Valresultat Vellinge 2006

I riksdagsvalet 2006 blev Moderaterna största parti i Vellinge med 55,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (67,3 %). Valdeltagandet var 87,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Vellinge ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 17 valdistrikt.

Se Vellinge på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
87,8 %
Röstberättigade
24 160
Avgivna röster
21 221
Län
Skåne län

Riksdagsvalet 2006 i Vellinge

Riksdagsvalet 2006 i Vellinge: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna11 68555,7 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 55716,9 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 8428,8 %
KDKristdemokraterna1 1945,7 %
SDSverigedemokraterna8914,2 %
CCenterpartiet7693,7 %
MPMiljöpartiet de gröna3931,9 %
SPISveriges Pensionärers Intresseparti2811,3 %
VVänsterpartiet2231,1 %
Övriga partier1490,7 %

Landstingsvalet 2006 i Vellinge

Landstingsvalet 2006 i Vellinge: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna12 27859,0 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 46916,7 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 7208,3 %
KDKristdemokraterna9294,5 %
SDSverigedemokraterna6873,3 %
CCenterpartiet5982,9 %
SPISveriges Pensionärers Intresseparti4742,3 %
MPMiljöpartiet de gröna3421,6 %
Övriga partier3131,5 %

Kommunvalet 2006 i Vellinge

Kommunvalet 2006 i Vellinge: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna14 41367,3 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 59012,1 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 7928,4 %
KDKristdemokraterna8313,9 %
SPISveriges Pensionärers Intresseparti5992,8 %
CCenterpartiet5032,4 %
SDSverigedemokraterna2531,2 %
Övriga partier4151,9 %

Partiernas utveckling i Vellinge 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Vellinge i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.

0204060%200620102014201820222026
  • M
  • S
  • L
  • KD
  • SD
  • C
  • MP
  • Övr
  • SPI
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Vellinge per valår
Parti200620102014201820222026
M55,7 %59,1 %48,6 %39,6 %35,7 %36,8 %
S16,9 %9,4 %12,0 %10,6 %14,8 %11,6 %
L8,8 %8,7 %7,9 %7,3 %7,6 %9,7 %
KD5,7 %6,2 %4,6 %7,5 %6,3 %7,4 %
SD4,2 %7,0 %16,5 %23,6 %25,3 %21,2 %
C3,7 %4,3 %4,3 %7,2 %6,1 %7,9 %
MP1,9 %3,2 %3,6 %2,2 %2,2 %3,1 %
Övr1,8 %1,3 %2,6 %2,1 %2,0 %2,3 %
SPI1,3 %1,0 %0,0 %0,0 %0,0 %0,0 %
Valdeltagande87,8 %90,8 %91,4 %93,1 %91,6 %91,1 %

Valdeltagande i Vellinge 2006–2026

Kommunen mot länet (Skåne).

7580859095%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Vellinge 2006

Så skiljer sig Vellinge från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Moderaterna, som fick 55,7 % i Vellinge mot 26,1 % i hela landet — en skillnad på 29,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • M +29,6
  • SD +1,3
  • FP +1,3
  • SPI +0,8

Svagare än i riket

  • S −18,3
  • V −4,8
  • C −4,2
  • MP −3,3

Valdeltagande i Vellinge

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 87,8 %, vilket är 7,4 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Vellinge på plats 2 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Vellinge är indelad i 17 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 81,9 % i Vellinge 13, Vellinge till 91,7 % i Vellinge 6, Höllviken.

Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Vellinge 5, Ljunghusen (73,1 %) och sitt svagaste i Vellinge 13, Vellinge (36,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 16, Socialdemokraterna i 1 av 17 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Vellinge är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 67,3 % i kommunvalet mot 55,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 11,7 procentenheter.

  • M +11,7
  • S −4,8
  • SD −3,1
  • KD −1,8
  • C −1,3
  • FP −0,4

Största parti i Vellinge sedan 2006

Moderaterna har varit största parti i Vellinge i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Vellinge per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Moderaterna36,8 %91,1 %
2022Moderaterna35,7 %91,6 %
2018Moderaterna39,6 %93,1 %
2014Moderaterna48,6 %91,4 %
2010Moderaterna59,1 %90,8 %
2006Moderaterna55,7 %87,8 %

Valresultat per valdistrikt i Vellinge 2006

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 17 valdistrikten i Vellinge. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Vellinge, riksdagsvalet och kommunvalet 2006
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Vellinge 1, FalsterboM70,8 %M75,3 %85,6 %
Vellinge 2, FalsterboM65,3 %M69,0 %89,2 %
Vellinge 3, SkanörM62,5 %M66,2 %87,8 %
Vellinge 4, SkanörM59,5 %M67,2 %87,9 %
Vellinge 5, LjunghusenM73,1 %M77,6 %85,2 %
Vellinge 6, HöllvikenM65,5 %M71,8 %91,7 %
Vellinge 7, HöllvikenM57,9 %M69,2 %88,0 %
Vellinge 8, HöllvikenM62,8 %M70,3 %89,2 %
Vellinge 9, St HammarM50,7 %M61,4 %89,6 %
Vellinge 10, RängM56,6 %M67,6 %87,2 %
Vellinge 11, VellingeM40,0 %M60,7 %87,8 %
Vellinge 12, VellingeM52,0 %M67,7 %91,2 %
Vellinge 13, VellingeS39,2 %M61,4 %81,9 %
Vellinge 14, EskilstorpM47,4 %M67,9 %91,0 %
Vellinge 15, Hököpinge m flM43,3 %M64,1 %88,7 %
Vellinge 16, V Ingels m flM38,5 %M57,3 %86,9 %
Vellinge 17, Ö Grevie m flM41,3 %M59,2 %85,1 %

Utforska valdistrikten i Vellinge på kartan

Fler kommuner i Skåne län

Hela valresultatet för Skåne län 2006 · Alla kommuner 2006