Valresultat Landskrona 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Landskrona med 32,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Liberalerna flest röster (34,2 %). Valdeltagandet var 83,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Landskrona ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 23 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,4 %
- Röstberättigade
- 32 424
- Avgivna röster
- 27 057
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2018 i Landskrona
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 8 591 | 32,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 6 800 | 25,4 % |
| MModeraterna | 4 722 | 17,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 803 | 6,7 % |
| VVänsterpartiet | 1 374 | 5,1 % |
| CCenterpartiet | 1 196 | 4,5 % |
| KDKristdemokraterna | 1 084 | 4,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 854 | 3,2 % |
| Övriga partier | 359 | 1,3 % |
Landstingsvalet 2018 i Landskrona
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 9 332 | 34,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 5 699 | 21,0 % |
| MModeraterna | 4 250 | 15,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 999 | 11,1 % |
| VVänsterpartiet | 1 472 | 5,4 % |
| KDKristdemokraterna | 1 151 | 4,2 % |
| CCenterpartiet | 1 037 | 3,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 799 | 2,9 % |
| Övriga partier | 347 | 1,3 % |
Kommunvalet 2018 i Landskrona
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 9 377 | 34,2 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 652 | 27,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 5 273 | 19,3 % |
| MModeraterna | 1 879 | 6,9 % |
| VVänsterpartiet | 1 235 | 4,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 854 | 3,1 % |
| CCenterpartiet | 598 | 2,2 % |
| Övriga partier | 517 | 1,9 % |
Partiernas utveckling i Landskrona 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Landskrona i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+6,6 procentenheter).
- S
- SD
- M
- L
- V
- C
- KD
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 40,9 % | 35,8 % | 37,3 % | 32,1 % | 31,1 % | 30,2 % |
| SD | 8,3 % | 9,9 % | 18,8 % | 25,4 % | 27,4 % | 22,8 % |
| M | 24,1 % | 28,2 % | 19,9 % | 17,6 % | 17,3 % | 17,1 % |
| L | 12,2 % | 11,7 % | 7,0 % | 6,7 % | 6,1 % | 8,5 % |
| V | 3,8 % | 4,1 % | 4,2 % | 5,1 % | 4,8 % | 8,7 % |
| C | 3,0 % | 2,5 % | 2,8 % | 4,5 % | 3,8 % | 3,9 % |
| KD | 2,7 % | 2,5 % | 2,0 % | 4,0 % | 3,6 % | 3,9 % |
| MP | 2,9 % | 4,3 % | 5,0 % | 3,2 % | 3,1 % | 3,7 % |
| Övr | 2,1 % | 1,0 % | 3,0 % | 1,3 % | 2,8 % | 1,2 % |
| Valdeltagande | 79,1 % | 81,8 % | 81,9 % | 83,4 % | 79,5 % | 80,5 % |
Valdeltagande i Landskrona 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Landskrona 2018
Så skiljer sig Landskrona från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Sverigedemokraterna, som fick 25,4 % i Landskrona mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 7,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +7,9
- S +3,8
- L +1,2
Svagare än i riket
- C −4,1
- V −2,9
- KD −2,3
- M −2,2
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Landskrona, från 18,8 % till 25,4 % (+6,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 37,3 % till 32,1 % (−5,3).
- SD +6,6
- S −5,3
- M −2,3
- KD +2,1
- MP −1,8
- C +1,6
- FI −1,4
- ÖVR −1,0
Valdeltagande i Landskrona
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 83,4 %, vilket är 3,7 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Landskrona på plats 274 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Landskrona är indelad i 23 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 65,7 % i Norrestad till 91,9 % i Svaneholm.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Norrestad (61,4 %) och sitt svagaste i Ven (15,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 14, Sverigedemokraterna i 7, Moderaterna i 2 av 23 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Landskrona är skillnaden störst för Liberalerna, som fick 34,2 % i kommunvalet mot 6,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 27,5 procentenheter.
- L +27,5
- M −10,8
- SD −6,1
- S −4,1
- KD −3,4
- C −2,3
- V −0,6
- MP −0,1
Största parti i Landskrona sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Landskrona i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 30,2 % | 80,5 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 31,1 % | 79,5 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 32,1 % | 83,4 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 37,3 % | 81,9 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 35,8 % | 81,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 40,9 % | 79,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Landskrona 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 23 valdistrikten i Landskrona. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Albano | S | 39,4 % | S | 35,4 % | 72,6 % |
| Annelöv | SD | 33,4 % | L | 31,4 % | 88,1 % |
| Asmundtorp | SD | 33,5 % | L | 37,2 % | 88,6 % |
| Centrum | S | 46,7 % | S | 44,4 % | 71,0 % |
| Citadellstaden | SD | 28,8 % | L | 43,9 % | 84,2 % |
| Dammhagen | S | 43,4 % | S | 42,4 % | 67,6 % |
| Fröjdenborg | S | 30,5 % | L | 34,8 % | 77,3 % |
| Glumslöv | M | 29,1 % | L | 47,6 % | 90,6 % |
| Gustav Adolf | S | 45,6 % | S | 41,5 % | 73,3 % |
| Helgebröten | S | 46,3 % | S | 39,1 % | 86,2 % |
| Häljarp Norra | SD | 32,0 % | L | 40,6 % | 86,3 % |
| Häljarp Södra | SD | 32,0 % | L | 41,8 % | 90,9 % |
| Härslöv | SD | 29,9 % | L | 35,4 % | 89,0 % |
| Karlslund | S | 49,2 % | S | 44,2 % | 75,2 % |
| Larvi | S | 32,7 % | L | 31,5 % | 81,4 % |
| Norra Förstaden | S | 32,4 % | S | 31,4 % | 73,4 % |
| Norrestad | S | 61,4 % | S | 58,5 % | 65,7 % |
| S:t Olov | S | 34,6 % | L | 34,4 % | 76,0 % |
| Sandvången | S | 41,2 % | S | 36,9 % | 81,9 % |
| Svaneholm | M | 34,7 % | L | 67,5 % | 91,9 % |
| Ven | SD | 29,0 % | L | 34,0 % | 84,5 % |
| Västervång | S | 39,4 % | L | 36,8 % | 89,8 % |
| Västra Fäladen | S | 33,8 % | L | 50,6 % | 91,6 % |