Valresultat Åstorp 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Sverigedemokraterna största parti i Åstorp med 34,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (32,0 %). Valdeltagandet var 82,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Åstorp ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 10 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 82,4 %
- Röstberättigade
- 10 692
- Avgivna röster
- 8 807
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2018 i Åstorp
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 3 004 | 34,5 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 546 | 29,2 % |
| MModeraterna | 1 504 | 17,2 % |
| CCenterpartiet | 409 | 4,7 % |
| KDKristdemokraterna | 407 | 4,7 % |
| VVänsterpartiet | 340 | 3,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 257 | 2,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 149 | 1,7 % |
| Övriga partier | 103 | 1,2 % |
Landstingsvalet 2018 i Åstorp
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 856 | 32,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 677 | 30,3 % |
| MModeraterna | 1 581 | 17,9 % |
| CCenterpartiet | 439 | 5,0 % |
| KDKristdemokraterna | 436 | 4,9 % |
| VVänsterpartiet | 341 | 3,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 322 | 3,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 125 | 1,4 % |
| Övriga partier | 64 | 0,7 % |
Kommunvalet 2018 i Åstorp
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 846 | 32,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 765 | 31,1 % |
| MModeraterna | 1 602 | 18,0 % |
| CCenterpartiet | 538 | 6,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 438 | 4,9 % |
| KDKristdemokraterna | 284 | 3,2 % |
| VVänsterpartiet | 248 | 2,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 145 | 1,6 % |
| Övriga partier | 32 | 0,4 % |
Partiernas utveckling i Åstorp 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Åstorp i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+10,3 procentenheter).
- SD
- S
- M
- C
- KD
- V
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SD | 8,4 % | 11,9 % | 24,1 % | 34,5 % | 38,1 % | 32,5 % |
| S | 45,3 % | 38,5 % | 38,7 % | 29,2 % | 28,2 % | 27,0 % |
| M | 23,4 % | 29,0 % | 17,8 % | 17,2 % | 16,7 % | 17,4 % |
| C | 5,8 % | 4,4 % | 4,0 % | 4,7 % | 3,3 % | 3,1 % |
| KD | 5,0 % | 3,8 % | 3,2 % | 4,7 % | 5,0 % | 5,6 % |
| V | 2,9 % | 2,7 % | 3,1 % | 3,9 % | 3,9 % | 7,7 % |
| L | 5,1 % | 4,7 % | 3,1 % | 2,9 % | 2,1 % | 3,5 % |
| MP | 1,7 % | 3,9 % | 3,9 % | 1,7 % | 1,4 % | 2,2 % |
| Övr | 2,5 % | 1,1 % | 2,0 % | 1,2 % | 1,3 % | 1,2 % |
| Valdeltagande | 76,1 % | 79,6 % | 80,1 % | 82,4 % | 79,4 % | 79,4 % |
Valdeltagande i Åstorp 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Åstorp 2018
Så skiljer sig Åstorp från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Sverigedemokraterna, som fick 34,5 % i Åstorp mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 16,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +16,9
- S +0,9
Svagare än i riket
- V −4,1
- C −3,9
- MP −2,7
- M −2,6
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Åstorp, från 24,1 % till 34,5 % (+10,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 38,7 % till 29,2 % (−9,5).
- SD +10,3
- S −9,5
- MP −2,2
- KD +1,4
- FI −0,8
- V +0,8
- C +0,7
- M −0,5
Valdeltagande i Åstorp
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 82,4 %, vilket är 4,8 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Åstorp på plats 279 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Åstorp är indelad i 10 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 64,3 % i Åstorp Bjärshög till 88,8 % i Åstorp Öster.
Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Kvidinge landsbygd (39,1 %) och sitt svagaste i Åstorp Öster (28,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Sverigedemokraterna i 7, Socialdemokraterna i 3 av 10 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Åstorp är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 31,1 % i kommunvalet mot 34,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,4 procentenheter.
- SD −3,4
- S +2,8
- KD −1,5
- C +1,4
- V −1,1
- M +0,8
Största parti i Åstorp sedan 2006
Största parti har skiftat i Åstorp under perioden 2006–2018: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 32,5 % | 79,4 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 38,1 % | 79,4 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 34,5 % | 82,4 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 38,7 % | 80,1 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 38,5 % | 79,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 45,3 % | 76,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Åstorp 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 10 valdistrikten i Åstorp. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Hyllinge | SD | 36,4 % | SD | 33,2 % | 83,2 % |
| Kvidinge landsbygd | SD | 39,1 % | SD | 32,5 % | 83,6 % |
| Kvidinge tätort | SD | 36,4 % | SD | 30,0 % | 81,5 % |
| Nyvång | S | 35,9 % | S | 40,6 % | 76,8 % |
| Åstorp Bjärshög | S | 43,4 % | S | 50,5 % | 64,3 % |
| Åstorp Björnekulla | SD | 38,3 % | SD | 32,1 % | 84,1 % |
| Åstorp Centrum | S | 33,3 % | S | 35,6 % | 72,5 % |
| Åstorp Dala | SD | 36,5 % | S | 37,1 % | 78,1 % |
| Åstorp Öster | SD | 28,9 % | S | 28,2 % | 88,8 % |
| Åstorp Norr | SD | 35,8 % | S | 35,9 % | 79,5 % |