Valresultat Lomma 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Moderaterna största parti i Lomma med 39,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (45,7 %). Valdeltagandet var 92,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Lomma ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 12 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 92,9 %
- Röstberättigade
- 16 756
- Avgivna röster
- 15 559
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2014 i Lomma
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 6 176 | 39,9 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 690 | 17,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 954 | 12,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 531 | 9,9 % |
| CCenterpartiet | 905 | 5,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 897 | 5,8 % |
| KDKristdemokraterna | 769 | 5,0 % |
| FIFeministiskt initiativ | 248 | 1,6 % |
| VVänsterpartiet | 203 | 1,3 % |
| Övriga partier | 100 | 0,6 % |
Landstingsvalet 2014 i Lomma
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 5 714 | 37,2 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 784 | 24,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 456 | 9,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 269 | 8,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 874 | 5,7 % |
| KDKristdemokraterna | 613 | 4,0 % |
| CCenterpartiet | 600 | 3,9 % |
| 11191119 | 447 | 2,9 % |
| VVänsterpartiet | 234 | 1,5 % |
| Övriga partier | 355 | 2,3 % |
Kommunvalet 2014 i Lomma
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 7 061 | 45,7 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 326 | 21,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 557 | 10,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 137 | 7,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 102 | 7,1 % |
| CCenterpartiet | 620 | 4,0 % |
| KDKristdemokraterna | 300 | 1,9 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 203 | 1,3 % |
| Övriga partier | 153 | 1,0 % |
Partiernas utveckling i Lomma 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Lomma i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har M gjort (−9,9 procentenheter).
- M
- S
- SD
- L
- C
- MP
- KD
- Övr
- Fi
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 44,4 % | 49,8 % | 39,9 % | 33,2 % | 29,4 % | 28,8 % |
| S | 22,4 % | 14,2 % | 17,4 % | 16,7 % | 23,2 % | 19,1 % |
| SD | 3,9 % | 5,9 % | 12,6 % | 17,1 % | 17,6 % | 14,7 % |
| L | 11,0 % | 10,7 % | 9,9 % | 10,0 % | 8,9 % | 10,7 % |
| C | 5,3 % | 5,5 % | 5,8 % | 9,3 % | 8,5 % | 11,9 % |
| MP | 2,9 % | 4,9 % | 5,8 % | 3,8 % | 4,6 % | 5,6 % |
| KD | 5,4 % | 5,6 % | 5,0 % | 6,4 % | 4,8 % | 6,2 % |
| Övr | 4,3 % | 3,3 % | 2,0 % | 3,5 % | 3,0 % | 3,0 % |
| Fi | 0,4 % | 0,3 % | 1,6 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % |
| Valdeltagande | 88,5 % | 91,3 % | 92,9 % | 93,9 % | 92,4 % | 91,9 % |
Valdeltagande i Lomma 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Lomma 2014
Så skiljer sig Lomma från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Moderaterna, som fick 39,9 % i Lomma mot 23,3 % i hela landet — en skillnad på 16,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +16,6
- FP +4,5
- KD +0,4
Svagare än i riket
- S −13,6
- V −4,4
- FI −1,5
- MP −1,1
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Lomma, från 5,9 % till 12,6 % (+6,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 49,8 % till 39,9 % (−9,9).
- M −9,9
- SD +6,8
- S +3,2
- SPI −1,4
- FI +1,3
- MP +0,9
- FP −0,8
- KD −0,6
Valdeltagande i Lomma
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 92,9 %, vilket är 7,1 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Lomma på plats 1 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Lomma är indelad i 12 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 83,8 % i Lomma N till 94,4 % i Lomma Hamn.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Lomma Hamn (48,7 %) och sitt svagaste i Lomma Centrum (31,6 %). Partiet var största parti i samtliga 12 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Lomma är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 45,7 % i kommunvalet mot 39,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,8 procentenheter.
- M +5,8
- SD −5,3
- S +4,1
- KD −3,0
- C −1,8
- MP +1,3
- FP +0,2
Största parti i Lomma sedan 2006
Moderaterna har varit största parti i Lomma i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Moderaterna | 28,8 % | 91,9 % |
| 2022 | Moderaterna | 29,4 % | 92,4 % |
| 2018 | Moderaterna | 33,2 % | 93,9 % |
| 2014 | Moderaterna | 39,9 % | 92,9 % |
| 2010 | Moderaterna | 49,8 % | 91,3 % |
| 2006 | Moderaterna | 44,4 % | 88,5 % |
Valresultat per valdistrikt i Lomma 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 12 valdistrikten i Lomma. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Borgeby V | M | 39,0 % | M | 42,8 % | 92,4 % |
| Borgeby Ö | M | 44,0 % | M | 45,8 % | 93,4 % |
| Båtgatorna-Fågelstaden | M | 41,7 % | M | 48,8 % | 93,4 % |
| Flädie N | M | 47,9 % | M | 52,7 % | 93,0 % |
| Flädie S | M | 45,5 % | M | 47,8 % | 90,7 % |
| Flädie Ö-Fjelie-Önnerup | M | 36,6 % | M | 40,3 % | 86,7 % |
| Karstorp-Alnarp | M | 33,3 % | M | 43,4 % | 89,2 % |
| Lomma Centrum | M | 31,6 % | M | 39,2 % | 87,7 % |
| Lomma Hamn | M | 48,7 % | M | 60,3 % | 94,4 % |
| Lomma N | M | 34,2 % | M | 39,1 % | 83,8 % |
| Norr Vinstorp m fl | M | 40,5 % | M | 48,5 % | 92,6 % |
| Piläng | M | 34,6 % | M | 41,3 % | 90,6 % |