % | 25,1 % | 20,5 % | 18,4 % | 20,0 % |
| SD | 4,4 % | 7,6 % | 19,2 % | 25,0 % | 27,6 % | 22,3 % |
| C | 9,7 % | 7,4 % | 7,6 % | 8,2 % | 5,8 % | 7,3 % |
| MP | 4,7 % | 6,8 % | 5,8 % | 4,6 % | 6,2 % | 7,8 % |
| L | 6,1 % | 6,1 % | 4,5 % | 4,6 % | 4,5 % | 6,7 % |
| Övr | 6,1 % | 4,0 % | 4,2 % | 6,8 % | 6,6 % | 7,1 % |
| Fi | 1,0 % | 0,7 % | 3,9 % | 0,9 % | 0,0 % | 0,0 % |
| KD | 6,8 % | 4,6 % | 3,6 % | 6,0 % | 5,3 % | 6,4 % |
| Valdeltagande | 78,5 % | 82,2 % | 84,8 % | 86,7 % | 85,4 % | 84,3 % |
Valdeltagande i Simrishamn 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Simrishamn 2014
Så skiljer sig Simrishamn från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Sverigedemokraterna, som fick 19,2 % i Simrishamn mot 12,9 % i hela landet — en skillnad på 6,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +6,3
- M +1,8
- C +1,5
- FI +0,8
Svagare än i riket
- S −5,0
- V −2,1
- MP −1,1
- KD −0,9
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Simrishamn, från 7,6 % till 19,2 % (+11,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 36,2 % till 25,1 % (−11,1).
- SD +11,6
- M −11,1
- FI +3,2
- FP −1,6
- MP −1,0
- KD −1,0
- S −0,4
- V +0,2
Valdeltagande i Simrishamn
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 84,8 %, vilket är 1,0 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Simrishamn på plats 211 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Simrishamn är indelad i 15 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 75,5 % i Simrishamn C till 88,5 % i Rörum.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Simrishamn S (37,3 %) och sitt svagaste i Rörum (15,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 7, Socialdemokraterna i 5, Sverigedemokraterna i 3 av 15 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Simrishamn är skillnaden störst för Feministiskt initiativ, som fick 8,9 % i kommunvalet mot 3,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,0 procentenheter.
- FI +5,0
- SD −4,9
- M −4,7
- C +2,1
- KD −1,4
- V −1,0
- MP −0,8
- FP −0,5
Största parti i Simrishamn sedan 2006
Största parti har skiftat i Simrishamn under perioden 2006–2014: Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 22,3 % | 84,3 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 27,6 % | 85,4 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 25,0 % | 86,7 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 26,1 % | 84,8 % |
| 2010 | Moderaterna | 36,2 % | 82,2 % |
| 2006 | Moderaterna | 30,7 % | 78,5 % |
Valresultat per valdistrikt i Simrishamn 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 15 valdistrikten i Simrishamn. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Borrby | S | 26,7 % | S | 29,6 % | 83,9 % |
| Gladsax | M | 24,1 % | S | 23,2 % | 86,0 % |
| Gärsnäs | S | 33,1 % | S | 31,0 % | 80,5 % |
| Hammenhög | SD | 26,2 % | M | 21,5 % | 82,8 % |
| Kivik | M | 30,9 % | M | 29,0 % | 84,6 % |
| Rörum | M | 31,9 % | M | 27,3 % | 88,5 % |
| S:t Olof | SD | 26,7 % | S | 27,1 % | 86,1 % |
| Simris | M | 27,6 % | S | 25,9 % | 84,6 % |
| Simrishamn C | S | 36,6 % | S | 35,3 % | 75,5 % |
| Simrishamn N | S | 30,4 % | S | 30,4 % | 85,0 % |
| Simrishamn S | S | 37,3 % | S | 36,1 % | 79,4 % |
| Skillinge | M | 30,8 % | M | 23,8 % | 85,0 % |
| Vitaby | M | 29,3 % | M | 27,0 % | 87,8 % |
| Ö Tommarp | M | 28,4 % | M | 20,2 % | 87,1 % |
| Ö Vemmerlöv | SD | 26,7 % | S | 22,1 % | 86,2 % |