Valresultat Kävlinge 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Kävlinge med 35,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (38,4 %). Valdeltagandet var 85,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Kävlinge ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 17 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,1 %
- Röstberättigade
- 19 995
- Avgivna röster
- 17 009
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2006 i Kävlinge
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 943 | 35,5 % |
| MModeraterna | 5 291 | 31,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 439 | 8,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 172 | 7,0 % |
| CCenterpartiet | 931 | 5,6 % |
| KDKristdemokraterna | 701 | 4,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 426 | 2,5 % |
| VVänsterpartiet | 377 | 2,3 % |
| Övriga partier | 464 | 2,8 % |
Landstingsvalet 2006 i Kävlinge
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 212 | 37,3 % |
| MModeraterna | 4 958 | 29,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 409 | 8,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 382 | 8,3 % |
| CCenterpartiet | 897 | 5,4 % |
| KDKristdemokraterna | 588 | 3,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 415 | 2,5 % |
| VVänsterpartiet | 387 | 2,3 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 242 | 1,5 % |
| Övriga partier | 157 | 0,9 % |
Kommunvalet 2006 i Kävlinge
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 513 | 38,4 % |
| MModeraterna | 4 437 | 26,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 226 | 13,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 436 | 8,5 % |
| CCenterpartiet | 936 | 5,5 % |
| KDKristdemokraterna | 449 | 2,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 437 | 2,6 % |
| VVänsterpartiet | 371 | 2,2 % |
| Övriga partier | 135 | 0,8 % |
Partiernas utveckling i Kävlinge 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Kävlinge i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- L
- SD
- C
- KD
- Övr
- MP
- V
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 35,5 % | 25,4 % | 27,1 % | 22,6 % | 25,1 % | 21,9 % |
| M | 31,6 % | 40,0 % | 29,4 % | 25,7 % | 24,5 % | 26,6 % |
| L | 8,6 % | 8,6 % | 6,4 % | 6,4 % | 5,2 % | 6,2 % |
| SD | 7,0 % | 9,1 % | 18,9 % | 25,0 % | 26,8 % | 22,8 % |
| C | 5,6 % | 5,3 % | 5,6 % | 7,7 % | 6,9 % | 7,4 % |
| KD | 4,2 % | 3,6 % | 2,8 % | 5,2 % | 4,6 % | 5,6 % |
| Övr | 2,8 % | 1,2 % | 1,9 % | 1,3 % | 0,8 % | 1,1 % |
| MP | 2,5 % | 4,7 % | 5,8 % | 3,3 % | 3,4 % | 4,8 % |
| V | 2,3 % | 2,1 % | 2,0 % | 2,8 % | 2,5 % | 3,5 % |
| Valdeltagande | 85,1 % | 87,7 % | 89,7 % | 91,1 % | 89,8 % | 89,4 % |
Valdeltagande i Kävlinge 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Kävlinge 2006
Så skiljer sig Kävlinge från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Moderaterna, som fick 31,6 % i Kävlinge mot 26,1 % i hela landet — en skillnad på 5,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +5,5
- SD +4,1
- FP +1,1
- S +0,3
Svagare än i riket
- V −3,6
- MP −2,6
- KD −2,4
- C −2,3
Valdeltagande i Kävlinge
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 85,1 %, vilket är 4,6 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Kävlinge på plats 13 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Kävlinge är indelad i 17 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 74,4 % i Korsbacka / Arvidsborg till 91,2 % i Löddeköpinge Norr.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Kävlinge Väster (46,3 %) och sitt svagaste i Hofterup (16,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 12, Moderaterna i 5 av 17 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Kävlinge är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 13,1 % i kommunvalet mot 7,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,1 procentenheter.
- SD +6,1
- M −5,4
- S +3,0
- KD −1,5
- FP −0,1
- C −0,0
Största parti i Kävlinge sedan 2006
Största parti har skiftat i Kävlinge under perioden 2006–2006: Moderaterna och Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Moderaterna | 26,6 % | 89,4 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 26,8 % | 89,8 % |
| 2018 | Moderaterna | 25,7 % | 91,1 % |
| 2014 | Moderaterna | 29,4 % | 89,7 % |
| 2010 | Moderaterna | 40,0 % | 87,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 35,5 % | 85,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Kävlinge 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 17 valdistrikten i Kävlinge. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Furulund Centrum | S | 45,4 % | S | 49,0 % | 82,0 % |
| Hofterup | M | 54,6 % | M | 48,9 % | 86,0 % |
| Karaby | M | 35,3 % | S | 31,1 % | 86,1 % |
| Korsbacka / Arvidsborg | S | 45,7 % | S | 45,6 % | 74,4 % |
| Kävlinge Norr | S | 44,7 % | S | 44,7 % | 87,5 % |
| Kävlinge Söder | S | 45,8 % | S | 48,4 % | 78,5 % |
| Kävlinge Väster | S | 46,3 % | S | 46,9 % | 85,4 % |
| Kävlinge Öster | S | 45,6 % | S | 48,8 % | 80,1 % |
| Lackalänga | S | 42,8 % | S | 45,2 % | 88,7 % |
| Löddeköpinge Norr | M | 40,4 % | S | 36,0 % | 91,2 % |
| Löddeköpinge Söder | S | 38,1 % | S | 42,3 % | 85,6 % |
| Löddeköpinge Väster | M | 47,8 % | M | 45,5 % | 89,3 % |
| Löddeköpinge Öster | S | 33,1 % | S | 36,0 % | 82,1 % |
| Rinnebäck | S | 46,1 % | S | 48,5 % | 86,2 % |
| St Harrie | S | 34,4 % | S | 35,7 % | 87,2 % |
| Stävie | S | 37,8 % | S | 39,6 % | 86,8 % |
| Ålstorp | M | 43,3 % | M | 37,6 % | 86,9 % |