Valresultat Bromölla 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Sverigedemokraterna största parti i Bromölla med 38,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (30,5 %). Valdeltagandet var 88,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Bromölla ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 88,0 %
- Röstberättigade
- 9 387
- Avgivna röster
- 8 259
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2018 i Bromölla
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 3 116 | 38,2 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 528 | 31,0 % |
| MModeraterna | 1 091 | 13,4 % |
| KDKristdemokraterna | 373 | 4,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 282 | 3,5 % |
| VVänsterpartiet | 276 | 3,4 % |
| CCenterpartiet | 267 | 3,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 133 | 1,6 % |
| Övriga partier | 85 | 1,0 % |
Landstingsvalet 2018 i Bromölla
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 2 661 | 32,8 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 630 | 32,5 % |
| MModeraterna | 1 093 | 13,5 % |
| KDKristdemokraterna | 377 | 4,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 368 | 4,5 % |
| VVänsterpartiet | 306 | 3,8 % |
| CCenterpartiet | 268 | 3,3 % |
| AltAlt | 210 | 2,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 158 | 1,9 % |
| Övriga partier | 33 | 0,4 % |
Kommunvalet 2018 i Bromölla
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 504 | 30,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 393 | 29,1 % |
| MModeraterna | 1 123 | 13,7 % |
| AltAlt | 856 | 10,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 436 | 5,3 % |
| VVänsterpartiet | 328 | 4,0 % |
| CCenterpartiet | 221 | 2,7 % |
| KDKristdemokraterna | 196 | 2,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 147 | 1,8 % |
| Övriga partier | 12 | 0,1 % |
Partiernas utveckling i Bromölla 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Bromölla i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+9,8 procentenheter).
- SD
- S
- M
- KD
- L
- V
- C
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SD | 7,5 % | 15,4 % | 28,4 % | 38,2 % | 39,1 % | 34,7 % |
| S | 52,0 % | 41,1 % | 37,9 % | 31,0 % | 28,3 % | 24,9 % |
| M | 15,7 % | 22,4 % | 15,3 % | 13,4 % | 16,1 % | 18,1 % |
| KD | 4,5 % | 2,8 % | 2,1 % | 4,6 % | 5,2 % | 6,1 % |
| L | 5,5 % | 5,5 % | 3,0 % | 3,5 % | 2,7 % | 4,2 % |
| V | 5,8 % | 4,6 % | 4,5 % | 3,4 % | 3,3 % | 5,3 % |
| C | 4,7 % | 3,5 % | 3,0 % | 3,3 % | 2,4 % | 2,7 % |
| MP | 2,3 % | 3,9 % | 4,2 % | 1,6 % | 1,8 % | 2,1 % |
| Övr | 2,1 % | 0,7 % | 1,6 % | 1,0 % | 1,1 % | 1,9 % |
| Valdeltagande | 79,5 % | 84,3 % | 85,8 % | 88,0 % | 84,7 % | 83,9 % |
Valdeltagande i Bromölla 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Bromölla 2018
Så skiljer sig Bromölla från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Sverigedemokraterna, som fick 38,2 % i Bromölla mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 20,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +20,7
- S +2,8
Svagare än i riket
- M −6,5
- C −5,3
- V −4,6
- MP −2,8
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Bromölla, från 28,4 % till 38,2 % (+9,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 37,9 % till 31,0 % (−6,9).
- SD +9,8
- S −6,9
- MP −2,5
- KD +2,5
- M −1,9
- V −1,1
- FI −0,8
- L +0,5
Valdeltagande i Bromölla
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 88,0 %, vilket är 0,8 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Bromölla på plats 108 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Bromölla är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 82,1 % i Bromölla C till 89,1 % i Nymölla-Gualöv-Valje.
Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Näsum (42,4 %) och sitt svagaste i Ivetofta (32,5 %). Partiet var största parti i samtliga 6 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Bromölla är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 29,1 % i kommunvalet mot 38,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,1 procentenheter.
- SD −9,1
- KD −2,2
- L +1,8
- V +0,6
- C −0,6
- S −0,5
- M +0,3
Största parti i Bromölla sedan 2006
Största parti har skiftat i Bromölla under perioden 2006–2018: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 34,7 % | 83,9 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 39,1 % | 84,7 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 38,2 % | 88,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 37,9 % | 85,8 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 41,1 % | 84,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 52,0 % | 79,5 % |
Valresultat per valdistrikt i Bromölla 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Bromölla. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bromölla C | SD | 40,2 % | S | 32,3 % | 82,1 % |
| Bromölla V | SD | 38,5 % | S | 32,7 % | 82,5 % |
| Bromölla Ö | SD | 36,5 % | S | 32,7 % | 88,0 % |
| Ivetofta | SD | 32,5 % | S | 29,3 % | 88,5 % |
| Nymölla-Gualöv-Valje | SD | 39,5 % | S | 30,1 % | 89,1 % |
| Näsum | SD | 42,4 % | SD | 33,7 % | 83,3 % |