Valresultat Örkelljunga 2014

I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Örkelljunga med 28,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (25,0 %). Valdeltagandet var 83,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Örkelljunga ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.

Se Örkelljunga på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
83,5 %
Röstberättigade
7 342
Avgivna röster
6 130
Län
Skåne län

Riksdagsvalet 2014 i Örkelljunga

Riksdagsvalet 2014 i Örkelljunga: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 70028,0 %
SDSverigedemokraterna1 61526,6 %
MModeraterna1 09918,1 %
KDKristdemokraterna6009,9 %
CCenterpartiet3666,0 %
MPMiljöpartiet de gröna2293,8 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1853,0 %
VVänsterpartiet1432,4 %
OVRövriga partier831,4 %
Övriga partier510,8 %

Landstingsvalet 2014 i Örkelljunga

Landstingsvalet 2014 i Örkelljunga: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 81730,2 %
SDSverigedemokraterna1 41823,6 %
MModeraterna1 01716,9 %
KDKristdemokraterna63310,5 %
CCenterpartiet3555,9 %
MPMiljöpartiet de gröna2123,5 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1923,2 %
VVänsterpartiet1492,5 %
11191119901,5 %
Övriga partier1252,1 %

Kommunvalet 2014 i Örkelljunga

Kommunvalet 2014 i Örkelljunga: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 52925,0 %
SDSverigedemokraterna1 45923,9 %
MModeraterna1 22220,0 %
KDKristdemokraterna6009,8 %
CCenterpartiet4327,1 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3315,4 %
MPMiljöpartiet de gröna2263,7 %
LMOLMO1923,1 %
Övriga partier1151,9 %

Partiernas utveckling i Örkelljunga 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Örkelljunga i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+14,2 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • KD
  • C
  • MP
  • L
  • V
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Örkelljunga per valår
Parti200620102014201820222026
S29,8 %25,7 %28,0 %20,8 %21,6 %19,0 %
SD7,5 %12,4 %26,6 %35,5 %39,3 %35,4 %
M26,4 %29,4 %18,1 %15,4 %14,2 %16,4 %
KD13,8 %11,5 %9,9 %12,1 %11,2 %12,0 %
C7,8 %6,6 %6,0 %6,7 %4,4 %4,6 %
MP1,9 %4,1 %3,8 %2,3 %2,2 %2,2 %
L6,0 %5,9 %3,0 %2,7 %2,5 %3,8 %
V2,4 %3,0 %2,4 %2,9 %2,5 %4,0 %
Övr4,4 %1,5 %2,2 %1,5 %2,1 %2,7 %
Valdeltagande77,8 %80,5 %83,5 %85,3 %83,8 %82,7 %

Valdeltagande i Örkelljunga 2006–2026

Kommunen mot länet (Skåne).

77,58082,58587,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Örkelljunga 2014

Så skiljer sig Örkelljunga från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Sverigedemokraterna, som fick 26,6 % i Örkelljunga mot 12,9 % i hela landet — en skillnad på 13,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +13,7
  • KD +5,3
  • OVR +0,4

Svagare än i riket

  • M −5,2
  • V −3,4
  • MP −3,1
  • S −3,0

Förändring sedan valet 2010

Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Örkelljunga, från 12,4 % till 26,6 % (+14,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 29,4 % till 18,1 % (−11,3).

  • SD +14,2
  • M −11,3
  • FP −2,8
  • S +2,3
  • KD −1,6
  • OVR +1,3
  • V −0,6
  • C −0,5

Valdeltagande i Örkelljunga

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 83,5 %, vilket är 2,3 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Örkelljunga på plats 254 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Örkelljunga är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 76,1 % i Örkelljunga 3 till 86,8 % i Örkelljunga 5.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Örkelljunga 4 (38,7 %) och sitt svagaste i Örkelljunga 1 (22,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Sverigedemokraterna i 5, Socialdemokraterna i 2 av 7 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Örkelljunga är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 25,0 % i kommunvalet mot 28,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,0 procentenheter.

  • S −3,0
  • SD −2,7
  • FP +2,4
  • M +1,9
  • C +1,0
  • MP −0,1
  • KD −0,1

Största parti i Örkelljunga sedan 2006

Största parti har skiftat i Örkelljunga under perioden 2006–2014: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Örkelljunga per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Sverigedemokraterna35,4 %82,7 %
2022Sverigedemokraterna39,3 %83,8 %
2018Sverigedemokraterna35,5 %85,3 %
2014Socialdemokraterna28,0 %83,5 %
2010Moderaterna29,4 %80,5 %
2006Socialdemokraterna29,8 %77,8 %

Valresultat per valdistrikt i Örkelljunga 2014

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Örkelljunga. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Örkelljunga, riksdagsvalet och kommunvalet 2014
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
RyaSD29,0 %SD26,6 %80,7 %
Skånes FagerhultSD30,1 %S25,8 %77,9 %
Örkelljunga 1SD36,5 %SD37,0 %86,7 %
Örkelljunga 2SD26,4 %SD25,1 %80,6 %
Örkelljunga 3S35,5 %S32,0 %76,1 %
Örkelljunga 4S38,7 %S34,9 %77,2 %
Örkelljunga 5SD25,8 %M26,5 %86,8 %

Utforska valdistrikten i Örkelljunga på kartan

Fler kommuner i Skåne län

Hela valresultatet för Skåne län 2014 · Alla kommuner 2014