Valresultat Tomelilla 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Tomelilla med 33,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (30,2 %). Valdeltagandet var 73,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Tomelilla ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 73,1 %
- Röstberättigade
- 9 964
- Avgivna röster
- 7 281
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2006 i Tomelilla
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 372 | 33,2 % |
| MModeraterna | 1 957 | 27,4 % |
| CCenterpartiet | 849 | 11,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 597 | 8,4 % |
| KDKristdemokraterna | 380 | 5,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 367 | 5,1 % |
| VVänsterpartiet | 220 | 3,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 215 | 3,0 % |
| Övriga partier | 178 | 2,5 % |
Landstingsvalet 2006 i Tomelilla
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 230 | 32,0 % |
| MModeraterna | 1 802 | 25,8 % |
| CCenterpartiet | 1 002 | 14,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 672 | 9,6 % |
| KDKristdemokraterna | 360 | 5,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 329 | 4,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 213 | 3,1 % |
| VVänsterpartiet | 202 | 2,9 % |
| ÖVRövriga partier | 119 | 1,7 % |
| Övriga partier | 47 | 0,7 % |
Kommunvalet 2006 i Tomelilla
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 245 | 30,2 % |
| MModeraterna | 1 933 | 26,0 % |
| CCenterpartiet | 1 035 | 13,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 657 | 8,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 370 | 5,0 % |
| KVTKVT | 346 | 4,7 % |
| KDKristdemokraterna | 303 | 4,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 242 | 3,3 % |
| VVänsterpartiet | 230 | 3,1 % |
| Övriga partier | 58 | 0,8 % |
Partiernas utveckling i Tomelilla 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Tomelilla i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- C
- SD
- KD
- L
- V
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 33,2 % | 28,3 % | 28,6 % | 23,2 % | 23,3 % | 20,7 % |
| M | 27,4 % | 31,1 % | 20,4 % | 17,7 % | 17,0 % | 19,0 % |
| C | 11,9 % | 9,8 % | 9,6 % | 9,5 % | 5,8 % | 6,3 % |
| SD | 8,4 % | 13,4 % | 25,5 % | 33,2 % | 37,2 % | 32,1 % |
| KD | 5,3 % | 2,9 % | 2,3 % | 4,7 % | 5,5 % | 5,7 % |
| L | 5,1 % | 4,5 % | 3,0 % | 2,9 % | 2,6 % | 4,2 % |
| V | 3,1 % | 3,0 % | 2,6 % | 4,3 % | 4,0 % | 5,8 % |
| MP | 3,0 % | 4,9 % | 4,2 % | 2,9 % | 3,5 % | 4,7 % |
| Övr | 2,5 % | 2,1 % | 3,6 % | 1,6 % | 1,2 % | 1,5 % |
| Valdeltagande | 73,1 % | 80,3 % | 84,4 % | 86,2 % | 85,4 % | 84,1 % |
Valdeltagande i Tomelilla 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Tomelilla 2006
Så skiljer sig Tomelilla från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Sverigedemokraterna, som fick 8,4 % i Tomelilla mot 2,9 % i hela landet — en skillnad på 5,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +5,4
- C +4,0
- M +1,4
Svagare än i riket
- V −2,8
- FP −2,4
- MP −2,1
- S −2,0
Valdeltagande i Tomelilla
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 73,1 %, vilket är 7,4 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Tomelilla på plats 286 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Tomelilla är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 70,0 % i Tomelilla 2 till 76,0 % i Tomelilla 7.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Tomelilla 3 (46,5 %) och sitt svagaste i Tomelilla 7 (21,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 4, Moderaterna i 3 av 7 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Tomelilla är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 30,2 % i kommunvalet mot 33,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,0 procentenheter.
- S −3,0
- C +2,0
- M −1,4
- KD −1,2
- SD +0,5
- MP +0,2
- FP −0,2
- V +0,0
Största parti i Tomelilla sedan 2006
Största parti har skiftat i Tomelilla under perioden 2006–2006: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 32,1 % | 84,1 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 37,2 % | 85,4 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 33,2 % | 86,2 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 28,6 % | 84,4 % |
| 2010 | Moderaterna | 31,1 % | 80,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 33,2 % | 73,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Tomelilla 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Tomelilla. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Tomelilla 1 | S | 41,9 % | S | 39,9 % | 73,8 % |
| Tomelilla 2 | S | 36,5 % | S | 32,8 % | 70,0 % |
| Tomelilla 3 | S | 46,5 % | S | 44,0 % | 70,7 % |
| Tomelilla 4 | S | 32,3 % | M | 29,1 % | 73,8 % |
| Tomelilla 5 | M | 30,6 % | M | 27,5 % | 73,3 % |
| Tomelilla 6 | M | 27,3 % | M | 25,0 % | 74,6 % |
| Tomelilla 7 | M | 30,4 % | M | 28,4 % | 76,0 % |