Valresultat Malmö 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Malmö med 29,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (31,1 %). Valdeltagandet var 82,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Malmö ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 192 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 82,0 %
- Röstberättigade
- 237 691
- Avgivna röster
- 194 931
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2018 i Malmö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 56 248 | 29,1 % |
| MModeraterna | 37 645 | 19,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 32 480 | 16,8 % |
| VVänsterpartiet | 23 021 | 11,9 % |
| CCenterpartiet | 11 003 | 5,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 10 812 | 5,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 10 783 | 5,6 % |
| KDKristdemokraterna | 7 426 | 3,8 % |
| Övriga partier | 3 880 | 2,0 % |
Landstingsvalet 2018 i Malmö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 61 723 | 31,1 % |
| MModeraterna | 40 132 | 20,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 29 977 | 15,1 % |
| VVänsterpartiet | 24 322 | 12,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 11 095 | 5,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 10 024 | 5,1 % |
| CCenterpartiet | 9 630 | 4,9 % |
| KDKristdemokraterna | 6 750 | 3,4 % |
| FIFeministiskt initiativ | 2 410 | 1,2 % |
| Övriga partier | 2 115 | 1,1 % |
Kommunvalet 2018 i Malmö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 61 846 | 31,1 % |
| MModeraterna | 41 101 | 20,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 32 433 | 16,3 % |
| VVänsterpartiet | 22 105 | 11,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 11 939 | 6,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 10 761 | 5,4 % |
| CCenterpartiet | 8 317 | 4,2 % |
| KDKristdemokraterna | 4 558 | 2,3 % |
| FIFeministiskt initiativ | 3 841 | 1,9 % |
| Övriga partier | 2 149 | 1,1 % |
Partiernas utveckling i Malmö 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Malmö i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har V gjort (+4,3 procentenheter).
- S
- M
- SD
- V
- C
- L
- MP
- KD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 35,4 % | 28,7 % | 29,3 % | 29,1 % | 29,6 % | 29,0 % |
| M | 28,3 % | 32,6 % | 23,2 % | 19,5 % | 17,9 % | 16,5 % |
| SD | 5,0 % | 7,8 % | 13,5 % | 16,8 % | 16,4 % | 13,2 % |
| V | 5,4 % | 6,0 % | 7,6 % | 11,9 % | 12,5 % | 17,2 % |
| C | 2,9 % | 2,8 % | 2,7 % | 5,7 % | 5,5 % | 5,9 % |
| L | 8,8 % | 7,0 % | 5,6 % | 5,6 % | 4,5 % | 4,6 % |
| MP | 6,0 % | 8,8 % | 8,6 % | 5,6 % | 7,5 % | 9,3 % |
| KD | 3,5 % | 3,1 % | 2,6 % | 3,8 % | 3,0 % | 3,3 % |
| Övr | 4,6 % | 3,2 % | 7,0 % | 2,0 % | 3,2 % | 1,2 % |
| Valdeltagande | 76,0 % | 79,6 % | 79,7 % | 82,0 % | 77,2 % | 80,1 % |
Valdeltagande i Malmö 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Malmö 2018
Så skiljer sig Malmö från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Vänsterpartiet, som fick 11,9 % i Malmö mot 8,0 % i hela landet — en skillnad på 3,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- V +3,9
- MP +1,2
- S +0,8
- L +0,1
Svagare än i riket
- C −2,9
- KD −2,5
- SD −0,7
- M −0,4
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Vänsterpartiet mest i Malmö, från 7,6 % till 11,9 % (+4,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Feministiskt initiativ, som gick från 5,6 % till 0,8 % (−4,8).
- FI −4,8
- V +4,3
- M −3,7
- SD +3,3
- MP −3,0
- C +3,0
- ÖVR −1,4
- KD +1,3
Valdeltagande i Malmö
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 82,0 %, vilket är 5,2 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Malmö på plats 282 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Malmö är indelad i 192 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 47,5 % i Törnrosen-Örtagården till 93,9 % i Djupadal N.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Herrgården (79,0 %) och sitt svagaste i Bellevue-Nya Bellevue (5,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 110, Moderaterna i 58, Vänsterpartiet i 19 av 192 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Malmö är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 31,1 % i kommunvalet mot 29,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 2,0 procentenheter.
- S +2,0
- KD −1,6
- C −1,5
- M +1,2
- V −0,8
- SD −0,5
- L +0,4
- MP −0,2
Största parti i Malmö sedan 2006
Största parti har skiftat i Malmö under perioden 2006–2018: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,0 % | 80,1 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 29,6 % | 77,2 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 29,1 % | 82,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 29,3 % | 79,7 % |
| 2010 | Moderaterna | 32,6 % | 79,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 35,4 % | 76,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Malmö 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 192 valdistrikten i Malmö. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Almgården | SD | 41,2 % | SD | 41,1 % | 73,0 % |
| Almhög V | S | 43,5 % | S | 45,2 % | 68,5 % |
| Almhög Ö | S | 46,0 % | S | 47,7 % | 59,7 % |
| Almvik | S | 39,2 % | S | 42,2 % | 64,2 % |
| Annelund | S | 37,0 % | S | 37,0 % | 74,1 % |
| Annestad N | M | 26,8 % | M | 26,3 % | 75,0 % |
| Annestad S | M | 28,9 % | M | 32,3 % | 80,5 % |
| Annetorp N | M | 28,4 % | M | 33,5 % | 87,2 % |
| Annetorp S | S | 27,6 % | S | 28,4 % | 85,6 % |
| Apelgården N | S | 63,9 % | S | 65,9 % | 63,8 % |
| Apelgården S | S | 61,1 % | S | 62,9 % | 64,9 % |
| Augustenborg N | S | 49,6 % | S | 51,4 % | 63,3 % |
| Augustenborg S | S | 55,6 % | S | 57,0 % | 58,4 % |
| Bellevue-Nya Bellevue | M | 46,7 % | M | 50,0 % | 90,6 % |
| Bellevuegården V | S | 31,4 % | S | 31,8 % | 73,6 % |
| Bellevuegården Ö | S | 49,2 % | S | 49,6 % | 67,3 % |
| Borgmästaregården N | S | 30,9 % | S | 31,3 % | 87,6 % |
| Borgmästaregården S | S | 32,4 % | S | 32,4 % | 85,2 % |
| Bulltofta-Valdemarsro | S | 30,1 % | S | 32,6 % | 86,2 % |
| Bunkeflo-Vintrie | M | 32,3 % | M | 36,1 % | 89,5 % |
| Bunkeflostrand N | M | 35,8 % | M | 42,4 % | 90,2 % |
| Bunkeflostrand-Fjärilsg | M | 33,1 % | M | 39,5 % | 92,3 % |
| Bunkeflostrand-Strandhem | M | 33,9 % | M | 38,7 % | 89,5 % |
| Bunkeflostrand-Ängslätt | M | 33,6 % | M | 41,1 % | 87,9 % |
| Dammfri O | S | 25,5 % | S | 26,4 % | 84,5 % |
| Dammfri S | S | 23,3 % | S | 26,7 % | 85,7 % |
| Dammfri V | S | 25,5 % | S | 24,6 % | 83,8 % |
| Davidshall | M | 24,8 % | M | 29,0 % | 86,6 % |
| Davidshall-Lugnet | M | 22,3 % | S | 23,3 % | 78,8 % |
| Djupadal N | M | 25,7 % | M | 29,7 % | 93,9 % |
| Djupadal S | M | 30,5 % | M | 32,7 % | 91,2 % |
| Djupadal-Ö Rosenvång | M | 30,9 % | M | 33,5 % | 85,2 % |
| Ellstorp | S | 21,6 % | M | 21,9 % | 82,8 % |
| Eriksfält | S | 33,7 % | S | 36,6 % | 78,1 % |
| Flensburg-Allm sjukhuset | S | 33,2 % | S | 31,9 % | 68,8 % |
| Fridhem | M | 31,9 % | M | 37,9 % | 89,6 % |
| Fågelbacken N | M | 24,0 % | M | 26,4 % | 87,6 % |
| Fågelbacken S | M | 22,8 % | S | 25,6 % | 81,9 % |
| Gamla Limhamn N | M | 29,6 % | M | 32,1 % | 88,0 % |
| Gamla Limhamn O | M | 24,3 % | M | 27,9 % | 82,4 % |
| Gamla Limhamn V | M | 29,5 % | M | 33,6 % | 89,3 % |
| Gamla staden V | M | 21,8 % | M | 24,0 % | 84,6 % |
| Gamla staden-Caroli | S | 22,0 % | S | 23,2 % | 77,5 % |
| Gamla staden-S Promenaden | M | 27,4 % | M | 28,7 % | 85,0 % |
| Gamla staden-Stortorget | M | 26,4 % | M | 28,9 % | 83,2 % |
| Gamla staden-Ö Tullgatan | S | 21,9 % | S | 24,6 % | 84,5 % |
| Gamla staden-Österport | S | 26,7 % | S | 26,7 % | 78,2 % |
| Gröndal | S | 40,6 % | S | 41,7 % | 80,1 % |
| Gullvik-Gullviksborg | S | 40,2 % | S | 41,6 % | 78,4 % |
| Gullviksborg | S | 55,1 % | S | 57,1 % | 63,4 % |
| Heleneholm | S | 44,0 % | S | 44,7 % | 58,8 % |
| Hermodsdal | S | 55,4 % | S | 55,1 % | 58,4 % |
| Hermodsdal-Gullviksborg | S | 52,6 % | S | 52,6 % | 59,1 % |
| Herrgården | S | 79,0 % | S | 77,1 % | 57,0 % |
| Hindby | S | 39,0 % | S | 40,9 % | 76,8 % |
| Holma N | S | 44,6 % | S | 44,9 % | 70,1 % |
| Holma S | S | 62,7 % | S | 63,6 % | 61,5 % |
| Hyllieby | M | 36,6 % | M | 40,4 % | 91,5 % |
| Hyllievång | S | 26,0 % | S | 29,3 % | 83,6 % |
| Håkanstorp | S | 31,4 % | S | 32,9 % | 80,1 % |
| Hästhagen | M | 24,2 % | M | 26,4 % | 89,1 % |
| Höja | S | 42,4 % | S | 41,5 % | 78,4 % |
| Johanneslust | S | 28,0 % | S | 34,3 % | 89,8 % |
| Kalkbrottet | M | 32,2 % | M | 34,1 % | 87,2 % |
| Katrinelund | S | 33,3 % | S | 33,4 % | 74,4 % |
| Kirsebergsstaden NV | S | 30,8 % | S | 31,6 % | 73,1 % |
| Kirsebergsstaden SO | S | 28,4 % | S | 28,7 % | 77,5 % |
| Kirsebergsstaden SV | S | 26,2 % | S | 27,6 % | 75,7 % |
| Kirsebergsstaden-Rostorp | S | 26,4 % | S | 29,5 % | 79,9 % |
| Klagshamn-Tygelsjöby | M | 28,7 % | M | 34,3 % | 93,0 % |
| Klagshamn-V Klagstorp | M | 32,9 % | M | 37,2 % | 92,2 % |
| Kockum Fritid | M | 27,8 % | M | 28,9 % | 88,4 % |
| Kristineberg | S | 31,7 % | S | 32,4 % | 83,3 % |
| Kroksbäck N | S | 39,8 % | S | 41,0 % | 78,6 % |
| Kroksbäck S | S | 64,9 % | S | 66,1 % | 65,6 % |
| Kroksbäck V | M | 29,3 % | M | 35,8 % | 90,2 % |
| Kronborg | S | 24,3 % | S | 28,0 % | 86,7 % |
| Kronborg-Teatern | S | 24,1 % | S | 28,0 % | 90,6 % |
| Kronprinsen | SD | 25,1 % | SD | 25,4 % | 82,0 % |
| Kryddgården N | S | 50,5 % | S | 46,4 % | 62,0 % |
| Kryddgården S | S | 62,9 % | S | 64,1 % | 54,4 % |
| Kulladal N | S | 31,4 % | S | 32,9 % | 76,3 % |
| Kulladal NO | S | 37,2 % | S | 38,1 % | 80,9 % |
| Kulladal SV | S | 29,4 % | S | 32,7 % | 87,8 % |
| Käglinge | S | 30,1 % | S | 30,4 % | 84,8 % |
| Käglinge-Lockarp | SD | 28,0 % | M | 26,4 % | 88,0 % |
| Limhamn, Ön | M | 29,3 % | M | 35,1 % | 90,4 % |
| Limhamns Hamn | M | 32,9 % | M | 36,7 % | 90,7 % |
| Lindeborg NO | S | 38,0 % | S | 38,4 % | 82,8 % |
| Lindeborg NV | S | 35,9 % | S | 36,9 % | 83,0 % |
| Lindeborg SV | S | 36,0 % | S | 37,4 % | 82,4 % |
| Lindängen Centrum | S | 47,7 % | S | 50,9 % | 66,7 % |
| Lindängen N | S | 46,2 % | S | 48,4 % | 64,5 % |
| Lindängen Ö | S | 56,5 % | S | 58,4 % | 57,7 % |
| Lindängen- Almvik | S | 50,4 % | S | 52,7 % | 69,6 % |
| Lindängen-Kastanjegården | S | 44,6 % | S | 46,5 % | 76,4 % |
| Lorensborg N | S | 33,7 % | S | 34,8 % | 82,8 % |
| Lorensborg SO | S | 35,7 % | S | 38,8 % | 78,0 % |
| Lorensborg V | S | 44,6 % | S | 45,1 % | 70,2 % |
| Lugnet | S | 30,1 % | S | 30,7 % | 80,5 % |
| Lugnet-Rörsjö | S | 23,4 % | S | 22,8 % | 85,5 % |
| Lönngården | S | 29,8 % | S | 29,8 % | 69,6 % |
| Mellanheden | S | 29,1 % | S | 28,9 % | 82,0 % |
| Möllevången-Bangatan | S | 38,0 % | S | 36,3 % | 66,5 % |
| Möllevången-Bergsgatan | V | 28,3 % | S | 27,5 % | 80,3 % |
| Möllevången-Folkets park | V | 44,9 % | V | 39,7 % | 81,4 % |
| Möllevången-Södervärnsplan | S | 30,8 % | S | 30,2 % | 76,6 % |
| Möllevången-V Nobelv | V | 40,6 % | V | 35,8 % | 80,8 % |
| Möllevångstorget N | V | 41,8 % | V | 37,9 % | 78,5 % |
| Möllevångstorget SO | V | 44,9 % | V | 40,2 % | 76,0 % |
| N Sofielund-Nobeltorget | V | 36,1 % | V | 32,5 % | 80,6 % |
| N Sofielund-Nobelv | V | 45,6 % | V | 39,3 % | 79,7 % |
| N Sofielund-Sofielundsskolan | V | 34,2 % | V | 30,8 % | 75,3 % |
| Nydala NO | S | 52,7 % | S | 53,9 % | 67,0 % |
| Nydala NV | S | 55,3 % | S | 55,7 % | 67,1 % |
| Nydala SO | S | 54,4 % | S | 54,5 % | 62,1 % |
| Oxie Kyrkby N | S | 30,8 % | S | 31,0 % | 86,0 % |
| Oxie Kyrkby Ö | S | 30,3 % | S | 30,6 % | 87,1 % |
| Oxie Kyrkby-Toarp | SD | 31,3 % | SD | 32,1 % | 83,1 % |
| Oxievång V | S | 35,9 % | S | 35,5 % | 72,5 % |
| Oxievång Ö | S | 32,5 % | S | 34,0 % | 80,4 % |
| Persborg | S | 60,3 % | S | 60,0 % | 60,8 % |
| Ribersborg NO | M | 22,5 % | M | 25,7 % | 88,6 % |
| Ribersborg SO | M | 24,6 % | M | 27,5 % | 87,4 % |
| Ribersborg-Limhamnsvägen | M | 28,7 % | M | 31,1 % | 88,0 % |
| Ribersborg-Nicoloviusg | M | 30,9 % | M | 34,1 % | 89,7 % |
| Ribersborg-Regementsg | M | 30,5 % | M | 31,9 % | 89,9 % |
| Ribersborgsskolan | M | 28,1 % | M | 27,7 % | 90,3 % |
| Riseberga NV | S | 28,1 % | S | 31,0 % | 88,0 % |
| Riseberga SO | M | 28,8 % | M | 31,6 % | 86,1 % |
| Rosenvång | M | 35,8 % | M | 39,7 % | 93,7 % |
| Rådmansvången-S Förstadsgatan | V | 29,3 % | V | 26,0 % | 82,3 % |
| Rådmansvången-Stadshuset | S | 25,6 % | S | 27,8 % | 79,5 % |
| Rådmansvången-Tandläkarhögskolan | S | 24,6 % | S | 26,6 % | 82,3 % |
| Rådmansvången-Triangeln | S | 21,9 % | S | 24,9 % | 84,2 % |
| Rönneholm NO | M | 27,6 % | M | 28,4 % | 86,2 % |
| Rönneholm NV | M | 23,2 % | M | 23,7 % | 87,7 % |
| Rönneholm SO | M | 21,6 % | M | 25,1 % | 83,6 % |
| Rönneholm-Mariedalsv | M | 24,4 % | M | 26,2 % | 86,6 % |
| Rönneholmsparken | M | 28,4 % | M | 30,2 % | 84,9 % |
| Rörsjöstaden-Föreningsgatan | M | 20,5 % | S | 22,4 % | 89,7 % |
| Rörsjöstaden-Länsstyrelsen | S | 23,1 % | S | 23,2 % | 88,7 % |
| Rörsjöstaden-Rörsjöparken | V | 24,0 % | S | 23,2 % | 86,5 % |
| S Sallerup | M | 29,5 % | M | 29,9 % | 87,5 % |
| S Sofielund-Bryggeriet | S | 40,7 % | S | 42,3 % | 61,5 % |
| S Sofielund-Seved | V | 30,4 % | S | 31,2 % | 67,5 % |
| Segevång N | S | 38,0 % | S | 37,5 % | 74,7 % |
| Segevång V | S | 41,5 % | S | 41,5 % | 66,8 % |
| Segevång Ö | S | 39,0 % | S | 39,9 % | 71,0 % |
| Sibbarp N | SD | 32,1 % | SD | 30,5 % | 83,7 % |
| Sibbarp S | M | 37,6 % | M | 44,7 % | 88,2 % |
| Sibbarp-Hammars Park | M | 32,0 % | M | 35,7 % | 90,3 % |
| Slussen | S | 23,6 % | S | 23,6 % | 81,7 % |
| Slussen-Ö Förstadsg | S | 21,4 % | S | 22,7 % | 81,6 % |
| Solbacken | M | 25,1 % | M | 27,2 % | 85,3 % |
| Spårvägen | S | 26,1 % | S | 28,4 % | 79,3 % |
| Stenkällan-Höja | S | 42,2 % | S | 42,6 % | 81,1 % |
| Stenkällan-Jägersro Villastad | S | 29,9 % | S | 33,1 % | 83,9 % |
| Södertorp | S | 36,7 % | S | 38,9 % | 81,3 % |
| Södervärn | V | 32,1 % | V | 31,5 % | 72,9 % |
| Tygelsjöby | M | 28,8 % | M | 32,7 % | 92,1 % |
| Törnrosen | S | 74,2 % | S | 73,9 % | 62,9 % |
| Törnrosen-Örtagården | S | 63,5 % | S | 65,4 % | 47,5 % |
| V Kattarp | S | 44,2 % | S | 44,2 % | 68,3 % |
| V Sorgenfri-Betania | V | 24,7 % | S | 26,8 % | 85,8 % |
| V Sorgenfri-N Folkets Park | V | 35,3 % | V | 31,7 % | 84,5 % |
| V Sorgenfri-Nobelv | V | 39,0 % | V | 35,2 % | 80,6 % |
| V Sorgenfri-Rörsjö | V | 29,9 % | V | 24,8 % | 81,2 % |
| V Söderkulla Centrum | S | 47,7 % | S | 49,5 % | 74,5 % |
| V Söderkulla N | S | 46,5 % | S | 47,1 % | 75,2 % |
| V Söderkulla S | S | 46,8 % | S | 47,3 % | 73,8 % |
| Videdal N | S | 32,0 % | S | 32,8 % | 84,0 % |
| Videdal S | S | 32,9 % | S | 35,3 % | 86,7 % |
| Virentofta V | M | 28,4 % | M | 30,7 % | 79,0 % |
| Virentofta Ö | S | 32,4 % | S | 34,5 % | 87,6 % |
| Värnhem | S | 32,6 % | S | 30,5 % | 65,2 % |
| Västervång-Fridhem | M | 34,3 % | M | 35,3 % | 90,8 % |
| Västra Hamnen | M | 29,1 % | M | 31,6 % | 88,1 % |
| Västra Hamnen-Dockan | M | 38,6 % | M | 39,1 % | 91,6 % |
| Västra Hamnen-Flaggskeppet | M | 30,9 % | M | 31,7 % | 83,7 % |
| Västra Hamnen-Fullriggaren | M | 25,5 % | M | 28,7 % | 87,2 % |
| Ö Skrävlinge-Gyllins | M | 28,2 % | M | 29,3 % | 88,5 % |
| Ö Skrävlinge-Kvarnby | S | 29,9 % | S | 29,5 % | 86,5 % |
| Ö Sorgenfri-Brantevik | S | 30,7 % | S | 32,3 % | 78,2 % |
| Ö Sorgenfri-N Amiralsg | V | 34,1 % | V | 31,3 % | 82,2 % |
| Ö Sorgenfri-N Spånehusv | S | 40,2 % | S | 39,8 % | 71,9 % |
| Ö Sorgenfri-Nobelv | V | 30,1 % | S | 28,6 % | 77,2 % |
| Ö Söderkulla-Nydala | S | 43,5 % | S | 46,9 % | 76,0 % |
| Örtagården V | S | 77,4 % | S | 74,4 % | 65,5 % |
| Örtagården-Herrgården | S | 77,5 % | S | 75,2 % | 68,6 % |
| Östervärn-Fredsgatan | S | 33,6 % | S | 32,6 % | 73,6 % |
| Östervärn-Nobelv | V | 25,2 % | S | 24,0 % | 78,3 % |