Valresultat Höör 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Sverigedemokraterna största parti i Höör med 28,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Sverigedemokraterna flest röster (22,7 %). Valdeltagandet var 88,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Höör ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 88,1 %
- Röstberättigade
- 12 325
- Avgivna röster
- 10 863
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2018 i Höör
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 3 024 | 28,2 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 074 | 19,3 % |
| MModeraterna | 2 029 | 18,9 % |
| CCenterpartiet | 833 | 7,8 % |
| KDKristdemokraterna | 690 | 6,4 % |
| VVänsterpartiet | 664 | 6,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 605 | 5,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 588 | 5,5 % |
| Övriga partier | 230 | 2,1 % |
Landstingsvalet 2018 i Höör
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 2 568 | 23,9 % |
| MModeraterna | 2 178 | 20,3 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 165 | 20,1 % |
| CCenterpartiet | 888 | 8,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 706 | 6,6 % |
| VVänsterpartiet | 705 | 6,6 % |
| KDKristdemokraterna | 660 | 6,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 585 | 5,4 % |
| Övriga partier | 297 | 2,8 % |
Kommunvalet 2018 i Höör
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 2 447 | 22,7 % |
| MModeraterna | 2 084 | 19,3 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 594 | 14,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 351 | 12,5 % |
| CCenterpartiet | 1 066 | 9,9 % |
| VVänsterpartiet | 669 | 6,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 659 | 6,1 % |
| KDKristdemokraterna | 424 | 3,9 % |
| MEDMedborgerlig Samling | 226 | 2,1 % |
| TRPTRP | 151 | 1,4 % |
| Övriga partier | 127 | 1,2 % |
Partiernas utveckling i Höör 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Höör i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+7,2 procentenheter).
- SD
- S
- M
- C
- KD
- V
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SD | 7,6 % | 11,5 % | 21,0 % | 28,2 % | 30,6 % | 25,9 % |
| S | 30,8 % | 22,8 % | 25,5 % | 19,3 % | 23,1 % | 21,0 % |
| M | 28,2 % | 34,6 % | 22,4 % | 18,9 % | 17,6 % | 19,7 % |
| C | 8,6 % | 6,2 % | 7,0 % | 7,8 % | 5,3 % | 6,2 % |
| KD | 5,7 % | 4,6 % | 3,8 % | 6,4 % | 5,9 % | 6,5 % |
| V | 3,8 % | 3,7 % | 4,2 % | 6,2 % | 5,2 % | 5,8 % |
| MP | 5,1 % | 7,4 % | 7,8 % | 5,6 % | 6,2 % | 8,3 % |
| L | 7,2 % | 7,2 % | 4,8 % | 5,5 % | 4,3 % | 4,7 % |
| Övr | 3,0 % | 1,8 % | 3,6 % | 2,1 % | 1,7 % | 1,9 % |
| Valdeltagande | 79,0 % | 83,6 % | 86,5 % | 88,1 % | 86,3 % | 86,3 % |
Valdeltagande i Höör 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Höör 2018
Så skiljer sig Höör från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Sverigedemokraterna, som fick 28,2 % i Höör mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 10,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +10,6
- MP +1,2
- KD +0,1
Svagare än i riket
- S −8,9
- V −1,8
- M −0,9
- C −0,8
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Höör, från 21,0 % till 28,2 % (+7,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 25,5 % till 19,3 % (−6,2).
- SD +7,2
- S −6,2
- M −3,5
- KD +2,7
- MP −2,1
- V +2,0
- FI −1,7
- ÖVR −1,2
Valdeltagande i Höör
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 88,1 %, vilket är 1,0 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Höör på plats 102 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Höör är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 81,1 % i Höör C/Bokeslund till 89,2 % i Höör Åkersberg.
Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Höör/Hallaröd (35,9 %) och sitt svagaste i Höör/Fogdaröd (20,1 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Sverigedemokraterna i 7, Socialdemokraterna i 1 av 8 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Höör är skillnaden störst för Liberalerna, som fick 12,5 % i kommunvalet mot 5,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,0 procentenheter.
- L +7,0
- SD −5,5
- S −4,6
- KD −2,5
- C +2,1
- MP +0,5
- M +0,4
- V +0,0
Största parti i Höör sedan 2006
Största parti har skiftat i Höör under perioden 2006–2018: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 25,9 % | 86,3 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 30,6 % | 86,3 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 28,2 % | 88,1 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 25,5 % | 86,5 % |
| 2010 | Moderaterna | 34,6 % | 83,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 30,8 % | 79,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Höör 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Höör. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Höör C/Bokeslund | SD | 31,0 % | SD | 24,8 % | 81,1 % |
| Höör Åkersberg | SD | 23,9 % | M | 19,4 % | 89,2 % |
| Höör/Bosjökloster | SD | 28,7 % | SD | 22,4 % | 86,1 % |
| Höör/Fogdaröd | S | 25,2 % | M | 22,5 % | 87,0 % |
| Höör/Gudmuntorp | SD | 35,5 % | SD | 28,8 % | 87,7 % |
| Höör/Hallaröd | SD | 35,9 % | SD | 30,5 % | 87,4 % |
| Höör/Stenskogen | SD | 26,0 % | M | 21,0 % | 84,4 % |
| Höör/Tjörnarp | SD | 34,6 % | SD | 31,0 % | 83,9 % |