Valresultat Kävlinge 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Moderaterna största parti i Kävlinge med 25,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (31,3 %). Valdeltagandet var 91,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Kävlinge ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 17 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 91,1 %
- Röstberättigade
- 22 547
- Avgivna röster
- 20 534
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2018 i Kävlinge
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 5 234 | 25,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 5 106 | 25,0 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 616 | 22,6 % |
| CCenterpartiet | 1 561 | 7,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 300 | 6,4 % |
| KDKristdemokraterna | 1 056 | 5,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 676 | 3,3 % |
| VVänsterpartiet | 573 | 2,8 % |
| Övriga partier | 274 | 1,3 % |
Landstingsvalet 2018 i Kävlinge
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 5 851 | 28,8 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 128 | 25,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 127 | 20,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 427 | 7,0 % |
| CCenterpartiet | 1 420 | 7,0 % |
| KDKristdemokraterna | 1 004 | 4,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 661 | 3,2 % |
| VVänsterpartiet | 558 | 2,7 % |
| Övriga partier | 175 | 0,9 % |
Kommunvalet 2018 i Kävlinge
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 6 405 | 31,3 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 035 | 24,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 941 | 19,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 786 | 8,7 % |
| CCenterpartiet | 1 448 | 7,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 784 | 3,8 % |
| KDKristdemokraterna | 557 | 2,7 % |
| VVänsterpartiet | 413 | 2,0 % |
| Övriga partier | 66 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Kävlinge 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Kävlinge i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+6,1 procentenheter).
- M
- SD
- S
- C
- L
- KD
- MP
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 31,6 % | 40,0 % | 29,4 % | 25,7 % | 24,5 % | 26,6 % |
| SD | 7,0 % | 9,1 % | 18,9 % | 25,0 % | 26,8 % | 22,8 % |
| S | 35,5 % | 25,4 % | 27,1 % | 22,6 % | 25,1 % | 21,9 % |
| C | 5,6 % | 5,3 % | 5,6 % | 7,7 % | 6,9 % | 7,4 % |
| L | 8,6 % | 8,6 % | 6,4 % | 6,4 % | 5,2 % | 6,2 % |
| KD | 4,2 % | 3,6 % | 2,8 % | 5,2 % | 4,6 % | 5,6 % |
| MP | 2,5 % | 4,7 % | 5,8 % | 3,3 % | 3,4 % | 4,8 % |
| V | 2,3 % | 2,1 % | 2,0 % | 2,8 % | 2,5 % | 3,5 % |
| Övr | 2,8 % | 1,2 % | 1,9 % | 1,3 % | 0,8 % | 1,1 % |
| Valdeltagande | 85,1 % | 87,7 % | 89,7 % | 91,1 % | 89,8 % | 89,4 % |
Valdeltagande i Kävlinge 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Kävlinge 2018
Så skiljer sig Kävlinge från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Sverigedemokraterna, som fick 25,0 % i Kävlinge mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 7,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +7,5
- M +5,8
- L +0,9
Svagare än i riket
- S −5,6
- V −5,2
- KD −1,1
- MP −1,1
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Kävlinge, från 18,9 % till 25,0 % (+6,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 27,1 % till 22,6 % (−4,5).
- SD +6,1
- S −4,5
- M −3,7
- MP −2,5
- KD +2,3
- C +2,1
- FI −0,9
- V +0,8
Valdeltagande i Kävlinge
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 91,1 %, vilket är 3,9 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Kävlinge på plats 14 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Kävlinge är indelad i 17 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 79,8 % i Kävlinge Söder till 93,0 % i Stävie.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Hofterup (39,2 %) och sitt svagaste i Kävlinge Söder (14,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 7, Sverigedemokraterna i 5, Moderaterna i 5 av 17 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Kävlinge är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 19,3 % i kommunvalet mot 25,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,7 procentenheter.
- SD −5,7
- M +5,7
- KD −2,5
- L +2,4
- S +2,0
- C −0,6
- MP +0,5
Största parti i Kävlinge sedan 2006
Största parti har skiftat i Kävlinge under perioden 2006–2018: Moderaterna och Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Moderaterna | 26,6 % | 89,4 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 26,8 % | 89,8 % |
| 2018 | Moderaterna | 25,7 % | 91,1 % |
| 2014 | Moderaterna | 29,4 % | 89,7 % |
| 2010 | Moderaterna | 40,0 % | 87,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 35,5 % | 85,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Kävlinge 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 17 valdistrikten i Kävlinge. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Furulund Centrum | S | 29,2 % | S | 29,9 % | 85,3 % |
| Hofterup | M | 39,2 % | M | 50,7 % | 90,2 % |
| Karaby | SD | 26,6 % | M | 31,1 % | 90,5 % |
| Korsbacka / Arvidsborg | SD | 31,0 % | S | 30,3 % | 81,0 % |
| Kävlinge Norr | S | 26,9 % | M | 27,8 % | 91,0 % |
| Kävlinge Söder | S | 30,7 % | S | 32,3 % | 79,8 % |
| Kävlinge Väster | S | 30,8 % | S | 31,1 % | 88,2 % |
| Kävlinge Öster | S | 26,4 % | M | 28,3 % | 88,3 % |
| Lackalänga | S | 25,8 % | M | 27,6 % | 91,2 % |
| Löddeköpinge Norr | M | 28,5 % | M | 34,0 % | 90,8 % |
| Löddeköpinge Söder | M | 26,0 % | M | 30,1 % | 88,3 % |
| Löddeköpinge Väster | M | 34,7 % | M | 39,3 % | 92,2 % |
| Löddeköpinge Öster | SD | 26,8 % | S | 26,8 % | 87,3 % |
| Rinnebäck | S | 31,1 % | S | 31,8 % | 89,5 % |
| St Harrie | SD | 26,3 % | M | 26,9 % | 91,2 % |
| Stävie | SD | 24,9 % | M | 28,7 % | 93,0 % |
| Ålstorp | M | 33,3 % | M | 42,0 % | 90,6 % |