Valresultat Bjuv 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Sverigedemokraterna största parti i Bjuv med 35,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (36,8 %). Valdeltagandet var 78,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Bjuv ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 11 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 78,8 %
- Röstberättigade
- 11 431
- Avgivna röster
- 9 012
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2026 i Bjuv
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 3 141 | 35,3 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 529 | 28,4 % |
| MModeraterna | 1 417 | 15,9 % |
| VVänsterpartiet | 541 | 6,1 % |
| KDKristdemokraterna | 482 | 5,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 292 | 3,3 % |
| CCenterpartiet | 225 | 2,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 152 | 1,7 % |
| Övriga partier | 129 | 1,4 % |
Regionvalet 2026 i Bjuv
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 884 | 32,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 765 | 30,8 % |
| MModeraterna | 1 672 | 18,6 % |
| KDKristdemokraterna | 541 | 6,0 % |
| VVänsterpartiet | 516 | 5,8 % |
| CCenterpartiet | 218 | 2,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 183 | 2,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 130 | 1,4 % |
| Övriga partier | 63 | 0,7 % |
Kommunvalet 2026 i Bjuv — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Bjuv har 31 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 12 mandat (+2 sedan 2022), följt av Sverigedemokraterna med 9 och Moderaterna med 6.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 298 | 36,8 % | 12(+2) |
| SDSverigedemokraterna | 2 628 | 29,3 % | 9(−4) |
| MModeraterna | 1 697 | 19,0 % | 6(+1) |
| VVänsterpartiet | 466 | 5,2 % | 2(+1) |
| KDKristdemokraterna | 410 | 4,6 % | 1(±0) |
| CCenterpartiet | 296 | 3,3 % | 1(±0) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 91 | 1,0 % | |
| Övriga partier | 69 | 0,8 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Bjuv 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Bjuv i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−6,8 procentenheter).
- SD
- S
- M
- V
- KD
- L
- C
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SD | 10,4 % | 14,9 % | 25,7 % | 38,4 % | 42,1 % | 35,3 % |
| S | 48,2 % | 40,6 % | 40,4 % | 30,4 % | 27,1 % | 28,4 % |
| M | 20,7 % | 25,9 % | 16,8 % | 14,3 % | 15,1 % | 15,9 % |
| V | 3,0 % | 3,2 % | 3,5 % | 3,6 % | 3,7 % | 6,1 % |
| KD | 4,2 % | 2,7 % | 2,2 % | 4,2 % | 4,1 % | 5,4 % |
| L | 4,9 % | 4,9 % | 2,6 % | 2,6 % | 1,8 % | 3,3 % |
| C | 4,4 % | 3,7 % | 3,2 % | 3,6 % | 2,9 % | 2,5 % |
| MP | 2,0 % | 3,5 % | 3,7 % | 1,8 % | 1,4 % | 1,7 % |
| Övr | 2,3 % | 0,7 % | 1,9 % | 1,0 % | 1,9 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 76,0 % | 79,5 % | 81,0 % | 82,7 % | 79,9 % | 78,8 % |
Valdeltagande i Bjuv 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Bjuv 2026
Så skiljer sig Bjuv från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 35,3 % i Bjuv mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 17,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +17,8
- S +0,4
Svagare än i riket
- C −4,5
- MP −4,4
- M −3,9
- V −2,3
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Vänsterpartiet mest i Bjuv, från 3,7 % till 6,1 % (+2,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 42,1 % till 35,3 % (−6,8).
- SD −6,8
- V +2,4
- L +1,5
- KD +1,3
- S +1,3
- M +0,9
- C −0,4
- MP +0,3
Valdeltagande i Bjuv
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 78,8 %, vilket är 6,0 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Bjuv på plats 284 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Bjuv är indelad i 11 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 64,4 % i Bjuv 4 till 80,8 % i Ekeby 2.
Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Ekeby 2 (46,4 %) och sitt svagaste i Bjuv 5 (29,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Sverigedemokraterna i 8, Socialdemokraterna i 3 av 11 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Bjuv är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 36,8 % i kommunvalet mot 28,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,4 procentenheter.
- S +8,4
- SD −5,9
- M +3,0
- L −2,3
- V −0,9
- KD −0,8
Största parti i Bjuv sedan 2006
Största parti har skiftat i Bjuv under perioden 2006–2026: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 35,3 % | 78,8 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 42,1 % | 79,9 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 38,4 % | 82,7 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 40,4 % | 81,0 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 40,6 % | 79,5 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 48,2 % | 76,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Bjuv 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 11 valdistrikten i Bjuv. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Billesholm 1 | SD | 36,2 % | S | 33,3 % | 71,0 % |
| Billesholm 2 | SD | 40,2 % | SD | 34,4 % | 76,2 % |
| Billesholm 3 | S | 31,2 % | S | 41,9 % | 67,3 % |
| Bjuv 1 | SD | 33,8 % | S | 40,7 % | 76,2 % |
| Bjuv 2 | SD | 32,1 % | S | 36,3 % | 74,7 % |
| Bjuv 3 | SD | 32,9 % | S | 43,3 % | 76,3 % |
| Bjuv 4 | S | 35,9 % | S | 47,2 % | 64,4 % |
| Bjuv 5 | S | 36,9 % | S | 44,9 % | 67,3 % |
| Ekeby 1 | SD | 40,8 % | SD | 37,2 % | 79,1 % |
| Ekeby 2 | SD | 46,4 % | SD | 43,2 % | 80,8 % |
| Ekeby 3 | SD | 41,8 % | SD | 35,4 % | 79,2 % |