Valresultat Hörby 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Hörby med 28,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (25,7 %). Valdeltagandet var 77,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Hörby ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 14 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 77,9 %
- Röstberättigade
- 11 011
- Avgivna röster
- 8 575
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2006 i Hörby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 424 | 28,8 % |
| MModeraterna | 2 236 | 26,6 % |
| CCenterpartiet | 1 045 | 12,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 677 | 8,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 591 | 7,0 % |
| KDKristdemokraterna | 533 | 6,3 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 295 | 3,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 257 | 3,1 % |
| VVänsterpartiet | 206 | 2,5 % |
| Övriga partier | 140 | 1,7 % |
Landstingsvalet 2006 i Hörby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 366 | 28,5 % |
| MModeraterna | 2 011 | 24,2 % |
| CCenterpartiet | 1 123 | 13,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 684 | 8,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 552 | 6,7 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 526 | 6,3 % |
| KDKristdemokraterna | 491 | 5,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 292 | 3,5 % |
| VVänsterpartiet | 202 | 2,4 % |
| Övriga partier | 45 | 0,5 % |
Kommunvalet 2006 i Hörby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 2 183 | 25,7 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 966 | 23,2 % |
| CCenterpartiet | 1 260 | 14,9 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 904 | 10,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 523 | 6,2 % |
| HÖRHÖR | 436 | 5,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 399 | 4,7 % |
| KDKristdemokraterna | 328 | 3,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 323 | 3,8 % |
| VVänsterpartiet | 138 | 1,6 % |
| Övriga partier | 18 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Hörby 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Hörby i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- C
- SD
- L
- KD
- Övr
- SPI
- MP
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 28,8 % | 22,6 % | 24,9 % | 19,4 % | 21,1 % | 20,3 % |
| M | 26,6 % | 33,2 % | 19,4 % | 17,3 % | 16,3 % | 17,2 % |
| C | 12,4 % | 9,8 % | 9,0 % | 8,3 % | 5,6 % | 6,2 % |
| SD | 8,1 % | 14,0 % | 27,4 % | 35,4 % | 39,0 % | 34,8 % |
| L | 7,0 % | 6,0 % | 4,0 % | 4,3 % | 3,7 % | 5,3 % |
| KD | 6,3 % | 4,2 % | 3,7 % | 6,6 % | 6,9 % | 7,3 % |
| Övr | 4,2 % | 3,4 % | 6,8 % | 6,1 % | 4,7 % | 5,4 % |
| SPI | 3,5 % | 2,2 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % |
| MP | 3,1 % | 4,5 % | 4,8 % | 2,5 % | 2,8 % | 3,5 % |
| Valdeltagande | 77,9 % | 81,8 % | 84,0 % | 86,7 % | 85,4 % | 84,6 % |
Valdeltagande i Hörby 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Hörby 2006
Så skiljer sig Hörby från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 28,8 % i Hörby mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 6,4 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +5,1
- C +4,5
- SPI +3,0
- M +0,5
Svagare än i riket
- S −6,4
- V −3,4
- MP −2,1
- FP −0,5
Valdeltagande i Hörby
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 77,9 %, vilket är 2,6 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Hörby på plats 226 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Hörby är indelad i 14 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 71,9 % i Hörby 2 till 85,8 % i Hörby 1.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Hörby 3 (38,9 %) och sitt svagaste i Hörby 6 (13,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 7, Socialdemokraterna i 6, Centerpartiet i 1 av 14 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Hörby är skillnaden störst för Sveriges Pensionärers Intresseparti, som fick 10,7 % i kommunvalet mot 3,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,2 procentenheter.
- SPI +7,2
- S −5,6
- SD −3,3
- KD −2,5
- C +2,4
- FP −0,9
- M −0,9
- MP +0,8
Största parti i Hörby sedan 2006
Största parti har skiftat i Hörby under perioden 2006–2006: Sverigedemokraterna och Moderaterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 34,8 % | 84,6 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 39,0 % | 85,4 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 35,4 % | 86,7 % |
| 2014 | Sverigedemokraterna | 27,4 % | 84,0 % |
| 2010 | Moderaterna | 33,2 % | 81,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 28,8 % | 77,9 % |
Valresultat per valdistrikt i Hörby 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 14 valdistrikten i Hörby. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Hörby 1 | S | 36,3 % | S | 28,8 % | 85,8 % |
| Hörby 2 | S | 35,5 % | S | 27,3 % | 71,9 % |
| Hörby 3 | S | 38,9 % | S | 31,6 % | 74,7 % |
| Hörby 4 | S | 35,4 % | S | 27,4 % | 77,2 % |
| Hörby 5 | M | 28,3 % | M | 28,0 % | 78,3 % |
| Hörby 6 | C | 25,8 % | C | 31,3 % | 80,9 % |
| Hörby 7 | M | 24,5 % | C | 23,0 % | 80,0 % |
| Hörby 8 | S | 25,4 % | S | 25,9 % | 81,6 % |
| Hörby 9 | M | 23,2 % | S | 22,3 % | 75,1 % |
| Hörby 10 | S | 27,2 % | M | 20,5 % | 79,1 % |
| Hörby 11 | M | 30,3 % | M | 32,9 % | 79,0 % |
| Hörby 12 | M | 32,2 % | M | 29,5 % | 83,4 % |
| Hörby 13 | M | 28,6 % | M | 19,2 % | 75,0 % |
| Hörby 14 | M | 31,3 % | C | 26,9 % | 80,5 % |