Valresultat Eslöv 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Eslöv med 26,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (29,9 %). Valdeltagandet var 83,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Eslöv ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 19 valdistrikt.

Se Eslöv på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
83,6 %
Röstberättigade
25 785
Avgivna röster
21 545
Län
Skåne län

Riksdagsvalet 2026 i Eslöv

Riksdagsvalet 2026 i Eslöv: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5 59526,3 %
SDSverigedemokraterna5 50225,8 %
MModeraterna3 91418,4 %
VVänsterpartiet1 6787,9 %
CCenterpartiet1 2075,7 %
KDKristdemokraterna1 1165,2 %
MPMiljöpartiet de gröna1 0464,9 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)9164,3 %
Övriga partier3131,5 %

Regionvalet 2026 i Eslöv

Regionvalet 2026 i Eslöv: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna6 49630,0 %
SDSverigedemokraterna5 05723,4 %
MModeraterna4 35520,1 %
VVänsterpartiet1 8728,7 %
KDKristdemokraterna1 1115,1 %
CCenterpartiet1 0865,0 %
MPMiljöpartiet de gröna9264,3 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)5692,6 %
Övriga partier1480,7 %

Kommunvalet 2026 i Eslöv — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Eslöv har 51 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 16 mandat (±0 sedan 2022), följt av Sverigedemokraterna med 13 och Moderaterna med 9.

Kommunvalet 2026 i Eslöv: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna6 45929,9 %16(±0)
SDSverigedemokraterna5 42925,1 %13(−2)
MModeraterna3 85817,8 %9(±0)
VVänsterpartiet1 8388,5 %4(+1)
CCenterpartiet1 4786,8 %4(+1)
KDKristdemokraterna9434,4 %2(±0)
MPMiljöpartiet de gröna8844,1 %2(+1)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)5342,5 %1(−1)
Övriga partier2050,9 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Eslöv 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Eslöv i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−4,8 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • V
  • C
  • KD
  • MP
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Eslöv per valår
Parti200620102014201820222026
S40,3 %32,2 %32,8 %27,5 %28,3 %26,3 %
SD8,4 %11,8 %21,5 %28,0 %30,7 %25,8 %
M22,0 %29,6 %20,0 %17,6 %17,7 %18,4 %
V3,5 %3,2 %3,7 %5,2 %4,7 %7,9 %
C9,4 %6,9 %6,7 %7,3 %5,1 %5,7 %
KD3,9 %2,8 %2,3 %4,8 %4,7 %5,2 %
MP3,1 %4,8 %5,7 %3,3 %3,6 %4,9 %
L7,0 %7,0 %4,4 %4,4 %3,6 %4,3 %
Övr2,5 %1,6 %2,9 %2,0 %1,6 %1,5 %
Valdeltagande79,6 %82,7 %84,4 %86,3 %83,8 %83,6 %

Valdeltagande i Eslöv 2006–2026

Kommunen mot länet (Skåne).

788082848688%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Eslöv 2026

Så skiljer sig Eslöv från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 25,8 % i Eslöv mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 8,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 1 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +8,4

Svagare än i riket

  • S −1,7
  • M −1,5
  • C −1,4
  • MP −1,2

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Vänsterpartiet mest i Eslöv, från 4,7 % till 7,9 % (+3,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 30,7 % till 25,8 % (−4,8).

  • SD −4,8
  • V +3,2
  • S −2,0
  • MP +1,3
  • L +0,7
  • M +0,7
  • KD +0,6
  • C +0,6

Valdeltagande i Eslöv

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 83,6 %, vilket är 1,3 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Eslöv på plats 202 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Eslöv är indelad i 19 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 67,7 % i Centrum till 88,0 % i Stehag.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Rönneberga (34,4 %) och sitt svagaste i Harlösa (15,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 11, Sverigedemokraterna i 7, Moderaterna i 1 av 19 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Eslöv är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 29,9 % i kommunvalet mot 26,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,6 procentenheter.

  • S +3,6
  • L −1,8
  • C +1,2
  • KD −0,9
  • MP −0,8
  • SD −0,7
  • V +0,6
  • M −0,5

Största parti i Eslöv sedan 2006

Största parti har skiftat i Eslöv under perioden 2006–2026: Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Eslöv per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna26,3 %83,6 %
2022Sverigedemokraterna30,7 %83,8 %
2018Sverigedemokraterna28,0 %86,3 %
2014Socialdemokraterna32,8 %84,4 %
2010Socialdemokraterna32,2 %82,7 %
2006Socialdemokraterna40,3 %79,6 %

Valresultat per valdistrikt i Eslöv 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 19 valdistrikten i Eslöv. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Eslöv, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
BergaS32,4 %S34,9 %69,5 %
BillingeSD30,7 %SD31,1 %83,5 %
CentrumS33,3 %S36,5 %67,7 %
Centrum SydostS31,8 %S35,0 %72,9 %
Centrum VästerS32,5 %S37,6 %76,5 %
FlyingeM24,7 %M25,0 %86,2 %
HarlösaSD28,9 %SD28,8 %82,7 %
KarlsroS30,5 %S36,1 %79,3 %
LöberödSD38,8 %SD35,9 %84,0 %
MarieholmSD35,7 %SD35,5 %81,2 %
NorrS30,9 %S35,8 %78,6 %
RönnebergaS34,4 %S36,7 %69,9 %
SallerupS32,1 %S36,5 %82,3 %
SkarhultSD29,9 %SD29,4 %83,5 %
SolkullenS29,9 %S35,4 %85,1 %
StehagSD25,8 %S26,3 %88,0 %
VästerS26,4 %S33,2 %84,1 %
Västra StröSD36,3 %SD34,3 %85,7 %
ÖrtoftaS21,8 %S23,3 %84,5 %

Utforska valdistrikten i Eslöv på kartan

Fler kommuner i Skåne län

Hela valresultatet för Skåne län 2026 · Alla kommuner 2026