Valresultat Ängelholm 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Moderaterna största parti i Ängelholm med 24,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (30,6 %). Valdeltagandet var 86,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Ängelholm ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 22 valdistrikt.

Se Ängelholm på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
86,3 %
Röstberättigade
35 402
Avgivna röster
30 545
Län
Skåne län

Riksdagsvalet 2026 i Ängelholm

Riksdagsvalet 2026 i Ängelholm: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna7 49024,8 %
SDSverigedemokraterna7 29924,2 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna6 98523,1 %
KDKristdemokraterna2 2257,4 %
CCenterpartiet1 9036,3 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 6525,5 %
MPMiljöpartiet de gröna1 1783,9 %
VVänsterpartiet1 1373,8 %
Övriga partier3451,1 %

Regionvalet 2026 i Ängelholm

Regionvalet 2026 i Ängelholm: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna8 67929,1 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna7 96126,7 %
SDSverigedemokraterna6 01420,1 %
KDKristdemokraterna2 3697,9 %
CCenterpartiet1 6125,4 %
VVänsterpartiet1 1954,0 %
MPMiljöpartiet de gröna9903,3 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)8222,8 %
Övriga partier2280,8 %

Kommunvalet 2026 i Ängelholm — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Ängelholm har 51 mandat. Moderaterna fick flest, 16 mandat (+1 sedan 2022), följt av Socialdemokraterna med 12 och Sverigedemokraterna med 9.

Kommunvalet 2026 i Ängelholm: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
MModeraterna9 19130,6 %16(+1)
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna7 11723,7 %12(−2)
SDSverigedemokraterna5 54818,4 %9(±0)
EngelEngelholmsPartiet2 2837,6 %4(+2)
CCenterpartiet1 7485,8 %3(±0)
KDKristdemokraterna1 3504,5 %2(−1)
VVänsterpartiet1 0683,6 %2(±0)
MPMiljöpartiet de gröna9483,2 %2(+1)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)6402,1 %1(−1)
Övriga partier1820,6 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Ängelholm 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Ängelholm i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−3,9 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • M
  • SD
  • S
  • KD
  • C
  • L
  • MP
  • V
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Ängelholm per valår
Parti200620102014201820222026
M35,6 %40,7 %29,5 %25,3 %22,9 %24,8 %
SD4,8 %7,6 %17,6 %24,2 %28,0 %24,2 %
S27,7 %22,6 %26,5 %22,3 %25,7 %23,1 %
KD7,4 %5,8 %4,7 %7,3 %6,2 %7,4 %
C7,1 %6,5 %6,2 %8,1 %5,8 %6,3 %
L7,1 %6,5 %4,7 %4,7 %3,9 %5,5 %
MP3,6 %6,0 %6,0 %3,2 %3,4 %3,9 %
V2,7 %2,7 %2,7 %3,7 %3,1 %3,8 %
Övr4,0 %1,5 %2,3 %1,2 %1,1 %1,1 %
Valdeltagande80,7 %83,7 %85,7 %87,4 %85,9 %86,3 %

Valdeltagande i Ängelholm 2006–2026

Kommunen mot länet (Skåne).

77,58082,58587,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Ängelholm 2026

Så skiljer sig Ängelholm från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 24,2 % i Ängelholm mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 6,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +6,7
  • M +4,9
  • KD +1,2
  • L +0,1

Svagare än i riket

  • S −4,9
  • V −4,6
  • MP −2,2
  • C −0,7

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Ängelholm, från 22,9 % till 24,8 % (+1,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 28,0 % till 24,2 % (−3,9).

  • SD −3,9
  • S −2,6
  • M +1,9
  • L +1,6
  • KD +1,1
  • V +0,7
  • MP +0,5
  • C +0,5

Valdeltagande i Ängelholm

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 86,3 %, vilket är 1,4 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Ängelholm på plats 82 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Ängelholm är indelad i 22 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 71,3 % i Willan till 89,3 % i Magnarp.

Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Pomona (33,9 %) och sitt svagaste i Willan (16,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Sverigedemokraterna i 8, Moderaterna i 8, Socialdemokraterna i 6 av 22 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Ängelholm är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 30,6 % i kommunvalet mot 24,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,8 procentenheter.

  • M +5,8
  • SD −5,7
  • L −3,3
  • KD −2,9
  • MP −0,7
  • S +0,5
  • C −0,5
  • V −0,2

Största parti i Ängelholm sedan 2006

Största parti har skiftat i Ängelholm under perioden 2006–2026: Moderaterna och Sverigedemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Ängelholm per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Moderaterna24,8 %86,3 %
2022Sverigedemokraterna28,0 %85,9 %
2018Moderaterna25,3 %87,4 %
2014Moderaterna29,5 %85,7 %
2010Moderaterna40,7 %83,7 %
2006Moderaterna35,6 %80,7 %

Valresultat per valdistrikt i Ängelholm 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 22 valdistrikten i Ängelholm. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Ängelholm, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Ausås-StrövelstorpSD35,9 %SD30,6 %85,2 %
Centrum NSD26,9 %M30,5 %79,5 %
Centrum SM25,6 %M32,7 %81,9 %
DanielslundM33,3 %M36,5 %87,0 %
Hjärnarp NSD27,4 %M28,1 %85,7 %
Hjärnarp SSD29,3 %M27,4 %85,6 %
Höja-StarbySD35,2 %M31,8 %85,1 %
KungsgårdenS36,5 %S35,9 %79,2 %
MagnarpM32,7 %M39,9 %89,3 %
Munka Ljungby NSD29,3 %M28,1 %82,6 %
Munka Ljungby SSD32,8 %M28,7 %80,1 %
Nya TorgS26,5 %S29,6 %77,7 %
PomonaM33,9 %M37,2 %87,5 %
RebbelbergaM26,2 %M30,8 %85,4 %
SkäldervikenM32,9 %M32,9 %87,7 %
SkörpingeM30,7 %M38,3 %85,4 %
SockerbruketS32,5 %S32,7 %81,3 %
Södra UtmarkenS26,4 %M33,2 %86,6 %
Tåssjö-ÖssjöSD36,9 %SD31,7 %85,6 %
VejbystrandM26,7 %M32,9 %84,1 %
WillanS31,2 %S33,0 %71,3 %
ÄngavångenS26,9 %M32,3 %83,6 %

Utforska valdistrikten i Ängelholm på kartan

Fler kommuner i Skåne län

Hela valresultatet för Skåne län 2026 · Alla kommuner 2026