Valresultat Lund 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Lund med 23,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (20,4 %). Valdeltagandet var 89,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Lund ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 77 valdistrikt.

Se Lund på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
89,7 %
Röstberättigade
89 308
Avgivna röster
80 143
Län
Skåne län

Riksdagsvalet 2018 i Lund

Riksdagsvalet 2018 i Lund: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna18 44723,2 %
MModeraterna15 22319,1 %
SDSverigedemokraterna9 73912,2 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)7 7659,8 %
VVänsterpartiet7 7469,7 %
CCenterpartiet7 7269,7 %
MPMiljöpartiet de gröna7 2649,1 %
KDKristdemokraterna3 7784,7 %
Övriga partier1 8872,4 %

Landstingsvalet 2018 i Lund

Landstingsvalet 2018 i Lund: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna20 35525,5 %
MModeraterna15 09118,9 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)8 58610,8 %
VVänsterpartiet8 52610,7 %
SDSverigedemokraterna8 05510,1 %
MPMiljöpartiet de gröna6 7888,5 %
CCenterpartiet6 3768,0 %
KDKristdemokraterna3 9875,0 %
FIFeministiskt initiativ1 1391,4 %
Övriga partier9041,1 %

Kommunvalet 2018 i Lund

Kommunvalet 2018 i Lund: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna16 34820,4 %
MModeraterna13 16916,4 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)10 75313,4 %
MPMiljöpartiet de gröna7 6239,5 %
SDSverigedemokraterna7 5449,4 %
VVänsterpartiet6 8998,6 %
FöNyLFöNyL6 8708,6 %
CCenterpartiet5 0206,3 %
FIFeministiskt initiativ2 2852,9 %
KDKristdemokraterna2 1622,7 %
Övriga partier1 4921,9 %

Partiernas utveckling i Lund 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Lund i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har C gjort (+4,0 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • L
  • V
  • C
  • MP
  • KD
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Lund per valår
Parti200620102014201820222026
S26,0 %19,5 %22,6 %23,2 %28,3 %25,7 %
M29,5 %32,1 %22,7 %19,1 %16,8 %17,5 %
SD2,6 %5,0 %9,2 %12,2 %12,8 %10,1 %
L12,3 %11,1 %9,8 %9,8 %8,4 %6,8 %
V5,9 %5,8 %6,4 %9,7 %9,1 %10,0 %
C7,2 %6,6 %5,7 %9,7 %8,7 %10,9 %
MP9,0 %12,8 %12,3 %9,1 %11,0 %14,0 %
KD4,4 %5,0 %4,0 %4,7 %3,4 %3,9 %
Övr3,1 %2,2 %7,3 %2,4 %1,5 %1,1 %
Valdeltagande83,4 %87,3 %88,6 %89,7 %87,7 %88,2 %

Valdeltagande i Lund 2006–2026

Kommunen mot länet (Skåne).

75808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Lund 2018

Så skiljer sig Lund från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Sverigedemokraterna, som fick 12,2 % i Lund mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 5,3 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • MP +4,7
  • L +4,3
  • V +1,7
  • C +1,1

Svagare än i riket

  • SD −5,3
  • S −5,1
  • KD −1,6
  • M −0,7

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Centerpartiet mest i Lund, från 5,7 % till 9,7 % (+4,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Feministiskt initiativ, som gick från 6,0 % till 0,9 % (−5,0).

  • FI −5,0
  • C +4,0
  • M −3,6
  • V +3,3
  • MP −3,2
  • SD +3,0
  • ÖVR −1,3
  • KD +0,8

Valdeltagande i Lund

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 89,7 %, vilket är 2,6 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Lund på plats 38 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Lund är indelad i 77 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 66,0 % i N Fäladen, Rådhusrätten till 94,0 % i Norra Nöbbelöv.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Linero, Vikingaparken (41,9 %) och sitt svagaste i Centrum, Vårfru rote (12,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 46, Moderaterna i 24, Sverigedemokraterna i 3 av 77 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Lund är skillnaden störst för Liberalerna, som fick 13,4 % i kommunvalet mot 9,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,7 procentenheter.

  • L +3,7
  • C −3,4
  • SD −2,8
  • S −2,8
  • M −2,7
  • KD −2,1
  • V −1,1
  • MP +0,4

Största parti i Lund sedan 2006

Största parti har skiftat i Lund under perioden 2006–2018: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Lund per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna25,7 %88,2 %
2022Socialdemokraterna28,3 %87,7 %
2018Socialdemokraterna23,2 %89,7 %
2014Moderaterna22,7 %88,6 %
2010Moderaterna32,1 %87,3 %
2006Moderaterna29,5 %83,4 %

Valresultat per valdistrikt i Lund 2018

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 77 valdistrikten i Lund. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Lund, riksdagsvalet och kommunvalet 2018
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
AnnehemM30,3 %L25,7 %85,3 %
Centrum, Drottens rote-SvanelyckanM20,4 %M16,8 %87,6 %
Centrum, Clemens roteM19,0 %FöNyL18,8 %80,8 %
Centrum, FärgarenM20,5 %M17,1 %82,5 %
Centrum, Krafts roteM19,4 %M18,4 %83,2 %
Centrum, Vårfru roteM24,8 %M20,9 %83,1 %
Dalby, Centrum-NyvångS27,3 %S27,4 %86,1 %
Dalby, NorrevångS23,2 %S22,4 %89,7 %
Dalby, Pinnmöllan-RökepipanS24,3 %S23,7 %91,4 %
Dalby, Stationen-PåskagängetSD25,3 %SD19,7 %90,4 %
DelfiC18,0 %MP18,2 %88,3 %
FäladstorgetS21,4 %S21,2 %85,5 %
GaljevångenM22,0 %M19,5 %87,9 %
Genarp, EkesvångSD26,0 %SD20,8 %90,6 %
Genarp, SlätternaS24,4 %S22,6 %91,3 %
Gunnesbo, FornängenS33,0 %S29,8 %87,1 %
GunnesboparkenS35,9 %S29,7 %83,5 %
GylleholmV29,3 %V25,6 %84,8 %
Hospitalsgården-JärnåkraS26,7 %S20,8 %86,1 %
Klostergården NS32,3 %S29,8 %84,5 %
Klostergården SVS31,2 %S26,8 %86,3 %
Klostergården SÖS28,6 %S26,0 %81,7 %
KlosterhusenM19,5 %M16,4 %86,1 %
Kobjer-SliparelyckanS21,4 %S21,2 %88,4 %
LadugårdsmarkenS31,2 %S27,1 %80,4 %
Linero, GårdarikeS26,7 %S23,3 %85,0 %
Linero, Tre högars parkS25,5 %S23,1 %83,8 %
Linero, VikingaparkenS41,9 %S36,4 %68,4 %
Mårtens FäladS21,0 %L23,9 %89,4 %
MårtenslundM25,9 %M20,6 %80,9 %
MåsenS22,2 %M19,0 %91,6 %
Möllevången VM19,7 %L19,3 %85,9 %
Möllevången ÖM21,3 %M18,5 %86,9 %
N Fäladen, BorgareparkenS21,5 %S20,1 %85,2 %
N Fäladen, Kämnärsrätten NVMP18,0 %MP19,5 %91,3 %
N Fäladen, Kämnärsrätten SÖS17,3 %MP23,9 %83,3 %
N Fäladen, RådhusrättenS41,5 %S38,5 %66,0 %
NilstorpM19,7 %L18,3 %91,6 %
Norra NöbbelövS26,9 %S23,4 %94,0 %
NorrängaS35,7 %S32,7 %78,4 %
Nöbbelöv-OscarshemS22,8 %S20,7 %90,3 %
Nöbbelövs centrumS29,0 %S26,1 %80,5 %
NödenS20,1 %M17,0 %85,4 %
OfferkällanS36,9 %S32,6 %78,2 %
Olshög-ProfessorsstadenM26,3 %M20,1 %86,8 %
Papegojelyckan VS30,6 %S27,1 %77,7 %
Papegojelyckan ÖS22,4 %S18,6 %86,1 %
Pilelyckan-RådmansvångenS32,9 %S27,8 %86,6 %
PlantagelyckanM21,1 %FöNyL17,8 %85,9 %
Revingelyckan-MargretedalM25,5 %M24,3 %89,4 %
RåbylundS24,1 %S21,7 %89,6 %
Sandby, Fågelsång-AssarhusaS26,6 %S24,0 %92,3 %
Sandby, KyrkovångS30,2 %S30,0 %86,1 %
Sandby, Västervång-HardebergaS23,7 %S22,8 %89,1 %
Sandby, Östervång-RevingeS23,8 %S23,1 %91,2 %
Sankt Hans parkS34,1 %S28,9 %83,3 %
Sankt LarsS24,3 %S19,9 %89,1 %
Spoletorp VM29,7 %M26,1 %93,3 %
Spoletorp ÖM21,0 %M20,0 %86,6 %
Stampelyckan-PlanetstadenM19,7 %L18,3 %86,2 %
TornS22,3 %L22,3 %92,0 %
Torna HällestadM18,8 %MP19,1 %92,4 %
TunaM19,1 %M17,6 %89,9 %
UlrikedalM17,3 %M16,2 %90,5 %
VallkärraS22,1 %L28,8 %92,1 %
Veberöd, Björkhaga-TrulsboM27,2 %SD23,1 %89,9 %
Veberöd, Gamla bynSD26,3 %SD22,5 %89,0 %
Veberöd, IdalaM26,4 %M22,9 %91,2 %
VildandenV21,8 %MP19,2 %87,8 %
VipelyckanM24,6 %M20,0 %87,3 %
Värpinge - Klosters FäladS30,2 %S26,3 %85,0 %
Värpinge gårdS31,9 %S26,4 %80,9 %
VästerS22,3 %FöNyL19,1 %86,2 %
Östra Torn, GåsatoftenS27,6 %S24,5 %85,6 %
Östra Torn, OrkesterparkenS25,3 %S23,6 %87,5 %
Östra Torn, SpexarenS27,0 %S24,1 %90,5 %
Östra Torn, VänortsparkenS24,4 %S21,6 %87,5 %

Utforska valdistrikten i Lund på kartan

Fler kommuner i Skåne län

Hela valresultatet för Skåne län 2018 · Alla kommuner 2018