Valresultat Lomma 2022

I riksdagsvalet 2022 blev Moderaterna största parti i Lomma med 29,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (41,4 %). Valdeltagandet var 92,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Lomma ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 12 valdistrikt.

Se Lomma på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
92,4 %
Röstberättigade
17 944
Avgivna röster
16 578
Län
Skåne län

Riksdagsvalet 2022 i Lomma

Riksdagsvalet 2022 i Lomma: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna4 85329,4 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 82623,2 %
SDSverigedemokraterna2 90617,6 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 4708,9 %
CCenterpartiet1 4018,5 %
KDKristdemokraterna7994,8 %
MPMiljöpartiet de gröna7514,6 %
VVänsterpartiet3632,2 %
Övriga partier1240,8 %

Regionvalet 2022 i Lomma

Regionvalet 2022 i Lomma: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna5 60934,4 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 27326,2 %
SDSverigedemokraterna1 91211,7 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 3528,3 %
KDKristdemokraterna1 1687,2 %
CCenterpartiet8605,3 %
MPMiljöpartiet de gröna5453,3 %
VVänsterpartiet4432,7 %
Övriga partier1540,9 %

Kommunvalet 2022 i Lomma

Kommunvalet 2022 i Lomma: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna6 80741,4 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 06118,6 %
FBFokus Bjärred1 90811,6 %
SDSverigedemokraterna1 66010,1 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 0396,3 %
CCenterpartiet6193,8 %
MPMiljöpartiet de gröna5713,5 %
KDKristdemokraterna4472,7 %
VVänsterpartiet2951,8 %
Övriga partier540,3 %

Partiernas utveckling i Lomma 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Lomma i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har S gjort (+6,5 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • M
  • S
  • SD
  • L
  • C
  • KD
  • MP
  • V
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Lomma per valår
Parti200620102014201820222026
M44,4 %49,8 %39,9 %33,2 %29,4 %28,8 %
S22,4 %14,2 %17,4 %16,7 %23,2 %19,1 %
SD3,9 %5,9 %12,6 %17,1 %17,6 %14,7 %
L11,0 %10,7 %9,9 %10,0 %8,9 %10,7 %
C5,3 %5,5 %5,8 %9,3 %8,5 %11,9 %
KD5,4 %5,6 %5,0 %6,4 %4,8 %6,2 %
MP2,9 %4,9 %5,8 %3,8 %4,6 %5,6 %
V1,6 %1,4 %1,3 %2,5 %2,2 %2,1 %
Övr3,1 %2,1 %2,2 %1,0 %0,8 %0,8 %
Valdeltagande88,5 %91,3 %92,9 %93,9 %92,4 %91,9 %

Valdeltagande i Lomma 2006–2026

Kommunen mot länet (Skåne).

7580859095%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Lomma 2022

Så skiljer sig Lomma från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Moderaterna, som fick 29,4 % i Lomma mot 19,1 % i hela landet — en skillnad på 10,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • M +10,3
  • L +4,3
  • C +1,8

Svagare än i riket

  • S −7,1
  • V −4,5
  • SD −2,9
  • MP −0,5

Förändring sedan valet 2018

Mellan 2018 och 2022 ökade Socialdemokraterna mest i Lomma, från 16,7 % till 23,2 % (+6,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 33,2 % till 29,4 % (−3,7).

  • S +6,5
  • M −3,7
  • KD −1,5
  • L −1,1
  • C −0,8
  • MP +0,7
  • SD +0,5
  • V −0,3

Valdeltagande i Lomma

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 92,4 %, vilket är 8,2 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Lomma på plats 1 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Lomma är indelad i 12 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 85,4 % i Lomma Centrum till 92,3 % i Lomma Hamn.

Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Bjärred S - Önnerup (35,6 %) och sitt svagaste i Bjärred NÖ - Flädie - Fjelie (24,1 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 9, Socialdemokraterna i 3 av 12 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Lomma är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 41,4 % i kommunvalet mot 29,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 11,9 procentenheter.

  • M +11,9
  • SD −7,5
  • C −4,7
  • S −4,6
  • L −2,6
  • KD −2,1
  • MP −1,1

Största parti i Lomma sedan 2006

Moderaterna har varit största parti i Lomma i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Lomma per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Moderaterna28,8 %91,9 %
2022Moderaterna29,4 %92,4 %
2018Moderaterna33,2 %93,9 %
2014Moderaterna39,9 %92,9 %
2010Moderaterna49,8 %91,3 %
2006Moderaterna44,4 %88,5 %

Valresultat per valdistrikt i Lomma 2022

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 12 valdistrikten i Lomma. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Lomma, riksdagsvalet och kommunvalet 2022
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
BjärehovM34,7 %M41,4 %90,1 %
Bjärred NÖ - Flädie - FjelieM24,1 %M30,0 %86,0 %
Bjärred S - ÖnnerupM35,6 %M42,7 %89,3 %
Borgeby - Löddesnäs ÖM30,8 %M35,6 %92,2 %
Båtgatorna-FågelstadenM26,6 %M45,3 %90,6 %
Karstorp-AlnarpM28,4 %M44,1 %88,9 %
LervikM31,0 %M45,5 %86,5 %
Lomma CentrumS30,2 %M40,7 %85,4 %
Lomma HamnM33,5 %M55,3 %92,3 %
Lomma NS25,6 %M37,2 %85,7 %
Löddesnäs VM27,6 %M33,9 %91,6 %
PilängS28,9 %M40,9 %91,4 %

Utforska valdistrikten i Lomma på kartan

Fler kommuner i Skåne län

Hela valresultatet för Skåne län 2022 · Alla kommuner 2022