Valresultat Kristianstad 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Kristianstad med 24,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (26,0 %). Valdeltagandet var 84,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Kristianstad ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 43 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,0 %
- Röstberättigade
- 66 675
- Avgivna röster
- 56 032
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2026 i Kristianstad
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 13 698 | 24,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 13 303 | 24,0 % |
| MModeraterna | 12 288 | 22,1 % |
| VVänsterpartiet | 4 365 | 7,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 569 | 6,4 % |
| KDKristdemokraterna | 3 255 | 5,9 % |
| CCenterpartiet | 2 597 | 4,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 800 | 3,2 % |
| Övriga partier | 631 | 1,1 % |
Regionvalet 2026 i Kristianstad
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 15 176 | 27,5 % |
| MModeraterna | 13 104 | 23,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 11 535 | 20,9 % |
| VVänsterpartiet | 4 722 | 8,5 % |
| KDKristdemokraterna | 3 563 | 6,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 144 | 5,7 % |
| CCenterpartiet | 2 213 | 4,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 500 | 2,7 % |
| Övriga partier | 316 | 0,6 % |
Kommunvalet 2026 i Kristianstad — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Kristianstad har 65 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 18 mandat (+1 sedan 2022), följt av Moderaterna med 14 och Sverigedemokraterna med 14.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 14 399 | 26,0 % | 18(+1) |
| SDSverigedemokraterna | 11 636 | 21,0 % | 14(−2) |
| MModeraterna | 11 450 | 20,7 % | 14(±0) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 5 897 | 10,6 % | 7(−1) |
| VVänsterpartiet | 4 688 | 8,5 % | 6(+2) |
| KDKristdemokraterna | 2 773 | 5,0 % | 3(±0) |
| CCenterpartiet | 2 610 | 4,7 % | 3(±0) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 307 | 2,4 % | |
| Övriga partier | 654 | 1,2 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Kristianstad 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Kristianstad i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−4,8 procentenheter).
- S
- SD
- M
- V
- L
- KD
- C
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 36,7 % | 28,6 % | 29,8 % | 26,2 % | 25,8 % | 24,7 % |
| SD | 4,4 % | 11,8 % | 21,5 % | 26,5 % | 28,8 % | 24,0 % |
| M | 26,3 % | 31,6 % | 22,5 % | 21,8 % | 21,9 % | 22,1 % |
| V | 3,7 % | 3,3 % | 3,1 % | 4,1 % | 4,5 % | 7,9 % |
| L | 9,8 % | 9,0 % | 6,4 % | 6,2 % | 4,8 % | 6,4 % |
| KD | 4,8 % | 3,8 % | 3,3 % | 5,6 % | 5,5 % | 5,9 % |
| C | 7,5 % | 5,4 % | 5,2 % | 5,9 % | 4,6 % | 4,7 % |
| MP | 3,7 % | 5,5 % | 5,9 % | 2,8 % | 2,6 % | 3,2 % |
| Övr | 3,2 % | 1,0 % | 2,4 % | 1,1 % | 1,5 % | 1,1 % |
| Valdeltagande | 80,1 % | 84,0 % | 84,6 % | 86,3 % | 83,1 % | 84,0 % |
Valdeltagande i Kristianstad 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Kristianstad 2026
Så skiljer sig Kristianstad från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 24,0 % i Kristianstad mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 6,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +6,5
- M +2,3
- L +1,1
Svagare än i riket
- S −3,3
- MP −2,9
- C −2,4
- V −0,5
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Vänsterpartiet mest i Kristianstad, från 4,5 % till 7,9 % (+3,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 28,8 % till 24,0 % (−4,8).
- SD −4,8
- V +3,4
- L +1,6
- S −1,1
- MP +0,6
- KD +0,4
- M +0,3
- C +0,0
Valdeltagande i Kristianstad
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 84,0 %, vilket är 0,8 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Kristianstad på plats 182 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Kristianstad är indelad i 43 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 65,4 % i Gamlegården1 till 91,3 % i Åhus Äspet.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Gamlegården2 (46,9 %) och sitt svagaste i Åhus Äspet (11,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 17, Sverigedemokraterna i 15, Moderaterna i 11 av 43 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Kristianstad är skillnaden störst för Liberalerna, som fick 10,6 % i kommunvalet mot 6,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,2 procentenheter.
- L +4,2
- SD −3,0
- M −1,5
- S +1,3
- MP −0,9
- KD −0,9
- V +0,6
- C +0,0
Största parti i Kristianstad sedan 2006
Största parti har skiftat i Kristianstad under perioden 2006–2026: Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 24,7 % | 84,0 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 28,8 % | 83,1 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 26,5 % | 86,3 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 29,8 % | 84,6 % |
| 2010 | Moderaterna | 31,6 % | 84,0 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 36,7 % | 80,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Kristianstad 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 43 valdistrikten i Kristianstad. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bäckaskog | SD | 34,7 % | SD | 32,0 % | 86,5 % |
| Centrum | S | 27,8 % | S | 28,8 % | 74,7 % |
| Charlottesborg - Härlöv | S | 40,3 % | S | 40,7 % | 67,4 % |
| Degeberga - Hörröd | SD | 32,6 % | SD | 29,3 % | 86,1 % |
| Egna Hem - Parkstaden | M | 26,4 % | M | 24,4 % | 82,1 % |
| Everöd - Östra Sönnarslöv - Huaröd | SD | 38,8 % | SD | 35,6 % | 82,4 % |
| Fjälkinge - Nymö | SD | 35,7 % | SD | 32,9 % | 83,7 % |
| Färlöv | SD | 27,6 % | S | 26,9 % | 85,1 % |
| Gamlegården1 | S | 45,4 % | S | 47,8 % | 65,4 % |
| Gamlegården2 | S | 46,9 % | S | 48,5 % | 66,3 % |
| Gustav Adolf - Rinkaby | SD | 30,6 % | SD | 25,1 % | 86,5 % |
| Hammar | S | 27,9 % | S | 28,9 % | 84,4 % |
| Hammarslund-Gamla Hammar och Araslöv | M | 27,2 % | M | 26,2 % | 83,2 % |
| Hedentorp - Åsum | S | 29,6 % | S | 29,0 % | 82,5 % |
| Kulltorp | S | 26,7 % | S | 27,2 % | 85,0 % |
| Köpinge - Nöbbelöv | SD | 32,6 % | SD | 29,0 % | 85,7 % |
| Lyckans Höjd | S | 32,4 % | S | 34,3 % | 74,5 % |
| Nosaby | S | 29,9 % | S | 32,1 % | 84,6 % |
| Näsby norra | S | 40,2 % | S | 42,3 % | 73,7 % |
| Näsby södra | S | 34,0 % | S | 32,9 % | 73,5 % |
| Oppmanna - Vånga - Arkelstorp | SD | 30,7 % | SD | 26,6 % | 85,5 % |
| Sommarlust | S | 29,7 % | S | 30,1 % | 75,8 % |
| Söder | S | 25,8 % | S | 27,0 % | 79,6 % |
| Söder-Udden | S | 31,5 % | S | 33,6 % | 79,5 % |
| Tollarp centrum norra | SD | 33,2 % | SD | 29,0 % | 81,0 % |
| Tollarp centrum södra | SD | 37,4 % | SD | 34,4 % | 78,4 % |
| Tollarp-Linderöd-Äsphult | SD | 36,8 % | SD | 35,0 % | 85,6 % |
| Träne - Djurröd - Skepparslöv | SD | 34,3 % | SD | 29,3 % | 88,4 % |
| Vilan-Långebro | S | 33,0 % | S | 34,3 % | 75,2 % |
| Vä | M | 27,6 % | M | 25,5 % | 87,1 % |
| Yngsjö - Vittskövle - Maglehem | M | 25,3 % | M | 25,5 % | 86,2 % |
| Åhus centrum | M | 30,9 % | M | 30,3 % | 86,2 % |
| Åhus Transval-Sånna | SD | 24,9 % | M | 23,4 % | 83,5 % |
| Åhus Vanneberga - Östra Sand | M | 32,5 % | M | 29,8 % | 89,1 % |
| Åhus Vattentornet-Ripa | M | 32,0 % | M | 28,5 % | 89,3 % |
| Åhus Äspet | M | 41,8 % | M | 38,5 % | 91,3 % |
| Åhus-Täppet | M | 34,2 % | M | 29,8 % | 89,8 % |
| Öllsjö | M | 27,2 % | S | 26,0 % | 87,1 % |
| Önnestad-Norra Strö | SD | 30,3 % | SD | 27,0 % | 87,6 % |
| Östermalm | M | 24,2 % | S | 24,4 % | 82,3 % |
| Österslöv - Balsby - Fjälkestad | SD | 23,8 % | M | 22,2 % | 87,7 % |
| Österäng | S | 42,1 % | S | 43,2 % | 67,3 % |
| Östra Fäladen | S | 34,9 % | S | 36,7 % | 75,4 % |