Valresultat Hässleholm 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Hässleholm med 35,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (33,3 %). Valdeltagandet var 78,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Hässleholm ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 34 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 78,2 %
- Röstberättigade
- 37 806
- Avgivna röster
- 29 566
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2006 i Hässleholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 10 219 | 35,2 % |
| MModeraterna | 7 285 | 25,1 % |
| CCenterpartiet | 2 745 | 9,5 % |
| KDKristdemokraterna | 2 513 | 8,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 867 | 6,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 760 | 6,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 050 | 3,6 % |
| VVänsterpartiet | 968 | 3,3 % |
| Övriga partier | 612 | 2,1 % |
Landstingsvalet 2006 i Hässleholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 9 923 | 34,9 % |
| MModeraterna | 6 325 | 22,3 % |
| KDKristdemokraterna | 3 232 | 11,4 % |
| CCenterpartiet | 2 965 | 10,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 036 | 7,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 585 | 5,6 % |
| VVänsterpartiet | 973 | 3,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 963 | 3,4 % |
| Övriga partier | 410 | 1,4 % |
Kommunvalet 2006 i Hässleholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 9 699 | 33,3 % |
| MModeraterna | 5 992 | 20,6 % |
| CCenterpartiet | 3 500 | 12,0 % |
| KDKristdemokraterna | 2 361 | 8,1 % |
| FOVFOV | 2 114 | 7,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 893 | 6,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 531 | 5,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 004 | 3,4 % |
| VVänsterpartiet | 901 | 3,1 % |
| Övriga partier | 147 | 0,5 % |
Partiernas utveckling i Hässleholm 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Hässleholm i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- C
- KD
- SD
- L
- MP
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 35,2 % | 28,3 % | 29,9 % | 25,5 % | 24,6 % | 22,7 % |
| M | 25,1 % | 29,0 % | 19,0 % | 18,0 % | 17,7 % | 18,9 % |
| C | 9,5 % | 8,0 % | 6,1 % | 6,9 % | 5,0 % | 5,4 % |
| KD | 8,7 % | 5,8 % | 5,1 % | 7,3 % | 6,8 % | 7,6 % |
| SD | 6,4 % | 12,9 % | 23,5 % | 29,1 % | 33,6 % | 28,2 % |
| L | 6,1 % | 5,9 % | 3,8 % | 4,1 % | 3,5 % | 5,5 % |
| MP | 3,6 % | 6,0 % | 6,9 % | 3,1 % | 2,8 % | 3,5 % |
| V | 3,3 % | 3,2 % | 3,1 % | 4,6 % | 4,7 % | 6,5 % |
| Övr | 2,1 % | 0,9 % | 2,6 % | 1,4 % | 1,2 % | 1,7 % |
| Valdeltagande | 78,2 % | 83,7 % | 85,1 % | 86,5 % | 83,7 % | 83,2 % |
Valdeltagande i Hässleholm 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Hässleholm 2006
Så skiljer sig Hässleholm från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Sverigedemokraterna, som fick 6,4 % i Hässleholm mot 2,9 % i hela landet — en skillnad på 3,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +3,5
- KD +2,0
- C +1,6
Svagare än i riket
- V −2,5
- MP −1,5
- FP −1,4
- M −1,0
Valdeltagande i Hässleholm
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 78,2 %, vilket är 2,2 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Hässleholm på plats 218 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Hässleholm är indelad i 34 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 65,3 % i Hässleholm 11 till 85,8 % i Hässleholm 10.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Hässleholm 11 (56,1 %) och sitt svagaste i Hörja-Röke (14,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 30, Centerpartiet i 2, Moderaterna i 2 av 34 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Hässleholm är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 20,6 % i kommunvalet mot 25,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,5 procentenheter.
- M −4,5
- C +2,6
- S −1,9
- FP −0,8
- KD −0,6
- V −0,2
- MP −0,2
- SD +0,1
Största parti i Hässleholm sedan 2006
Största parti har skiftat i Hässleholm under perioden 2006–2006: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 28,2 % | 83,2 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 33,6 % | 83,7 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 29,1 % | 86,5 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 29,9 % | 85,1 % |
| 2010 | Moderaterna | 29,0 % | 83,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 35,2 % | 78,2 % |
Valresultat per valdistrikt i Hässleholm 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 34 valdistrikten i Hässleholm. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Ballingslöv | S | 25,2 % | C | 23,7 % | 77,3 % |
| Bjärnum 1 | S | 37,0 % | S | 35,1 % | 75,6 % |
| Bjärnum 2 | S | 34,6 % | S | 30,6 % | 78,4 % |
| Farstorp | C | 29,5 % | C | 37,0 % | 79,6 % |
| Finja | S | 40,1 % | S | 34,9 % | 78,3 % |
| Hässleholm 1 | S | 41,3 % | S | 39,4 % | 73,3 % |
| Hässleholm 2 | S | 42,4 % | S | 41,5 % | 82,9 % |
| Hässleholm 3 | S | 41,1 % | S | 38,0 % | 71,8 % |
| Hässleholm 4 | S | 35,7 % | S | 31,6 % | 81,7 % |
| Hässleholm 5 | S | 34,3 % | S | 33,6 % | 73,7 % |
| Hässleholm 6 | S | 32,7 % | S | 32,5 % | 66,1 % |
| Hässleholm 8 | S | 33,1 % | S | 32,3 % | 81,7 % |
| Hässleholm 9 | S | 37,9 % | S | 38,5 % | 81,0 % |
| Hässleholm 10 | S | 34,1 % | S | 34,0 % | 85,8 % |
| Hässleholm 11 | S | 56,1 % | S | 56,9 % | 65,3 % |
| Hässleholm 12 | S | 34,9 % | S | 35,3 % | 78,9 % |
| Hästveda 1 | S | 36,0 % | S | 30,3 % | 77,8 % |
| Hörja-Röke | C | 25,3 % | C | 31,2 % | 83,4 % |
| Ignaberga | S | 33,5 % | S | 33,3 % | 84,6 % |
| Stoby 1 | S | 32,2 % | S | 29,5 % | 82,6 % |
| Sösdala 1 | S | 28,4 % | S | 26,2 % | 73,6 % |
| Sösdala 3 | S | 38,5 % | S | 38,1 % | 76,4 % |
| Tormestorp | S | 34,5 % | S | 34,2 % | 84,2 % |
| Tyringe 2 | S | 33,8 % | S | 32,5 % | 74,1 % |
| Tyringe 3 | S | 44,1 % | S | 40,0 % | 77,3 % |
| Tyringe 4 | S | 35,5 % | S | 29,5 % | 82,6 % |
| Vankiva | S | 30,5 % | S | 26,9 % | 81,5 % |
| Verum | M | 33,9 % | C | 29,7 % | 80,3 % |
| Vinslöv 1 | S | 46,7 % | S | 47,0 % | 82,6 % |
| Vinslöv 2 | S | 37,3 % | S | 36,1 % | 78,8 % |
| Vinslöv 3 | S | 35,9 % | S | 37,2 % | 82,1 % |
| Vittsjö 2 | M | 31,5 % | M | 29,2 % | 79,3 % |
| Vittsjö 3 | S | 27,3 % | S | 26,7 % | 76,2 % |
| Västra Torup | S | 31,6 % | S | 28,2 % | 73,6 % |