Valresultat Hässleholm 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Sverigedemokraterna största parti i Hässleholm med 29,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Sverigedemokraterna flest röster (25,5 %). Valdeltagandet var 86,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Hässleholm ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 32 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,5 %
- Röstberättigade
- 38 988
- Avgivna röster
- 33 727
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2018 i Hässleholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 9 708 | 29,1 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 8 504 | 25,5 % |
| MModeraterna | 6 013 | 18,0 % |
| KDKristdemokraterna | 2 419 | 7,3 % |
| CCenterpartiet | 2 302 | 6,9 % |
| VVänsterpartiet | 1 521 | 4,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 380 | 4,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 034 | 3,1 % |
| Övriga partier | 453 | 1,4 % |
Landstingsvalet 2018 i Hässleholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 9 103 | 27,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 8 812 | 26,5 % |
| MModeraterna | 5 807 | 17,5 % |
| KDKristdemokraterna | 2 655 | 8,0 % |
| CCenterpartiet | 2 478 | 7,5 % |
| VVänsterpartiet | 1 481 | 4,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 476 | 4,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 018 | 3,1 % |
| Övriga partier | 397 | 1,2 % |
Kommunvalet 2018 i Hässleholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 8 523 | 25,5 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 8 050 | 24,1 % |
| MModeraterna | 5 583 | 16,7 % |
| CCenterpartiet | 2 657 | 8,0 % |
| FOVFOV | 2 010 | 6,0 % |
| KDKristdemokraterna | 1 948 | 5,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 516 | 4,5 % |
| VVänsterpartiet | 1 301 | 3,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 093 | 3,3 % |
| Övriga partier | 697 | 2,1 % |
Partiernas utveckling i Hässleholm 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Hässleholm i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+5,7 procentenheter).
- SD
- S
- M
- KD
- C
- V
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SD | 6,4 % | 12,9 % | 23,5 % | 29,1 % | 33,6 % | 28,2 % |
| S | 35,2 % | 28,3 % | 29,9 % | 25,5 % | 24,6 % | 22,7 % |
| M | 25,1 % | 29,0 % | 19,0 % | 18,0 % | 17,7 % | 18,9 % |
| KD | 8,7 % | 5,8 % | 5,1 % | 7,3 % | 6,8 % | 7,6 % |
| C | 9,5 % | 8,0 % | 6,1 % | 6,9 % | 5,0 % | 5,4 % |
| V | 3,3 % | 3,2 % | 3,1 % | 4,6 % | 4,7 % | 6,5 % |
| L | 6,1 % | 5,9 % | 3,8 % | 4,1 % | 3,5 % | 5,5 % |
| MP | 3,6 % | 6,0 % | 6,9 % | 3,1 % | 2,8 % | 3,5 % |
| Övr | 2,1 % | 0,9 % | 2,6 % | 1,4 % | 1,2 % | 1,7 % |
| Valdeltagande | 78,2 % | 83,7 % | 85,1 % | 86,5 % | 83,7 % | 83,2 % |
Valdeltagande i Hässleholm 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Hässleholm 2018
Så skiljer sig Hässleholm från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Sverigedemokraterna, som fick 29,1 % i Hässleholm mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 11,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +11,6
- KD +0,9
Svagare än i riket
- V −3,4
- S −2,7
- M −1,8
- C −1,7
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Hässleholm, från 23,5 % till 29,1 % (+5,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 29,9 % till 25,5 % (−4,4).
- SD +5,7
- S −4,4
- MP −3,8
- KD +2,1
- V +1,5
- FI −1,4
- M −1,0
- C +0,8
Valdeltagande i Hässleholm
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 86,5 %, vilket är 0,7 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Hässleholm på plats 191 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Hässleholm är indelad i 32 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 70,9 % i Läreda till 91,3 % i Sjörröd.
Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Sösdala Ö (40,3 %) och sitt svagaste i Kristinehem-Ekedal (17,1 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Sverigedemokraterna i 19, Socialdemokraterna i 12, Moderaterna i 1 av 32 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Hässleholm är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 25,5 % i kommunvalet mot 29,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,6 procentenheter.
- SD −3,6
- KD −1,4
- S −1,4
- M −1,3
- C +1,1
- V −0,7
- L +0,4
- MP +0,2
Största parti i Hässleholm sedan 2006
Största parti har skiftat i Hässleholm under perioden 2006–2018: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 28,2 % | 83,2 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 33,6 % | 83,7 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 29,1 % | 86,5 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 29,9 % | 85,1 % |
| 2010 | Moderaterna | 29,0 % | 83,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 35,2 % | 78,2 % |
Valresultat per valdistrikt i Hässleholm 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 32 valdistrikten i Hässleholm. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Ballingslöv | SD | 38,6 % | SD | 32,8 % | 84,9 % |
| Bjärnum N | SD | 34,6 % | SD | 29,4 % | 84,5 % |
| Bjärnum S | SD | 37,8 % | SD | 33,6 % | 80,9 % |
| Bokeberg | S | 34,1 % | S | 32,8 % | 78,8 % |
| Djupadal | S | 26,3 % | S | 25,1 % | 76,4 % |
| Fredentorp | S | 32,0 % | S | 29,6 % | 80,0 % |
| Gäddastorp-Bokalyckan | S | 28,4 % | S | 24,2 % | 85,7 % |
| Hässleholm C | S | 26,2 % | S | 27,2 % | 77,8 % |
| Hästveda V | SD | 33,7 % | SD | 30,5 % | 87,9 % |
| Hästveda Ö | SD | 38,3 % | SD | 31,7 % | 85,5 % |
| Kristinehem-Ekedal | S | 26,9 % | S | 24,5 % | 87,4 % |
| Ljungdala | S | 36,2 % | S | 31,2 % | 87,2 % |
| Läreda | S | 51,4 % | S | 54,0 % | 70,9 % |
| Röke-Hörja | SD | 33,3 % | SD | 28,2 % | 86,6 % |
| Sjörröd | M | 31,6 % | M | 28,8 % | 91,3 % |
| Stattena | S | 26,0 % | S | 24,7 % | 83,9 % |
| Stoby-Ignaberga | SD | 34,3 % | SD | 29,7 % | 88,0 % |
| Sösdala V | SD | 30,4 % | S | 30,7 % | 81,7 % |
| Sösdala Ö | SD | 40,3 % | SD | 37,3 % | 82,7 % |
| T4-området | S | 29,5 % | S | 28,4 % | 80,5 % |
| Tormestorp | SD | 26,8 % | SD | 23,9 % | 88,9 % |
| Tyringe N | SD | 32,6 % | SD | 30,5 % | 82,9 % |
| Tyringe S | SD | 32,5 % | SD | 27,2 % | 85,2 % |
| Tyringe V | SD | 34,4 % | SD | 30,5 % | 80,0 % |
| Tyringe Ö | SD | 36,6 % | SD | 32,0 % | 88,5 % |
| Vankiva | SD | 37,6 % | SD | 35,7 % | 88,5 % |
| Vinslöv C | S | 29,9 % | S | 27,6 % | 89,2 % |
| Vinslöv N | SD | 30,8 % | SD | 25,0 % | 84,7 % |
| Vinslöv S | SD | 36,6 % | SD | 33,2 % | 90,2 % |
| Vittsjö tätort | SD | 29,4 % | SD | 25,6 % | 83,0 % |
| Vittsjö utom tätorten | SD | 36,4 % | SD | 32,9 % | 84,6 % |
| Östervärn-Röinge | S | 29,8 % | S | 27,5 % | 87,6 % |