Valresultat Malmö 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Malmö med 29,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (29,4 %). Valdeltagandet var 80,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Malmö ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 215 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 80,1 %
- Röstberättigade
- 268 096
- Avgivna röster
- 214 802
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2026 i Malmö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 61 724 | 29,0 % |
| VVänsterpartiet | 36 572 | 17,2 % |
| MModeraterna | 35 076 | 16,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 28 110 | 13,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 19 754 | 9,3 % |
| CCenterpartiet | 12 475 | 5,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 9 820 | 4,6 % |
| KDKristdemokraterna | 6 927 | 3,3 % |
| Övriga partier | 2 507 | 1,2 % |
Regionvalet 2026 i Malmö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 69 028 | 31,3 % |
| MModeraterna | 42 171 | 19,1 % |
| VVänsterpartiet | 41 901 | 19,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 26 078 | 11,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 17 674 | 8,0 % |
| CCenterpartiet | 8 784 | 4,0 % |
| KDKristdemokraterna | 7 095 | 3,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 6 051 | 2,7 % |
| Övriga partier | 1 891 | 0,9 % |
Kommunvalet 2026 i Malmö — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Malmö har 61 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 19 mandat (−1 sedan 2022), följt av Moderaterna med 12 och Vänsterpartiet med 11.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 65 002 | 29,4 % | 19(−1) |
| MModeraterna | 41 693 | 18,9 % | 12(−1) |
| VVänsterpartiet | 38 397 | 17,4 % | 11(+2) |
| SDSverigedemokraterna | 26 029 | 11,8 % | 7(−3) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 18 834 | 8,5 % | 5(+1) |
| CCenterpartiet | 9 016 | 4,1 % | 3(+1) |
| MalmöMalmölistan | 8 617 | 3,9 % | 2(+2) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 6 877 | 3,1 % | 2(−1) |
| KDKristdemokraterna | 4 252 | 1,9 % | |
| Övriga partier | 2 358 | 1,1 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Malmö 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Malmö i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har V gjort (+4,7 procentenheter).
- S
- V
- M
- SD
- MP
- C
- L
- KD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 35,4 % | 28,7 % | 29,3 % | 29,1 % | 29,6 % | 29,0 % |
| V | 5,4 % | 6,0 % | 7,6 % | 11,9 % | 12,5 % | 17,2 % |
| M | 28,3 % | 32,6 % | 23,2 % | 19,5 % | 17,9 % | 16,5 % |
| SD | 5,0 % | 7,8 % | 13,5 % | 16,8 % | 16,4 % | 13,2 % |
| MP | 6,0 % | 8,8 % | 8,6 % | 5,6 % | 7,5 % | 9,3 % |
| C | 2,9 % | 2,8 % | 2,7 % | 5,7 % | 5,5 % | 5,9 % |
| L | 8,8 % | 7,0 % | 5,6 % | 5,6 % | 4,5 % | 4,6 % |
| KD | 3,5 % | 3,1 % | 2,6 % | 3,8 % | 3,0 % | 3,3 % |
| Övr | 4,6 % | 3,2 % | 7,0 % | 2,0 % | 3,2 % | 1,2 % |
| Valdeltagande | 76,0 % | 79,6 % | 79,7 % | 82,0 % | 77,2 % | 80,1 % |
Valdeltagande i Malmö 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Malmö 2026
Så skiljer sig Malmö från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Vänsterpartiet, som fick 17,2 % i Malmö mot 8,4 % i hela landet — en skillnad på 8,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- V +8,8
- MP +3,2
- S +1,0
Svagare än i riket
- SD −4,3
- M −3,4
- KD −2,9
- C −1,2
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Vänsterpartiet mest i Malmö, från 12,5 % till 17,2 % (+4,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 16,4 % till 13,2 % (−3,2).
- V +4,7
- SD −3,2
- NYANS −2,1
- MP +1,8
- M −1,4
- S −0,6
- C +0,4
- KD +0,3
Valdeltagande i Malmö
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 80,1 %, vilket är 4,8 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Malmö på plats 276 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Malmö är indelad i 215 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 54,7 % i Kryddgården S till 91,9 % i Djupadal N.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Apelgården S (53,8 %) och sitt svagaste i Bellevue-Nya Bellevue (9,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 139, Moderaterna i 46, Vänsterpartiet i 27 av 215 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Malmö är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 18,9 % i kommunvalet mot 16,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 2,4 procentenheter.
- M +2,4
- C −1,8
- L −1,5
- SD −1,4
- KD −1,3
- MP −0,8
- S +0,4
- V +0,2
Största parti i Malmö sedan 2006
Största parti har skiftat i Malmö under perioden 2006–2026: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,0 % | 80,1 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 29,6 % | 77,2 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 29,1 % | 82,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 29,3 % | 79,7 % |
| 2010 | Moderaterna | 32,6 % | 79,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 35,4 % | 76,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Malmö 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 215 valdistrikten i Malmö. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Almgården | S | 34,6 % | S | 30,2 % | 67,0 % |
| Almhög V | S | 41,4 % | S | 40,7 % | 60,7 % |
| Almhög Ö | S | 43,4 % | S | 43,9 % | 59,6 % |
| Almvik | S | 39,9 % | S | 38,7 % | 59,8 % |
| Annelund | V | 33,3 % | V | 33,4 % | 76,4 % |
| Annestad N | S | 30,6 % | S | 28,3 % | 66,7 % |
| Annestad S | M | 27,5 % | M | 28,7 % | 73,3 % |
| Annetorp N | M | 24,9 % | M | 31,5 % | 82,0 % |
| Annetorp S | S | 29,7 % | S | 28,7 % | 81,1 % |
| Apelgården N | S | 51,3 % | S | 51,4 % | 64,7 % |
| Apelgården S | S | 53,8 % | S | 53,6 % | 62,2 % |
| Augustenborg N | V | 38,8 % | V | 42,3 % | 64,9 % |
| Augustenborg S | S | 42,0 % | S | 40,1 % | 59,9 % |
| Bellevue-Nya Bellevue | M | 39,3 % | M | 52,9 % | 88,2 % |
| Bellevuegården V | S | 33,1 % | S | 32,0 % | 73,0 % |
| Bellevuegården Ö | S | 40,1 % | V | 38,5 % | 64,8 % |
| Bellevuegården-Hålsjön | S | 34,3 % | S | 30,7 % | 71,0 % |
| Borgmästaregården N | S | 36,0 % | S | 35,0 % | 85,1 % |
| Borgmästaregården S | S | 30,5 % | S | 32,5 % | 81,7 % |
| Bulltofta-Valdemarsro | S | 30,2 % | S | 31,8 % | 83,5 % |
| Bunkeflo-Vintrie | M | 28,0 % | M | 31,9 % | 87,6 % |
| Bunkeflostrand N | M | 32,7 % | M | 38,8 % | 84,6 % |
| Bunkeflostrand-Fjärilsg | M | 29,9 % | M | 39,6 % | 90,4 % |
| Bunkeflostrand-Strandhem | M | 32,5 % | M | 39,5 % | 86,0 % |
| Bunkeflostrand-Ängslätt | M | 30,9 % | M | 38,9 % | 82,2 % |
| Dammfri-John Ericssons väg | S | 22,9 % | S | 22,2 % | 83,4 % |
| Dammfri-Korsörvägen | S | 24,9 % | S | 28,9 % | 83,8 % |
| Dammfri-Köpenhamnsvägen | S | 24,2 % | S | 25,1 % | 82,5 % |
| Davidshall | S | 22,5 % | M | 28,5 % | 86,3 % |
| Davidshall-Lugnet | S | 25,0 % | S | 25,5 % | 76,4 % |
| Djupadal N | M | 22,9 % | M | 32,6 % | 91,9 % |
| Djupadal-Broddaparken | M | 26,1 % | M | 34,7 % | 89,3 % |
| Djupadal-Ö Rosenvång | M | 22,9 % | M | 34,0 % | 86,1 % |
| Elinelund N | S | 27,7 % | S | 26,4 % | 80,1 % |
| Elinelund S | M | 29,7 % | M | 31,7 % | 85,8 % |
| Ellstorp | S | 26,4 % | S | 26,1 % | 77,3 % |
| Eriksfält | S | 32,2 % | S | 32,4 % | 76,0 % |
| Flensburg-Allm sjukhuset | S | 29,3 % | S | 30,9 % | 63,4 % |
| Fridhem | M | 26,3 % | M | 35,7 % | 83,9 % |
| Fågelbacken N | S | 27,6 % | S | 28,7 % | 86,7 % |
| Fågelbacken S | S | 23,8 % | S | 24,5 % | 78,7 % |
| Gamla Limhamn-Bellevue | M | 32,4 % | M | 38,3 % | 86,9 % |
| Gamla Limhamn-Linnéskolan | M | 23,6 % | M | 29,5 % | 77,2 % |
| Gamla Limhamn-Tegnérgatan | M | 25,2 % | M | 31,6 % | 85,8 % |
| Gamla Limhamn-Valborgsgatan | M | 25,7 % | M | 31,8 % | 86,9 % |
| Gamla staden V | S | 23,6 % | S | 26,8 % | 84,1 % |
| Gamla staden-Caroli | S | 23,5 % | M | 24,2 % | 74,4 % |
| Gamla staden-S Promenaden | S | 24,4 % | M | 26,1 % | 81,3 % |
| Gamla staden-Stortorget | M | 27,8 % | M | 30,8 % | 80,9 % |
| Gamla staden-Ö Tullgatan | S | 24,9 % | S | 26,6 % | 81,2 % |
| Gamla staden-Österport | S | 29,4 % | S | 28,5 % | 75,3 % |
| Gröndal | S | 40,0 % | S | 38,6 % | 78,7 % |
| Gullvik | S | 39,0 % | S | 38,3 % | 73,8 % |
| Gullviksborg | S | 42,4 % | V | 40,5 % | 64,4 % |
| Heleneholm | S | 38,2 % | S | 37,7 % | 57,9 % |
| Hermodsdal | V | 41,6 % | V | 40,0 % | 60,6 % |
| Hermodsdal-Gullviksborg | S | 41,6 % | S | 39,4 % | 59,8 % |
| Herrgården | S | 50,0 % | S | 50,0 % | 60,2 % |
| Hindby | S | 35,5 % | S | 36,3 % | 68,9 % |
| Holma N | S | 42,9 % | S | 40,5 % | 66,0 % |
| Holma S | S | 45,5 % | S | 41,5 % | 61,8 % |
| Hyllieby | M | 29,1 % | M | 36,9 % | 90,4 % |
| Hyllievång-Allétorget | S | 28,8 % | S | 29,2 % | 76,7 % |
| Hyllievång-Dagvattenparken | S | 31,5 % | S | 29,2 % | 71,3 % |
| Hyllievång-Sagas gränd | S | 29,7 % | S | 30,8 % | 72,0 % |
| Hyllievång-Skrivaregatan | S | 31,3 % | S | 31,5 % | 79,3 % |
| Hyllievång-Tennisgränd | S | 30,8 % | S | 31,6 % | 75,7 % |
| Håkanstorp | S | 32,9 % | S | 34,5 % | 79,4 % |
| Hästhagen | M | 20,9 % | M | 26,7 % | 87,7 % |
| Höja | S | 42,9 % | S | 40,6 % | 74,7 % |
| Johanneslust | S | 27,7 % | S | 32,0 % | 89,3 % |
| Kalkbrottet | M | 26,4 % | M | 32,0 % | 82,2 % |
| Katrinelund-Värnhem | V | 29,7 % | V | 29,6 % | 79,9 % |
| Kirsebergsstaden-Beijers park | S | 26,9 % | S | 29,2 % | 76,1 % |
| Kirsebergsstaden-Kirsebergstornet | S | 28,1 % | S | 27,2 % | 68,9 % |
| Kirsebergsstaden-Rostorp | S | 25,9 % | S | 29,0 % | 80,7 % |
| Kirsebergsstaden-Solgatan | S | 24,4 % | S | 26,6 % | 73,1 % |
| Klagshamn N | M | 28,9 % | M | 34,6 % | 90,8 % |
| Klagshamn S-Tygelsjö vång | M | 27,8 % | M | 34,7 % | 90,3 % |
| Kristineberg | S | 34,3 % | S | 32,9 % | 73,8 % |
| Kroksbäck N | S | 37,2 % | S | 37,3 % | 75,8 % |
| Kroksbäck S | S | 44,4 % | S | 41,9 % | 67,2 % |
| Kroksbäck V | M | 22,9 % | M | 29,3 % | 89,0 % |
| Kronborg | S | 30,8 % | S | 32,6 % | 84,6 % |
| Kronborg-Teatern | S | 25,5 % | S | 26,8 % | 86,6 % |
| Kronprinsen | S | 27,2 % | S | 25,7 % | 79,1 % |
| Kryddgården N | V | 47,5 % | V | 46,5 % | 65,5 % |
| Kryddgården S | S | 52,6 % | S | 51,1 % | 54,7 % |
| Kulladal N | S | 29,2 % | S | 28,3 % | 72,4 % |
| Kulladal-Kulladalsgatan | S | 37,5 % | S | 36,3 % | 77,1 % |
| Kulladal-Per Albin Hanssons väg | S | 32,1 % | S | 36,2 % | 82,7 % |
| Käglinge | S | 32,0 % | S | 31,7 % | 81,7 % |
| Käglinge-Lockarp | SD | 27,2 % | S | 26,3 % | 83,4 % |
| Limhamn-Cementparken | S | 27,2 % | S | 26,6 % | 79,9 % |
| Limhamn-Dragörkajen | M | 27,0 % | M | 36,3 % | 88,0 % |
| Limhamn-Fendertorget | S | 30,3 % | S | 30,6 % | 79,4 % |
| Limhamn-Fernissagatan | M | 27,0 % | M | 28,8 % | 81,6 % |
| Limhamn-Formgatan | S | 27,5 % | S | 29,0 % | 81,1 % |
| Limhamn-Rosengrens gata | M | 30,9 % | M | 38,6 % | 91,2 % |
| Limhamn, Ön | M | 29,8 % | M | 36,2 % | 83,8 % |
| Lindeborg Centrum | S | 36,5 % | S | 35,2 % | 78,6 % |
| Lindeborg-Axel Danielssons väg | S | 36,6 % | S | 35,3 % | 75,9 % |
| Lindeborg-Stolpalösaparken | S | 34,6 % | S | 33,9 % | 74,6 % |
| Lindängen Centrum | S | 41,1 % | S | 41,5 % | 63,5 % |
| Lindängen N | S | 45,2 % | S | 46,0 % | 58,7 % |
| Lindängen Ö | S | 42,8 % | S | 44,2 % | 60,6 % |
| Lindängen-Almvik | S | 44,3 % | S | 41,4 % | 66,3 % |
| Lindängen-Kastanjegården | S | 42,4 % | S | 42,0 % | 71,4 % |
| Lindängen-Vårsången | S | 50,4 % | S | 48,5 % | 59,5 % |
| Lorensborg N | S | 27,1 % | S | 25,5 % | 78,1 % |
| Lorensborg SO | S | 33,0 % | S | 31,7 % | 73,5 % |
| Lorensborg V | V | 35,6 % | V | 36,3 % | 70,2 % |
| Lugnet | S | 28,1 % | S | 27,7 % | 77,4 % |
| Lugnet-Rörsjö | S | 23,0 % | S | 24,2 % | 82,0 % |
| Lönngården | V | 32,6 % | V | 32,4 % | 67,3 % |
| Mellanheden | S | 27,4 % | S | 25,9 % | 80,6 % |
| Möllevången-Bangatan | V | 36,2 % | V | 35,3 % | 65,6 % |
| Möllevången-Bergsgatan | V | 31,1 % | V | 30,3 % | 78,7 % |
| Möllevången-Folkets park | V | 38,4 % | V | 36,0 % | 82,4 % |
| Möllevången-Karlskronaplan | V | 30,8 % | V | 31,6 % | 78,6 % |
| Möllevången-Södervärnsplan | V | 29,4 % | V | 30,4 % | 77,3 % |
| Möllevångstorget N | V | 36,1 % | V | 34,6 % | 76,7 % |
| Möllevångstorget S | V | 40,8 % | V | 38,9 % | 73,4 % |
| N Sofielund-Nobeltorget | V | 35,2 % | V | 33,3 % | 79,0 % |
| N Sofielund-Nobelv | V | 34,6 % | V | 36,9 % | 80,1 % |
| N Sofielund-Sofielundsskolan | V | 34,5 % | V | 35,9 % | 73,1 % |
| N Sorgenfri | S | 31,8 % | S | 30,1 % | 68,0 % |
| Nydala NO | S | 50,5 % | S | 46,3 % | 64,1 % |
| Nydala NV | S | 48,6 % | S | 46,4 % | 60,4 % |
| Nydala SO | S | 46,6 % | S | 43,5 % | 62,4 % |
| Oxie Kyrkby N | S | 34,9 % | S | 34,9 % | 81,9 % |
| Oxie Kyrkby Ö | S | 32,8 % | S | 32,0 % | 82,5 % |
| Oxie Kyrkby-Toarp | S | 29,2 % | S | 30,3 % | 79,0 % |
| Oxievång V | S | 36,5 % | S | 33,4 % | 69,0 % |
| Oxievång Ö | S | 37,6 % | S | 35,2 % | 77,0 % |
| Persborg | S | 48,0 % | S | 42,9 % | 59,7 % |
| Ribersborg NO | S | 23,3 % | S | 25,2 % | 65,5 % |
| Ribersborg SO | S | 23,2 % | S | 24,8 % | 85,5 % |
| Ribersborg-Limhamnsvägen | M | 24,3 % | M | 29,8 % | 86,0 % |
| Ribersborg-Nicoloviusg | M | 26,4 % | M | 31,3 % | 88,8 % |
| Ribersborg-Regementsg | M | 26,1 % | M | 32,8 % | 90,0 % |
| Ribersborgsskolan | S | 22,5 % | M | 26,5 % | 90,0 % |
| Riseberga-Elsa Anderssons gata | S | 38,3 % | S | 36,5 % | 80,9 % |
| Riseberga-Ringbergagatan | S | 28,6 % | S | 29,6 % | 85,4 % |
| Riseberga-Storhällagatan | S | 25,4 % | M | 28,0 % | 83,3 % |
| Rosengård centrum | S | 53,4 % | V | 46,2 % | 66,2 % |
| Rosenvång | M | 28,1 % | M | 38,0 % | 90,7 % |
| Rådmansvången-S Förstadsgatan | V | 26,2 % | V | 26,5 % | 79,2 % |
| Rådmansvången-Stadshuset | S | 29,1 % | S | 31,3 % | 79,7 % |
| Rådmansvången-Tandläkarhögskolan | S | 26,5 % | S | 26,0 % | 82,1 % |
| Rådmansvången-Triangeln | S | 25,2 % | S | 29,9 % | 81,8 % |
| Rönneholm NO | M | 22,4 % | M | 25,5 % | 85,0 % |
| Rönneholm NV | S | 25,3 % | S | 24,2 % | 84,3 % |
| Rönneholm SO | S | 24,5 % | S | 26,1 % | 85,3 % |
| Rönneholm-Mariedalsv | S | 24,6 % | M | 26,9 % | 86,0 % |
| Rönneholmsparken | M | 23,5 % | M | 28,4 % | 83,7 % |
| Rörsjöstaden-Föreningsgatan | S | 23,0 % | S | 26,1 % | 87,7 % |
| Rörsjöstaden-Kungsgatan | S | 22,8 % | S | 25,6 % | 83,2 % |
| Rörsjöstaden-Rörsjöparken | S | 23,2 % | S | 26,1 % | 85,5 % |
| S Sallerup | S | 26,1 % | S | 28,8 % | 85,2 % |
| S Sofielund-Bryggeriet | V | 41,4 % | V | 40,6 % | 63,0 % |
| S Sofielund-Seved | V | 38,7 % | V | 36,8 % | 68,2 % |
| Segevång N | S | 32,7 % | S | 31,4 % | 66,4 % |
| Segevång S | V | 29,5 % | V | 29,2 % | 79,1 % |
| Segevång V | S | 31,8 % | S | 30,6 % | 66,0 % |
| Segevång Ö | S | 32,4 % | S | 31,8 % | 71,7 % |
| Sibbarp N | SD | 26,0 % | M | 23,7 % | 80,1 % |
| Sibbarp S | M | 28,5 % | M | 41,9 % | 83,9 % |
| Sibbarp-Hammars Park | M | 25,9 % | M | 31,8 % | 86,7 % |
| Slussen | S | 29,0 % | S | 27,5 % | 76,6 % |
| Slussen-Ö Förstadsg | S | 24,5 % | S | 26,3 % | 79,2 % |
| Solbacken | S | 22,6 % | S | 27,7 % | 85,1 % |
| Stenkällan-Höja | S | 39,2 % | S | 39,4 % | 75,2 % |
| Stenkällan-Jägersro Villastad | S | 35,3 % | S | 37,6 % | 76,6 % |
| Södertorp | S | 38,1 % | S | 37,2 % | 74,0 % |
| Södervärn | V | 32,9 % | V | 32,9 % | 72,0 % |
| Tygelsjö Ö | M | 28,8 % | M | 34,2 % | 88,3 % |
| Törnrosen | S | 48,7 % | V | 45,5 % | 69,5 % |
| Törnrosen-Örtagården | S | 47,6 % | V | 48,4 % | 59,8 % |
| V Kattarp | S | 36,7 % | S | 34,2 % | 71,4 % |
| V Klagstorp-Tygelsjö V | M | 30,6 % | M | 35,9 % | 87,5 % |
| V Sorgenfri-Betania | S | 25,2 % | S | 25,3 % | 84,2 % |
| V Sorgenfri-Mariagatan | MP | 30,8 % | MP | 27,0 % | 83,9 % |
| V Sorgenfri-Nobelv | V | 34,1 % | V | 34,2 % | 80,0 % |
| V Sorgenfri-Rörsjö | S | 29,9 % | S | 27,1 % | 80,0 % |
| V Söderkulla Centrum | S | 50,7 % | S | 46,9 % | 69,8 % |
| V Söderkulla-Fosietorp | S | 46,3 % | S | 45,7 % | 65,9 % |
| V Söderkulla-Söderkullagatan | S | 42,9 % | S | 40,8 % | 66,4 % |
| Videdal N | S | 34,0 % | S | 35,1 % | 80,6 % |
| Videdal S | S | 36,2 % | S | 37,9 % | 87,3 % |
| Virentofta V | S | 31,0 % | S | 32,8 % | 76,5 % |
| Virentofta Ö | S | 35,0 % | S | 35,3 % | 85,0 % |
| Värnhem | S | 29,2 % | S | 29,2 % | 61,7 % |
| Värnhem-Rörsjö | S | 28,5 % | S | 29,5 % | 77,4 % |
| Västervång-Fridhem | M | 26,2 % | M | 37,9 % | 89,5 % |
| Västra hamnen | M | 22,5 % | M | 28,9 % | 85,9 % |
| Västra hamnen-Bassängkajen | M | 28,3 % | M | 35,4 % | 89,3 % |
| Västra hamnen-Bomgatan | M | 26,3 % | M | 28,0 % | 85,1 % |
| Västra hamnen-Dockplatsen | M | 36,5 % | M | 43,6 % | 89,4 % |
| Västra hamnen-Flaggskeppet | M | 25,1 % | M | 31,1 % | 81,2 % |
| Västra hamnen-Fullriggaren | S | 23,4 % | M | 26,1 % | 82,0 % |
| Västra hamnen-Isbergs gata | M | 28,9 % | M | 34,4 % | 89,2 % |
| Västra hamnen-Kockum fritid | S | 24,1 % | M | 26,6 % | 83,8 % |
| Västra hamnen-Varvsparken | M | 30,0 % | M | 33,7 % | 87,1 % |
| Ö Skrävlinge-Gyllins | S | 33,1 % | S | 33,3 % | 81,2 % |
| Ö Skrävlinge-Kvarnby | S | 31,2 % | S | 32,7 % | 80,6 % |
| Ö Sorgenfri-Brantevik | S | 29,7 % | S | 28,9 % | 77,7 % |
| Ö Sorgenfri-Kiviksgatan | V | 32,3 % | V | 30,6 % | 78,6 % |
| Ö Sorgenfri-Nobelv | V | 30,6 % | V | 30,9 % | 76,6 % |
| Ö Sorgenfri-Sorgenfrivägen | V | 39,5 % | V | 39,9 % | 72,8 % |
| Ö Söderkulla | S | 41,4 % | S | 40,9 % | 69,6 % |
| Örtagården V | S | 51,0 % | V | 45,5 % | 67,1 % |
| Örtagården Ö | S | 52,5 % | V | 44,3 % | 73,5 % |
| Östervärn-Fredsgatan | S | 30,4 % | S | 28,4 % | 72,8 % |
| Östervärn-Nobelv | V | 24,9 % | S | 25,8 % | 79,6 % |