Valresultat Kristianstad 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Sverigedemokraterna största parti i Kristianstad med 28,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (25,4 %). Valdeltagandet var 83,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Kristianstad ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 43 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,1 %
- Röstberättigade
- 65 373
- Avgivna röster
- 54 357
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2022 i Kristianstad
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 15 485 | 28,8 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 13 870 | 25,8 % |
| MModeraterna | 11 771 | 21,9 % |
| KDKristdemokraterna | 2 955 | 5,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 602 | 4,8 % |
| CCenterpartiet | 2 498 | 4,6 % |
| VVänsterpartiet | 2 409 | 4,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 426 | 2,6 % |
| Övriga partier | 830 | 1,5 % |
Regionvalet 2022 i Kristianstad
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 14 742 | 27,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 12 686 | 23,5 % |
| MModeraterna | 11 960 | 22,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 808 | 7,1 % |
| KDKristdemokraterna | 3 563 | 6,6 % |
| VVänsterpartiet | 2 798 | 5,2 % |
| CCenterpartiet | 2 426 | 4,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 994 | 1,8 % |
| Övriga partier | 900 | 1,7 % |
Kommunvalet 2022 i Kristianstad
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 13 689 | 25,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 12 938 | 24,0 % |
| MModeraterna | 11 118 | 20,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 6 224 | 11,5 % |
| VVänsterpartiet | 2 896 | 5,4 % |
| KDKristdemokraterna | 2 645 | 4,9 % |
| CCenterpartiet | 2 426 | 4,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 883 | 1,6 % |
| Övriga partier | 1 144 | 2,1 % |
Partiernas utveckling i Kristianstad 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Kristianstad i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+2,3 procentenheter).
- SD
- S
- M
- KD
- L
- C
- V
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SD | 4,4 % | 11,8 % | 21,5 % | 26,5 % | 28,8 % | 24,0 % |
| S | 36,7 % | 28,6 % | 29,8 % | 26,2 % | 25,8 % | 24,7 % |
| M | 26,3 % | 31,6 % | 22,5 % | 21,8 % | 21,9 % | 22,1 % |
| KD | 4,8 % | 3,8 % | 3,3 % | 5,6 % | 5,5 % | 5,9 % |
| L | 9,8 % | 9,0 % | 6,4 % | 6,2 % | 4,8 % | 6,4 % |
| C | 7,5 % | 5,4 % | 5,2 % | 5,9 % | 4,6 % | 4,7 % |
| V | 3,7 % | 3,3 % | 3,1 % | 4,1 % | 4,5 % | 7,9 % |
| MP | 3,7 % | 5,5 % | 5,9 % | 2,8 % | 2,6 % | 3,2 % |
| Övr | 3,2 % | 1,0 % | 2,4 % | 1,1 % | 1,5 % | 1,1 % |
| Valdeltagande | 80,1 % | 84,0 % | 84,6 % | 86,3 % | 83,1 % | 84,0 % |
Valdeltagande i Kristianstad 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Kristianstad 2022
Så skiljer sig Kristianstad från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 28,8 % i Kristianstad mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 8,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +8,2
- M +2,8
- L +0,2
- KD +0,2
Svagare än i riket
- S −4,6
- MP −2,4
- V −2,3
- C −2,1
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Kristianstad, från 26,5 % till 28,8 % (+2,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Liberalerna, som gick från 6,2 % till 4,8 % (−1,3).
- SD +2,3
- L −1,3
- C −1,2
- S −0,4
- V +0,4
- MP −0,1
- KD −0,1
- M +0,1
Valdeltagande i Kristianstad
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 83,1 %, vilket är 1,1 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Kristianstad på plats 223 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Kristianstad är indelad i 43 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 55,3 % i Gamlegården2 till 90,3 % i Åhus Vanneberga - Östra Sand.
Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Everödsbygden (42,3 %) och sitt svagaste i Gamlegården1 (10,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Sverigedemokraterna i 20, Socialdemokraterna i 15, Moderaterna i 8 av 43 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Kristianstad är skillnaden störst för Liberalerna, som fick 11,5 % i kommunvalet mot 4,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,7 procentenheter.
- L +6,7
- SD −4,8
- M −1,3
- V +0,9
- KD −0,6
- S −0,4
- C −0,1
Största parti i Kristianstad sedan 2006
Största parti har skiftat i Kristianstad under perioden 2006–2022: Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 24,7 % | 84,0 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 28,8 % | 83,1 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 26,5 % | 86,3 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 29,8 % | 84,6 % |
| 2010 | Moderaterna | 31,6 % | 84,0 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 36,7 % | 80,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Kristianstad 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 43 valdistrikten i Kristianstad. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bäckaskog | SD | 39,8 % | SD | 35,1 % | 85,9 % |
| Centrum | SD | 26,8 % | S | 25,2 % | 69,8 % |
| Charlottesborg - Härlöv | S | 36,7 % | S | 36,1 % | 64,8 % |
| Degeberga - Hörröd - Huaröd | SD | 38,4 % | SD | 32,9 % | 88,0 % |
| Egna Hem - Parkstaden | M | 29,5 % | M | 26,0 % | 80,4 % |
| Everödsbygden | SD | 42,3 % | SD | 35,2 % | 82,8 % |
| Fjälkinge - Nymö | SD | 41,0 % | SD | 36,2 % | 86,2 % |
| Färlöv | SD | 32,2 % | SD | 27,5 % | 84,8 % |
| Gamlegården1 | S | 50,9 % | S | 39,2 % | 56,1 % |
| Gamlegården2 | S | 50,3 % | S | 39,7 % | 55,3 % |
| Gustav Adolf - Rinkaby | SD | 35,3 % | SD | 30,0 % | 87,3 % |
| Hammar | S | 28,2 % | S | 29,1 % | 81,6 % |
| Hammarslund - Gamla Hammar - Araslöv | M | 27,3 % | M | 26,4 % | 84,0 % |
| Hedentorp - Åsum | SD | 31,4 % | S | 28,2 % | 84,9 % |
| Kulltorp | M | 26,6 % | S | 26,3 % | 85,4 % |
| Köpinge - Nöbbelöv | SD | 38,2 % | SD | 34,0 % | 85,6 % |
| Lyckans Höjd | S | 30,7 % | S | 31,0 % | 70,4 % |
| Nosaby | S | 30,6 % | S | 30,2 % | 85,3 % |
| Näsby norra | S | 38,8 % | S | 37,1 % | 71,1 % |
| Näsby södra | S | 30,4 % | S | 30,4 % | 70,5 % |
| Oppmanna - Vånga - Arkelstorp | SD | 35,1 % | SD | 29,5 % | 87,0 % |
| Sommarlust | S | 27,6 % | S | 28,6 % | 80,4 % |
| Söder | S | 26,4 % | S | 26,7 % | 77,8 % |
| Söder - Udden | S | 30,7 % | S | 29,9 % | 76,9 % |
| Tollarp - Linderöd - Äsphult | SD | 40,2 % | SD | 36,9 % | 83,4 % |
| Tollarp centrum norra | SD | 39,3 % | SD | 33,6 % | 85,4 % |
| Tollarp centrum södra | SD | 39,9 % | SD | 35,1 % | 77,9 % |
| Träne - Djurröd - Skepparslöv | SD | 38,6 % | SD | 34,8 % | 85,6 % |
| Vilan - Långebro | S | 35,6 % | S | 35,0 % | 73,0 % |
| Vä | SD | 29,6 % | SD | 25,7 % | 88,4 % |
| Yngsjö - Vittskövle - Maglehem | SD | 29,2 % | SD | 24,3 % | 88,0 % |
| Åhus Centrum | M | 28,3 % | M | 27,6 % | 85,7 % |
| Åhus Transval - Sånna | SD | 28,0 % | S | 25,3 % | 83,4 % |
| Åhus Täppet | M | 30,7 % | M | 27,8 % | 90,1 % |
| Åhus Vanneberga - Östra Sand | M | 31,8 % | M | 30,5 % | 90,3 % |
| Åhus Vattentornet - Ripa | M | 31,4 % | M | 27,1 % | 89,0 % |
| Åhus Äspet | M | 40,3 % | M | 37,3 % | 90,0 % |
| Öllsjö | SD | 28,2 % | S | 26,0 % | 86,1 % |
| Önnestad - Norra Strö | SD | 35,3 % | SD | 31,2 % | 85,3 % |
| Östermalm | S | 26,2 % | S | 26,0 % | 79,7 % |
| Österslöv - Fjälkestad | SD | 28,0 % | SD | 24,7 % | 89,3 % |
| Österäng | S | 40,9 % | S | 38,8 % | 60,4 % |
| Östra Fäladen | S | 36,1 % | S | 35,5 % | 71,5 % |