Valresultat Bjuv 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Sverigedemokraterna största parti i Bjuv med 38,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (34,9 %). Valdeltagandet var 82,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Bjuv ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 11 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 82,7 %
- Röstberättigade
- 10 581
- Avgivna röster
- 8 752
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2018 i Bjuv
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 3 318 | 38,4 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 627 | 30,4 % |
| MModeraterna | 1 241 | 14,3 % |
| KDKristdemokraterna | 363 | 4,2 % |
| VVänsterpartiet | 314 | 3,6 % |
| CCenterpartiet | 312 | 3,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 226 | 2,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 158 | 1,8 % |
| Övriga partier | 90 | 1,0 % |
Landstingsvalet 2018 i Bjuv
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 3 011 | 34,5 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 887 | 33,1 % |
| MModeraterna | 1 331 | 15,3 % |
| KDKristdemokraterna | 431 | 4,9 % |
| CCenterpartiet | 331 | 3,8 % |
| VVänsterpartiet | 309 | 3,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 223 | 2,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 144 | 1,7 % |
| Övriga partier | 57 | 0,7 % |
Kommunvalet 2018 i Bjuv
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 066 | 34,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 926 | 33,3 % |
| MModeraterna | 1 398 | 15,9 % |
| CCenterpartiet | 373 | 4,3 % |
| KDKristdemokraterna | 274 | 3,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 273 | 3,1 % |
| VVänsterpartiet | 267 | 3,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 97 | 1,1 % |
| Övriga partier | 102 | 1,2 % |
Partiernas utveckling i Bjuv 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Bjuv i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+12,7 procentenheter).
- SD
- S
- M
- KD
- V
- C
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SD | 10,4 % | 14,9 % | 25,7 % | 38,4 % | 42,1 % | 35,3 % |
| S | 48,2 % | 40,6 % | 40,4 % | 30,4 % | 27,1 % | 28,4 % |
| M | 20,7 % | 25,9 % | 16,8 % | 14,3 % | 15,1 % | 15,9 % |
| KD | 4,2 % | 2,7 % | 2,2 % | 4,2 % | 4,1 % | 5,4 % |
| V | 3,0 % | 3,2 % | 3,5 % | 3,6 % | 3,7 % | 6,1 % |
| C | 4,4 % | 3,7 % | 3,2 % | 3,6 % | 2,9 % | 2,5 % |
| L | 4,9 % | 4,9 % | 2,6 % | 2,6 % | 1,8 % | 3,3 % |
| MP | 2,0 % | 3,5 % | 3,7 % | 1,8 % | 1,4 % | 1,7 % |
| Övr | 2,3 % | 0,7 % | 1,9 % | 1,0 % | 1,9 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 76,0 % | 79,5 % | 81,0 % | 82,7 % | 79,9 % | 78,8 % |
Valdeltagande i Bjuv 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Bjuv 2018
Så skiljer sig Bjuv från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Sverigedemokraterna, som fick 38,4 % i Bjuv mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 20,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +20,8
- S +2,1
Svagare än i riket
- M −5,5
- C −5,0
- V −4,4
- L −2,9
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Bjuv, från 25,7 % till 38,4 % (+12,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 40,4 % till 30,4 % (−10,1).
- SD +12,7
- S −10,1
- M −2,5
- KD +2,0
- MP −1,9
- C +0,4
- V +0,1
- L +0,0
Valdeltagande i Bjuv
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 82,7 %, vilket är 4,5 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Bjuv på plats 278 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Bjuv är indelad i 11 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 73,5 % i Bjuv 5 till 85,0 % i Ekeby 3.
Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Ekeby 2 (46,4 %) och sitt svagaste i Bjuv 5 (34,1 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Sverigedemokraterna i 9, Socialdemokraterna i 2 av 11 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Bjuv är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 33,3 % i kommunvalet mot 38,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,0 procentenheter.
- SD −5,0
- S +4,6
- M +1,6
- KD −1,1
- C +0,6
- V −0,6
Största parti i Bjuv sedan 2006
Största parti har skiftat i Bjuv under perioden 2006–2018: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 35,3 % | 78,8 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 42,1 % | 79,9 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 38,4 % | 82,7 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 40,4 % | 81,0 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 40,6 % | 79,5 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 48,2 % | 76,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Bjuv 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 11 valdistrikten i Bjuv. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Billesholm 1 | SD | 34,4 % | S | 34,8 % | 78,6 % |
| Billesholm 2 | SD | 40,6 % | SD | 36,6 % | 83,5 % |
| Billesholm 3 | SD | 37,5 % | S | 39,2 % | 75,6 % |
| Bjuv 1 | SD | 39,9 % | S | 36,9 % | 84,9 % |
| Bjuv 2 | SD | 37,5 % | S | 37,2 % | 84,3 % |
| Bjuv 3 | SD | 37,4 % | S | 41,3 % | 80,4 % |
| Bjuv 4 | S | 39,4 % | S | 46,8 % | 73,6 % |
| Bjuv 5 | S | 37,2 % | S | 40,2 % | 73,5 % |
| Ekeby 1 | SD | 39,6 % | SD | 35,2 % | 84,2 % |
| Ekeby 2 | SD | 46,4 % | SD | 43,5 % | 84,5 % |
| Ekeby 3 | SD | 40,9 % | SD | 38,3 % | 85,0 % |