Valresultat Åstorp 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Sverigedemokraterna största parti i Åstorp med 38,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Sverigedemokraterna flest röster (32,3 %). Valdeltagandet var 79,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Åstorp ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 10 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 79,4 %
- Röstberättigade
- 11 089
- Avgivna röster
- 8 803
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2022 i Åstorp
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 3 315 | 38,1 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 457 | 28,2 % |
| MModeraterna | 1 456 | 16,7 % |
| KDKristdemokraterna | 434 | 5,0 % |
| VVänsterpartiet | 343 | 3,9 % |
| CCenterpartiet | 284 | 3,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 182 | 2,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 123 | 1,4 % |
| Övriga partier | 112 | 1,3 % |
Regionvalet 2022 i Åstorp
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 2 828 | 32,3 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 722 | 31,0 % |
| MModeraterna | 1 582 | 18,0 % |
| KDKristdemokraterna | 547 | 6,2 % |
| VVänsterpartiet | 347 | 4,0 % |
| CCenterpartiet | 268 | 3,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 221 | 2,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 99 | 1,1 % |
| Övriga partier | 153 | 1,7 % |
Kommunvalet 2022 i Åstorp
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 2 845 | 32,3 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 601 | 29,5 % |
| MModeraterna | 1 811 | 20,6 % |
| CCenterpartiet | 371 | 4,2 % |
| KDKristdemokraterna | 349 | 4,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 322 | 3,7 % |
| VVänsterpartiet | 313 | 3,6 % |
| MEDMedborgerlig Samling | 104 | 1,2 % |
| Övriga partier | 96 | 1,1 % |
Partiernas utveckling i Åstorp 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Åstorp i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+3,6 procentenheter).
- SD
- S
- M
- KD
- V
- C
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SD | 8,4 % | 11,9 % | 24,1 % | 34,5 % | 38,1 % | 32,5 % |
| S | 45,3 % | 38,5 % | 38,7 % | 29,2 % | 28,2 % | 27,0 % |
| M | 23,4 % | 29,0 % | 17,8 % | 17,2 % | 16,7 % | 17,4 % |
| KD | 5,0 % | 3,8 % | 3,2 % | 4,7 % | 5,0 % | 5,6 % |
| V | 2,9 % | 2,7 % | 3,1 % | 3,9 % | 3,9 % | 7,7 % |
| C | 5,8 % | 4,4 % | 4,0 % | 4,7 % | 3,3 % | 3,1 % |
| L | 5,1 % | 4,7 % | 3,1 % | 2,9 % | 2,1 % | 3,5 % |
| MP | 1,7 % | 3,9 % | 3,9 % | 1,7 % | 1,4 % | 2,2 % |
| Övr | 2,5 % | 1,1 % | 2,0 % | 1,2 % | 1,3 % | 1,2 % |
| Valdeltagande | 76,1 % | 79,6 % | 80,1 % | 82,4 % | 79,4 % | 79,4 % |
Valdeltagande i Åstorp 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Åstorp 2022
Så skiljer sig Åstorp från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 38,1 % i Åstorp mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 17,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 1 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +17,5
Svagare än i riket
- MP −3,7
- C −3,5
- V −2,8
- L −2,5
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Åstorp, från 34,5 % till 38,1 % (+3,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 4,7 % till 3,3 % (−1,4).
- SD +3,6
- C −1,4
- S −1,0
- L −0,9
- M −0,5
- KD +0,3
- MP −0,3
- V +0,0
Valdeltagande i Åstorp
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 79,4 %, vilket är 4,8 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Åstorp på plats 280 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Åstorp är indelad i 10 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 53,9 % i Åstorp Bjärshög till 86,0 % i Åstorp Öster.
Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Kvidinge tätort (45,7 %) och sitt svagaste i Åstorp Bjärshög (32,1 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Sverigedemokraterna i 9, Socialdemokraterna i 1 av 10 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Åstorp är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 32,3 % i kommunvalet mot 38,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,8 procentenheter.
- SD −5,8
- M +3,8
- S +1,3
- KD −1,0
- C +0,9
- V −0,4
Största parti i Åstorp sedan 2006
Största parti har skiftat i Åstorp under perioden 2006–2022: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 32,5 % | 79,4 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 38,1 % | 79,4 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 34,5 % | 82,4 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 38,7 % | 80,1 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 38,5 % | 79,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 45,3 % | 76,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Åstorp 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 10 valdistrikten i Åstorp. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Hyllinge | SD | 40,1 % | SD | 37,2 % | 80,0 % |
| Kvidinge landsbygd | SD | 44,8 % | SD | 34,5 % | 84,7 % |
| Kvidinge tätort | SD | 45,7 % | SD | 38,0 % | 79,3 % |
| Nyvång | SD | 33,7 % | S | 34,2 % | 77,0 % |
| Åstorp Bjärshög | S | 40,3 % | S | 45,6 % | 53,9 % |
| Åstorp Björnekulla | SD | 40,1 % | SD | 33,1 % | 78,9 % |
| Åstorp Centrum | SD | 38,2 % | SD | 33,2 % | 70,7 % |
| Åstorp Dala | SD | 36,3 % | S | 34,8 % | 73,9 % |
| Åstorp Öster | SD | 34,6 % | M | 26,5 % | 86,0 % |
| Åstorp Norr | SD | 37,5 % | S | 35,8 % | 73,9 % |