Valresultat Malmö 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Malmö med 35,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (37,6 %). Valdeltagandet var 76,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Malmö ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 164 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 76,0 %
- Röstberättigade
- 203 308
- Avgivna röster
- 154 475
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2006 i Malmö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 53 925 | 35,4 % |
| MModeraterna | 43 146 | 28,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 13 458 | 8,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 9 098 | 6,0 % |
| VVänsterpartiet | 8 237 | 5,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 7 637 | 5,0 % |
| KDKristdemokraterna | 5 295 | 3,5 % |
| CCenterpartiet | 4 349 | 2,9 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 3 485 | 2,3 % |
| FIFeministiskt initiativ | 1 760 | 1,2 % |
| Övriga partier | 1 743 | 1,1 % |
Landstingsvalet 2006 i Malmö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 56 139 | 36,8 % |
| MModeraterna | 40 154 | 26,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 12 794 | 8,4 % |
| VVänsterpartiet | 9 519 | 6,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 9 159 | 6,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 9 058 | 5,9 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 5 198 | 3,4 % |
| KDKristdemokraterna | 4 344 | 2,9 % |
| CCenterpartiet | 3 402 | 2,2 % |
| ÖVRövriga partier | 2 580 | 1,7 % |
Kommunvalet 2006 i Malmö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 59 114 | 37,6 % |
| MModeraterna | 38 768 | 24,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 12 982 | 8,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 11 729 | 7,5 % |
| VVänsterpartiet | 9 097 | 5,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 8 976 | 5,7 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 5 680 | 3,6 % |
| ÖVRövriga partier | 4 067 | 2,6 % |
| KDKristdemokraterna | 3 764 | 2,4 % |
| CCenterpartiet | 2 812 | 1,8 % |
Partiernas utveckling i Malmö 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Malmö i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- L
- MP
- V
- SD
- Övr
- KD
- C
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 35,4 % | 28,7 % | 29,3 % | 29,1 % | 29,6 % | 29,0 % |
| M | 28,3 % | 32,6 % | 23,2 % | 19,5 % | 17,9 % | 16,5 % |
| L | 8,8 % | 7,0 % | 5,6 % | 5,6 % | 4,5 % | 4,6 % |
| MP | 6,0 % | 8,8 % | 8,6 % | 5,6 % | 7,5 % | 9,3 % |
| V | 5,4 % | 6,0 % | 7,6 % | 11,9 % | 12,5 % | 17,2 % |
| SD | 5,0 % | 7,8 % | 13,5 % | 16,8 % | 16,4 % | 13,2 % |
| Övr | 4,6 % | 3,2 % | 7,0 % | 2,0 % | 3,2 % | 1,2 % |
| KD | 3,5 % | 3,1 % | 2,6 % | 3,8 % | 3,0 % | 3,3 % |
| C | 2,9 % | 2,8 % | 2,7 % | 5,7 % | 5,5 % | 5,9 % |
| Valdeltagande | 76,0 % | 79,6 % | 79,7 % | 82,0 % | 77,2 % | 80,1 % |
Valdeltagande i Malmö 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Malmö 2006
Så skiljer sig Malmö från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Centerpartiet, som fick 2,9 % i Malmö mot 7,9 % i hela landet — en skillnad på 5,0 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.
Starkare än i riket
- M +2,3
- SD +2,1
- SPI +1,8
- FP +1,3
Svagare än i riket
- C −5,0
- KD −3,1
- V −0,4
Valdeltagande i Malmö
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 76,0 %, vilket är 4,4 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Malmö på plats 264 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Malmö är indelad i 164 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 51,3 % i Fosie 7 till 92,4 % i Västra Klagstorp 1.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Västra Skrävlinge 2 (83,4 %) och sitt svagaste i Limhamn 1 (3,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 99, Moderaterna i 63, Miljöpartiet i 2 av 164 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Malmö är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 24,7 % i kommunvalet mot 28,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,7 procentenheter.
- M −3,7
- SD +2,4
- S +2,2
- KD −1,1
- FP −0,6
- V +0,4
- MP −0,3
Största parti i Malmö sedan 2006
Största parti har skiftat i Malmö under perioden 2006–2006: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,0 % | 80,1 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 29,6 % | 77,2 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 29,1 % | 82,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 29,3 % | 79,7 % |
| 2010 | Moderaterna | 32,6 % | 79,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 35,4 % | 76,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Malmö 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 164 valdistrikten i Malmö. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bunkeflo 1 | M | 46,1 % | M | 43,4 % | 86,3 % |
| Bunkeflo 2 | M | 43,5 % | M | 38,6 % | 87,8 % |
| Bunkeflo 3 | M | 45,5 % | M | 41,0 % | 84,4 % |
| Eriksfält 1 | S | 53,2 % | S | 51,8 % | 58,2 % |
| Eriksfält 2 | S | 52,3 % | S | 52,5 % | 69,6 % |
| Eriksfält 3 | S | 40,2 % | S | 40,8 % | 77,7 % |
| Eriksfält 4 | S | 56,1 % | S | 55,6 % | 76,6 % |
| Eriksfält 5 | S | 59,6 % | S | 59,1 % | 78,9 % |
| Eriksfält 6 | S | 57,7 % | S | 56,0 % | 75,7 % |
| Eriksfält 7 | S | 49,6 % | S | 49,3 % | 56,3 % |
| Eriksfält 8 | S | 47,7 % | S | 46,6 % | 62,2 % |
| Eriksfält 9 | S | 43,6 % | S | 43,4 % | 80,0 % |
| Eriksfält 10 | S | 48,3 % | S | 47,0 % | 82,2 % |
| Eriksfält 11 | S | 40,4 % | S | 39,8 % | 82,4 % |
| Eriksfält 12 | M | 35,4 % | S | 34,3 % | 78,7 % |
| Fosie 1 | S | 65,1 % | S | 66,2 % | 63,8 % |
| Fosie 2 | S | 59,3 % | S | 59,0 % | 71,2 % |
| Fosie 3 | S | 64,7 % | S | 62,3 % | 63,0 % |
| Fosie 4 | S | 42,7 % | S | 42,5 % | 79,6 % |
| Fosie 5 | S | 59,2 % | S | 59,9 % | 64,8 % |
| Fosie 6 | S | 54,2 % | S | 52,2 % | 75,4 % |
| Fosie 7 | S | 65,2 % | S | 63,8 % | 51,3 % |
| Fosie 8 | S | 57,1 % | S | 55,1 % | 60,3 % |
| Fosie 9 | S | 56,6 % | S | 54,1 % | 76,9 % |
| Fosie 10 | S | 57,7 % | S | 56,2 % | 73,7 % |
| Fosie 11 | S | 50,5 % | S | 48,6 % | 71,1 % |
| Fosie 12 | S | 58,1 % | S | 58,8 % | 51,6 % |
| Fosie 13 | S | 59,1 % | S | 53,8 % | 79,3 % |
| Fosie 14 | S | 49,8 % | S | 52,1 % | 70,7 % |
| Husie 1 | M | 36,0 % | S | 32,4 % | 85,0 % |
| Husie 2 | M | 39,1 % | S | 34,2 % | 89,8 % |
| Husie 3 | M | 34,5 % | S | 36,3 % | 84,2 % |
| Husie 4 | S | 34,7 % | S | 35,9 % | 87,1 % |
| Husie 5 | S | 52,7 % | S | 52,7 % | 79,0 % |
| Husie 6 | S | 51,7 % | S | 48,9 % | 85,2 % |
| Husie 7 | M | 46,4 % | M | 38,0 % | 84,8 % |
| Husie 8 | S | 38,1 % | S | 38,8 % | 84,8 % |
| Husie 9 | S | 39,2 % | S | 39,1 % | 80,6 % |
| Hyllie 1 | S | 40,2 % | S | 39,1 % | 70,0 % |
| Hyllie 2 | S | 57,4 % | S | 58,2 % | 63,4 % |
| Hyllie 3 | S | 49,6 % | S | 49,9 % | 72,2 % |
| Hyllie 4 | M | 51,0 % | M | 46,6 % | 86,0 % |
| Hyllie 5 | S | 68,8 % | S | 66,4 % | 64,1 % |
| Hyllie 6 | M | 59,1 % | M | 51,6 % | 83,4 % |
| Kirseberg 1 | S | 37,0 % | S | 40,6 % | 73,2 % |
| Kirseberg 2 | S | 35,9 % | S | 37,9 % | 72,4 % |
| Kirseberg 3 | S | 38,7 % | S | 41,4 % | 64,6 % |
| Kirseberg 4 | S | 26,2 % | S | 29,4 % | 74,1 % |
| Kirseberg 5 | S | 34,0 % | S | 34,8 % | 70,9 % |
| Kirseberg 6 | S | 33,5 % | S | 37,2 % | 87,6 % |
| Kirseberg 7 | S | 38,8 % | S | 41,5 % | 76,6 % |
| Kirseberg 8 | S | 50,6 % | S | 50,6 % | 72,2 % |
| Kirseberg 9 | S | 54,6 % | S | 51,5 % | 69,7 % |
| Kirseberg 10 | S | 58,4 % | S | 55,1 % | 66,5 % |
| Kirseberg 11 | S | 40,7 % | S | 41,2 % | 83,5 % |
| Kulladal 1 | S | 34,9 % | S | 37,2 % | 86,2 % |
| Kulladal 2 | S | 44,5 % | S | 44,7 % | 81,6 % |
| Kulladal 3 | S | 49,4 % | S | 48,4 % | 71,9 % |
| Kulladal 4 | S | 69,6 % | S | 69,4 % | 61,5 % |
| Kulladal 5 | S | 50,0 % | S | 47,0 % | 80,5 % |
| Kulladal 6 | S | 50,7 % | S | 47,1 % | 79,7 % |
| Kulladal 7 | S | 43,0 % | S | 43,1 % | 80,4 % |
| Limhamn 1 | M | 67,5 % | M | 62,3 % | 87,7 % |
| Limhamn 2 | M | 57,4 % | M | 52,1 % | 91,1 % |
| Limhamn 3 | M | 46,8 % | M | 44,1 % | 88,0 % |
| Limhamn 4 | M | 34,8 % | S | 35,0 % | 83,9 % |
| Limhamn 5 | M | 43,0 % | M | 38,6 % | 82,1 % |
| Limhamn 6 | M | 33,9 % | S | 33,3 % | 80,2 % |
| Limhamn 7 | M | 36,1 % | M | 33,6 % | 77,4 % |
| Limhamn 8 | M | 46,9 % | M | 42,7 % | 90,0 % |
| Limhamn 9 | M | 36,1 % | S | 34,2 % | 82,9 % |
| Limhamn 10 | M | 49,0 % | M | 45,2 % | 88,0 % |
| Limhamn 11 | M | 50,3 % | M | 41,6 % | 90,4 % |
| Limhamn 12 | M | 39,6 % | M | 32,2 % | 83,0 % |
| Möllevången 1 | S | 28,9 % | S | 33,3 % | 67,8 % |
| Möllevången 2 | MP | 22,0 % | S | 28,9 % | 80,4 % |
| Möllevången 3 | S | 28,0 % | S | 30,9 % | 75,9 % |
| Möllevången 4 | MP | 24,2 % | MP | 25,7 % | 71,8 % |
| Möllevången 5 | S | 23,6 % | S | 28,5 % | 72,9 % |
| Möllevången 6 | S | 43,4 % | S | 44,7 % | 61,0 % |
| Möllevången 7 | S | 41,4 % | S | 43,8 % | 70,7 % |
| Möllevången 8 | S | 28,6 % | S | 29,6 % | 70,8 % |
| Möllevången 9 | S | 38,2 % | S | 40,3 % | 66,0 % |
| Möllevången 10 | S | 34,4 % | S | 38,6 % | 54,6 % |
| Möllevången 11 | S | 24,4 % | S | 28,1 % | 73,0 % |
| Möllevången 12 | S | 46,7 % | S | 45,1 % | 55,9 % |
| Oxie 1 | S | 39,8 % | S | 39,4 % | 85,5 % |
| Oxie 2 | S | 36,4 % | S | 36,9 % | 85,5 % |
| Oxie 3 | S | 45,9 % | S | 44,9 % | 87,0 % |
| Oxie 4 | M | 35,2 % | S | 34,6 % | 86,2 % |
| Oxie 5 | S | 46,3 % | S | 46,5 % | 83,1 % |
| Oxie 6 | S | 53,9 % | S | 51,9 % | 70,2 % |
| S Sallerup 1 | M | 40,3 % | M | 34,6 % | 87,8 % |
| S:t Johannes 1 | M | 29,3 % | S | 32,2 % | 78,3 % |
| S:t Johannes 2 | S | 24,7 % | S | 28,9 % | 76,3 % |
| S:t Johannes 3 | S | 28,6 % | S | 31,7 % | 73,7 % |
| S:t Johannes 4 | M | 35,4 % | M | 32,1 % | 82,5 % |
| S:t Johannes 5 | M | 31,6 % | S | 31,3 % | 82,0 % |
| S:t Johannes 6 | M | 32,9 % | S | 31,6 % | 81,5 % |
| S:t Johannes 7 | S | 30,5 % | S | 32,1 % | 79,0 % |
| S:t Johannes 8 | M | 42,1 % | M | 37,5 % | 84,4 % |
| S:t Johannes 9 | S | 44,0 % | S | 45,4 % | 75,5 % |
| S:t Johannes 10 | S | 46,5 % | S | 45,3 % | 79,6 % |
| S:t Johannes 11 | S | 38,2 % | S | 41,3 % | 70,2 % |
| S:t Johannes 12 | M | 33,0 % | M | 28,6 % | 75,5 % |
| S:t Pauli 1 | M | 33,0 % | S | 30,6 % | 79,1 % |
| S:t Pauli 2 | S | 30,1 % | S | 34,4 % | 69,0 % |
| S:t Pauli 3 | M | 31,4 % | M | 26,5 % | 83,7 % |
| S:t Pauli 4 | S | 35,7 % | S | 37,1 % | 67,0 % |
| S:t Pauli 5 | M | 35,8 % | M | 34,2 % | 83,6 % |
| S:t Pauli 6 | M | 27,5 % | S | 30,4 % | 82,6 % |
| S:t Pauli 7 | S | 38,9 % | S | 40,3 % | 70,7 % |
| S:t Pauli 8 | S | 40,5 % | S | 41,5 % | 78,7 % |
| S:t Pauli 9 | M | 34,7 % | M | 30,7 % | 79,1 % |
| S:t Pauli 10 | M | 31,7 % | S | 34,9 % | 66,9 % |
| S:t Pauli 11 | M | 27,2 % | S | 27,8 % | 78,0 % |
| S:t Petri 1 | M | 37,9 % | M | 32,8 % | 80,8 % |
| S:t Petri 2 | M | 48,1 % | M | 44,4 % | 80,0 % |
| S:t Petri 3 | M | 30,4 % | M | 29,1 % | 71,6 % |
| S:t Petri 4 | M | 35,0 % | M | 29,8 % | 76,5 % |
| S:t Petri 5 | M | 41,1 % | M | 36,9 % | 79,7 % |
| S:t Petri 6 | M | 44,6 % | M | 42,4 % | 85,3 % |
| S:t Petri 7 | M | 38,7 % | M | 36,4 % | 85,1 % |
| S:t Petri 8 | M | 40,5 % | M | 34,3 % | 71,5 % |
| S:t Petri 9 | M | 41,5 % | M | 37,7 % | 76,7 % |
| S:t Petri 10 | M | 50,0 % | M | 41,3 % | 89,0 % |
| Slottsstaden 1 | M | 36,3 % | M | 30,8 % | 82,9 % |
| Slottsstaden 2 | M | 40,3 % | M | 36,6 % | 83,6 % |
| Slottsstaden 3 | M | 39,6 % | M | 33,0 % | 82,0 % |
| Slottsstaden 4 | M | 42,0 % | M | 37,9 % | 81,2 % |
| Slottsstaden 5 | M | 39,0 % | M | 36,2 % | 83,2 % |
| Slottsstaden 6 | M | 43,5 % | M | 40,5 % | 83,8 % |
| Slottsstaden 7 | M | 45,8 % | M | 38,5 % | 85,1 % |
| Slottsstaden 8 | M | 45,3 % | M | 36,9 % | 84,0 % |
| Slottsstaden 9 | M | 47,3 % | M | 43,5 % | 85,4 % |
| Slottsstaden 10 | M | 53,7 % | M | 49,3 % | 85,6 % |
| Slottsstaden 11 | M | 41,0 % | M | 36,4 % | 78,8 % |
| Slottsstaden 12 | M | 58,7 % | M | 55,4 % | 86,6 % |
| Slottsstaden 13 | M | 52,9 % | M | 49,8 % | 83,6 % |
| Slottsstaden 14 | S | 32,7 % | S | 33,7 % | 72,5 % |
| Sofielund 1 | S | 30,3 % | S | 32,8 % | 70,5 % |
| Sofielund 2 | S | 26,2 % | S | 28,0 % | 72,9 % |
| Sofielund 3 | S | 34,1 % | S | 36,8 % | 73,3 % |
| Sofielund 4 | S | 35,7 % | S | 37,9 % | 69,8 % |
| Sofielund 5 | S | 51,1 % | S | 50,5 % | 70,3 % |
| Sofielund 6 | S | 43,0 % | S | 45,8 % | 70,7 % |
| Sofielund 7 | S | 42,9 % | S | 44,6 % | 72,1 % |
| Sofielund 8 | S | 38,6 % | S | 40,7 % | 64,2 % |
| Sofielund 9 | S | 57,1 % | S | 57,2 % | 62,4 % |
| Sofielund 10 | S | 61,4 % | S | 61,2 % | 65,3 % |
| Tygelsjö 1 | M | 37,7 % | M | 35,6 % | 90,6 % |
| Tygelsjö 2 | M | 39,7 % | M | 34,8 % | 88,5 % |
| Västra Klagstorp 1 | M | 45,8 % | M | 42,0 % | 92,4 % |
| Västra Skrävlinge 1 | S | 79,7 % | S | 78,0 % | 59,6 % |
| Västra Skrävlinge 2 | S | 83,4 % | S | 82,9 % | 60,6 % |
| Västra Skrävlinge 3 | S | 65,9 % | S | 65,0 % | 61,5 % |
| Västra Skrävlinge 4 | S | 44,0 % | S | 43,5 % | 74,9 % |
| Västra Skrävlinge 5 | S | 50,7 % | S | 49,5 % | 66,0 % |
| Västra Skrävlinge 6 | S | 82,5 % | S | 82,0 % | 54,7 % |
| Västra Skrävlinge 7 | S | 72,0 % | S | 71,9 % | 69,0 % |
| Västra Skrävlinge 8 | S | 71,0 % | S | 70,5 % | 58,6 % |
| Västra Skrävlinge 9 | S | 65,7 % | S | 64,3 % | 56,7 % |
| Västra Skrävlinge 10 | S | 82,3 % | S | 80,6 % | 51,4 % |
| Västra Skrävlinge 11 | S | 51,1 % | S | 44,5 % | 61,1 % |