Valresultat Perstorp 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Sverigedemokraterna största parti i Perstorp med 35,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick PF flest röster (29,8 %). Valdeltagandet var 82,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Perstorp ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 82,0 %
- Röstberättigade
- 5 099
- Avgivna röster
- 4 180
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2018 i Perstorp
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 1 456 | 35,3 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 210 | 29,3 % |
| MModeraterna | 660 | 16,0 % |
| KDKristdemokraterna | 220 | 5,3 % |
| CCenterpartiet | 208 | 5,0 % |
| VVänsterpartiet | 137 | 3,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 99 | 2,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 81 | 2,0 % |
| Övriga partier | 55 | 1,3 % |
Landstingsvalet 2018 i Perstorp
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 312 | 32,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 199 | 29,3 % |
| MModeraterna | 669 | 16,4 % |
| CCenterpartiet | 265 | 6,5 % |
| KDKristdemokraterna | 254 | 6,2 % |
| VVänsterpartiet | 148 | 3,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 113 | 2,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 101 | 2,5 % |
| Övriga partier | 28 | 0,7 % |
Kommunvalet 2018 i Perstorp
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| PFPF | 1 244 | 29,8 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 011 | 24,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 789 | 18,9 % |
| MModeraterna | 425 | 10,2 % |
| CCenterpartiet | 356 | 8,5 % |
| KDKristdemokraterna | 123 | 2,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 90 | 2,2 % |
| VVänsterpartiet | 65 | 1,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 65 | 1,6 % |
| Övriga partier | 8 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Perstorp 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Perstorp i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+10,0 procentenheter).
- SD
- S
- M
- KD
- C
- V
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SD | 6,2 % | 11,1 % | 25,3 % | 35,3 % | 40,9 % | 34,8 % |
| S | 41,2 % | 35,7 % | 37,1 % | 29,3 % | 26,5 % | 25,5 % |
| M | 23,2 % | 28,2 % | 17,4 % | 16,0 % | 14,5 % | 15,7 % |
| KD | 5,8 % | 4,0 % | 2,8 % | 5,3 % | 5,5 % | 6,0 % |
| C | 7,2 % | 5,6 % | 4,9 % | 5,0 % | 4,1 % | 3,9 % |
| V | 5,4 % | 4,7 % | 3,3 % | 3,3 % | 3,8 % | 7,4 % |
| L | 5,5 % | 5,1 % | 3,1 % | 2,4 % | 2,0 % | 3,3 % |
| MP | 1,6 % | 4,3 % | 4,2 % | 2,0 % | 1,7 % | 2,1 % |
| Övr | 4,0 % | 1,5 % | 2,0 % | 1,3 % | 1,0 % | 1,3 % |
| Valdeltagande | 74,8 % | 79,5 % | 80,8 % | 82,0 % | 79,2 % | 78,1 % |
Valdeltagande i Perstorp 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Perstorp 2018
Så skiljer sig Perstorp från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Sverigedemokraterna, som fick 35,3 % i Perstorp mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 17,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +17,8
- S +1,1
Svagare än i riket
- V −4,7
- M −3,8
- C −3,6
- L −3,1
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Perstorp, från 25,3 % till 35,3 % (+10,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 37,1 % till 29,3 % (−7,8).
- SD +10,0
- S −7,8
- KD +2,6
- MP −2,2
- M −1,4
- L −0,7
- C +0,2
- V +0,1
Valdeltagande i Perstorp
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 82,0 %, vilket är 5,2 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Perstorp på plats 283 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Perstorp är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 64,9 % i Västra till 79,5 % i Oderljunga.
Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Oderljunga (47,3 %) och sitt svagaste i Västra (30,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Sverigedemokraterna i 3, Socialdemokraterna i 2 av 5 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Perstorp är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 18,9 % i kommunvalet mot 35,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 16,4 procentenheter.
- SD −16,4
- M −5,8
- S −5,1
- C +3,5
- KD −2,4
- V −1,8
Största parti i Perstorp sedan 2006
Största parti har skiftat i Perstorp under perioden 2006–2018: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 34,8 % | 78,1 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 40,9 % | 79,2 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 35,3 % | 82,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 37,1 % | 80,8 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 35,7 % | 79,5 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 41,2 % | 74,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Perstorp 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Perstorp. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Centrum och Norra | SD | 37,5 % | PF | 31,4 % | 67,7 % |
| Oderljunga | SD | 47,3 % | SD | 30,0 % | 79,5 % |
| Södra | S | 33,8 % | PF | 32,6 % | 73,8 % |
| Västra | S | 37,5 % | PF | 30,8 % | 64,9 % |
| Östra | SD | 35,3 % | PF | 36,0 % | 75,0 % |