Valresultat Svedala 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Sverigedemokraterna största parti i Svedala med 31,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Sverigedemokraterna flest röster (27,0 %). Valdeltagandet var 90,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Svedala ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 11 valdistrikt.

Se Svedala på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
90,9 %
Röstberättigade
15 272
Avgivna röster
13 882
Län
Skåne län

Riksdagsvalet 2018 i Svedala

Riksdagsvalet 2018 i Svedala: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SDSverigedemokraterna4 32231,5 %
MModeraterna3 10522,6 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 00421,9 %
CCenterpartiet8216,0 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)7355,4 %
KDKristdemokraterna7245,3 %
VVänsterpartiet4403,2 %
MPMiljöpartiet de gröna4052,9 %
Övriga partier1791,3 %

Landstingsvalet 2018 i Svedala

Landstingsvalet 2018 i Svedala: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SDSverigedemokraterna3 78627,5 %
MModeraterna3 42124,8 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 22623,4 %
CCenterpartiet7925,7 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)7455,4 %
KDKristdemokraterna7215,2 %
MPMiljöpartiet de gröna4533,3 %
VVänsterpartiet4403,2 %
Övriga partier1991,4 %

Kommunvalet 2018 i Svedala

Kommunvalet 2018 i Svedala: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SDSverigedemokraterna3 73927,0 %
MModeraterna3 30623,9 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 72119,7 %
CCenterpartiet7045,1 %
ÄSÄS6834,9 %
BAPBAP6734,9 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)6624,8 %
MPMiljöpartiet de gröna4733,4 %
KDKristdemokraterna4113,0 %
VVänsterpartiet3172,3 %
Övriga partier1451,0 %

Partiernas utveckling i Svedala 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Svedala i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+7,4 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • SD
  • M
  • S
  • C
  • L
  • KD
  • V
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Svedala per valår
Parti200620102014201820222026
SD9,3 %13,3 %24,1 %31,5 %32,7 %28,6 %
M30,2 %39,5 %26,9 %22,6 %22,0 %24,8 %
S36,6 %24,2 %26,6 %21,9 %24,8 %21,5 %
C4,6 %4,0 %4,4 %6,0 %4,9 %5,4 %
L8,1 %7,3 %5,4 %5,4 %3,5 %5,2 %
KD3,9 %3,2 %2,9 %5,3 %5,4 %5,7 %
V2,2 %2,2 %2,1 %3,2 %3,0 %3,8 %
MP2,7 %4,6 %5,1 %2,9 %2,8 %3,8 %
Övr2,4 %1,7 %2,6 %1,3 %1,0 %1,2 %
Valdeltagande84,7 %87,3 %88,9 %90,9 %89,4 %88,9 %

Valdeltagande i Svedala 2006–2026

Kommunen mot länet (Skåne).

7580859095%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Svedala 2018

Så skiljer sig Svedala från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Sverigedemokraterna, som fick 31,5 % i Svedala mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 13,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +13,9
  • M +2,8

Svagare än i riket

  • S −6,4
  • V −4,8
  • C −2,6
  • MP −1,5

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Svedala, från 24,1 % till 31,5 % (+7,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 26,6 % till 21,9 % (−4,7).

  • SD +7,4
  • S −4,7
  • M −4,3
  • KD +2,3
  • MP −2,2
  • C +1,6
  • FI −1,3
  • V +1,1

Valdeltagande i Svedala

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 90,9 %, vilket är 3,7 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Svedala på plats 16 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Svedala är indelad i 11 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 84,6 % i Svedala centrum till 93,0 % i Klågerups centrum.

Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Svedala kyrkan (38,3 %) och sitt svagaste i Bara, Skabersjö, Torup (26,6 %). Partiet var största parti i samtliga 11 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Svedala är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 27,0 % i kommunvalet mot 31,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,4 procentenheter.

  • SD −4,4
  • KD −2,3
  • S −2,2
  • M +1,3
  • V −0,9
  • C −0,9
  • L −0,6

Största parti i Svedala sedan 2006

Största parti har skiftat i Svedala under perioden 2006–2018: Sverigedemokraterna och Moderaterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Svedala per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Sverigedemokraterna28,6 %88,9 %
2022Sverigedemokraterna32,7 %89,4 %
2018Sverigedemokraterna31,5 %90,9 %
2014Moderaterna26,9 %88,9 %
2010Moderaterna39,5 %87,3 %
2006Socialdemokraterna36,6 %84,7 %

Valresultat per valdistrikt i Svedala 2018

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 11 valdistrikten i Svedala. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Svedala, riksdagsvalet och kommunvalet 2018
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Bara VärbySD29,2 %SD24,9 %88,6 %
Bara, Skabersjö, TorupSD26,6 %M24,1 %89,9 %
Klågerup, Hyby, HolmejaSD31,6 %SD25,3 %89,1 %
Klågerups centrumSD27,5 %SD24,2 %93,0 %
Svedala centrumSD33,5 %SD29,2 %84,6 %
Svedala kyrkanSD38,3 %SD33,8 %87,6 %
Svedala norrSD28,2 %M31,1 %91,7 %
Svedala stadsparkenSD36,3 %SD31,9 %87,0 %
Svedala söderSD30,9 %M29,3 %92,3 %
Svedala västerSD30,7 %M27,0 %91,1 %
Svedala öster - BörringeSD32,5 %SD26,7 %90,9 %

Utforska valdistrikten i Svedala på kartan

Fler kommuner i Skåne län

Hela valresultatet för Skåne län 2018 · Alla kommuner 2018